Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Dzień dobry

Prawo spadku - mieszkanie po dziadkach
Dziadek u notariusza zapisał przed śmiercią mieszkanie na mojego brata, który był wtedy pełnoletni, a ja byłam niepełnoletnia. W skrócie - wydziedziczył moja mame która była jedyną córką.
Mieszkanie zostało sprzedane jeszcze za ich życia w ramach zapłaty za "dom opieki" jednak poszła na to niewielka część hajsu, a większość poszła w remonty w mieszkaniu brata.
W ustnej umowie rodzinnej ja dostałam jeszcze dawno temu 5k na skuter i to miał być ten sprawiedliwy podział, że dlatego brat dostanie mieszkanie.
Młoda byłam i głupia więc nie do końca rozumiałam co się dzieje. Czy ja mam jakiekolwiek prawo do tych pieniędzy i jak można taki temat ugryźć? Odrzucając czynnik rodzinny i kwasów w rodzinie jakie się pojawią - jak to wygląda w kontekście prawa?
#prawo #nieruchomosci



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 17
@mirko_anonim: twoja matka może ubiegać się o zachowek. Wnuk może się domagać zachowku tylko jeśli jest bezpośrednim ustawowym spadkobiercą... czyli nie, nie masz podstaw prawnych aby się domagać czegokolwiek.
@kishurki: Autor wpisu w ogóle nie pisał nic póki co o podważaniu testamentu tylko pyta, czy ma jakiekolwiek roszczenia do przedmiotów spadku lub o zachowek. Ty tymczasem napisałeś:

nie można tak o sobie wydziedziczyć kogoś w testamencie bez prawa do zachowku (to może zrobić tylko sąd na rozprawie).


Co jest nieprawdą i zostało ci to wytknięte. Można wydziedziczyć przez zapis w testamencie i nie trzeba do tego ani sądu ani rozprawy.
@kishurki A autor wpisu podaje powód wydziedziczenia? Od tego trzeba zacząć.
Można podważyć najpierw wydziedziczenie, ale na podważenie wydziedziczenia mamy trzy lata od otwarcia testamentu i ten czas mógł już minąć.
Ale jak wspomniałem wcześniej, wydziedziczenie nie obejmuje zstępnych małoletnich, w związku z czym autorka tematu ma 10 lat od otwarcia testamentu na ubieganie się o zachowek od brata.

Przerabiałem ten temat na wszystkie strony.
@mirko_anonim: jak ja lubię takie hieny. Ostatnia wola człowieka to jest świętość i tyle, a nie, że coś się tobie "należy". Na szczęście dziadek miał rozum i rozdysponował majątek za życia i nie ma tam żadnego spadku.
Jeszcze powiedz szczerze, brat z dziadkiem pewnie dobrze żył i się opiekował na starość, a ty miałaś #!$%@?, a teraz wychylasz łapy po cudzy hajs.