Wpis z mikrobloga

@gosciu82 co tu jest do podsumowania? Co tu jest do dyskusji? XD

Jak zostawisz do emerytury to się opłaca w #!$%@?
Jak będziesz se wypłacał co np rok to dostajesz dodatkowo 70% z 1,5% które dorzuca ci twój pracodawca -> około 1% wynagrodzenia brutto miesięcznie dostajesz dodatkowo, do tego doliczasz zyski które ten kapitał wypracował
@gosciu82: wg mnie wypłata pod własne reinwestowanie się nie opłaci, bo w longtermie bez fury szczęścia nie nadrobisz utraconych dopłat i tego co ci zostanie potrącane do ZUSu.

Inwestomat ostatnio zrobił duży artykuł na ten temat który z tym podejściem polemizuje bo nie liczy pieniędzy przesuniętych do ZUSu jako "straty" ale ja się z takim podejściem nie zgadzam.
@ubranyGRUBAS: w sensie ? Jaki dziad? Idziesz do pracodawcy i mowisz ze chcesz uczestniczyc, powinna ci ksiegowa czy ktos wydrukowac do podpisu druczki i zalatwic za cb. zalezy czy pracujesz w kolchozie w #!$%@? gdzie maja na to #!$%@? xD ale to ustawowo jest ich obowiazek.
@vinmcqueen: hmm no wlasnie wg artykulu jak ktos zarabia juz 6k brutto to nie trudno pokonac ppk w dlugim terminie i na IKE. zastanawiam sie czy tak nie robic, przekonuje mnie na dodatek to ze potem moge calosc na raz wyplacic i elo a nie jakies bawienie sie w raty + to ze mam kontrole nad funduszami.
no jest bo mozna obliczyc mniej wiecej co lepiej sie oplaci w dluzszym czasie.


@gosciu82: nie można bo #!$%@? wiesz jaką bdziesz miał skutecznośc w porównaniu do TFI.

Wypłaty mają sens jak chcesz radykalnie inaczej inwestować te smutne kilka procent pensji. Jak generalnie longujesz akcje to nie ruszaj.
@gosciu82 tylko jak liczysz że 30% dopłaty pracodawcy nie tracisz bo zostaje dopisane do twojego konta w ZUS. Wg mnie to jest strata bo tracisz jakąkolwiek kontrolę nad środkami w ZUS i ciężko oszacować ich fair value.

Jak uważasz że tracisz te pieniądze to wg mnie w longtermie nie da się tego pobić bez dużej dozy szczęścia inwestując rozsądnie. Nie mam nic przeciwko IKE / IKZE i sam staram się w nie
@vinmcqueen: nie chce mi sie wierzyc ze nasdaq100 nie zrobi lepszej stopy zwrotu niz to co jest zawarte w tym TFI czyli w wiekszosci polskie smiecie + obligi + kawalek z zagranicy ( nie pamietam ile, z 10-20%? ) przez 30 lat. poza tym ja np na ike nic nie wsadzam i nie wykorzystuje limitow wiec byloby tam miejsce na takie fundusze ( ok 3k pewnie rocznie tego wyjdzie )
@gosciu82 na 30 lat pewnie zrobi, ale na starcie musi odrobić 14,75% z powodu utraty 30% dopłaty pracodawcy, do tego jakieś drobiazgi za utratę dopłat rocznych. Inwestując samemu ponosisz też koszty transakcji których tu nie masz. No i patrzysz z perspektywy jednej wpłaty na 30 lat, a przecież założenie jest że inwestujesz cyklicznie do emerytury, więc będziesz wrzucać pieniądze w horyzoncie i na 30 lat i na 20 i na 5 itd
@vinmcqueen: dzięki, masz rację. Muszę to przemyśleć. Szkoda tylko tych wad ppk z tym że na koniec nie da rady wyjąć całości bez podatku oraz, że z tą kasa może się stać różne rzeczy jak rząd se zażyczy pożyczyć zusowi...