Wpis z mikrobloga

9-Me-BC – odbudowa dopaminy

9-Me-BC (9-Methyl-β-carboline) to eksperymentalna substancja nootropowa z rodziny beta-karbolin, która wydaje się szczególnie obiecująca z punktu widzenia regeneracji neuronów dopaminergicznych i ich ochrony przed degradacją, a więc celów leżących na sercu nie tylko osobom pragnącym przywrócić do równowagi układy nadszarpnięte przez nadużywanie różnego rodzaju środków psychostymulujących, ale na dobrą sprawę również każdemu, kto myśli poważnie o długowieczności w dobrym zdrowiu poznawczym.

Podobnie jak harmalina czy harmina z rośliny Banisteriopsis caapi, znane miłośnikom Ayahuasca i beta-karboliny zawarte w tytoniu, 9-Me-BC jest inhibitorem monoaminooksydazy, jednak ta metylowana pochodna beta-karboliny ma również inne, interesujące, właściwości.

9-Me-BC stymuluje neurogrenezę

9-Me-BC może stymulować neurogrenezę komórek dopaminergicznych. W badaniach na szczurach, podawanie 9-Me-BC spowodowało u tych gryzoni znaczący przyrost komórek ziarnistych w zakręcie zębatym hipokampa. Odnotowano zarówno zwiększona liczbę kolców dendrytycznych, wysokość drzewek, jak i ilość przecięć dendrytycznych, stanowiących miarę złożoności powstających struktur. Choć pierwsze oznaki poprawy można było zarejestrować już w obrębie 48 od rozpoczęcia terapii, zmiany strukturalne, którym towarzyszyło zwiększenie się poziomu dopaminy w hipokampie badanych zwierząt i poprawa wykonania zadań angażujących pamięć przestrzenną były ewidentne po dziesięciu, ale nie po pięciu dniach prowadzonej terapii, co najprawdopodobniej wskazuje na skomplikowany charakter zachodzących przemian.

W jednym z badań 9-Me-BC wyjątkowo skutecznie sprzyjało różnicowaniu kultur neuronów dopaminergicznych śródmózgowia, aktywizując wysokie poziomy czynników transkrypcji wiązanych z ich rozwojem. Uważa się, że jednym z mechanizmów, jakie 9-Me-BC wspiera, jest, powszechnie uważany za jedno z wąskich gardeł w szlaku syntezy dopaminy, aktywność hydroksylazy tyrozyny (TH).

9-Me-BC wykazuje też wyraźne działanie przeciwzapalne, a obecnie coraz więcej wiadomo o roli, jaką stany zapalne odgrywają w rozwoju choroby Parkinsona i Alzheimera, czy chorób neurodegeneracyjnych w ogóle.

Faktycznie minimalizuje stres

Okazuje się, że 9-Me-BC minimalizuje destrukcyjny stres, jakiemu są poddawane komórki nerwowe w warunkach uszkodzenia, zmniejszając wydzielanie prozapalnych cytokin przez uszkodzone neurony i hamując oksydację prekursora neurotoksyn MPTP do jego bardziej szkodliwej postaci, MPP+ (1-methyl-4-phenylpyridinium).

Podobnie jak leki stosowane obecnie w leczeniu choroby Parkinsona, 9-Me-BC jest inhibitorem MAO-B, jednak z uwagi na fakt, że jest również inhibitorem MAO-A, może ta substancja ma potencjał, aby być wyjątkowo silnym i wszechstronnym środkiem przeciwdepresyjnym.

Można zaryzykować stwierdzenie, że spośród obecnie znanych i dostępnych substancji nootropowych to właśnie 9-Me-BC powinna się okazać najpotężniejszym sprzymierzeńcem w walce z lekooporną depresją – szczególnie taką, w której obrazie klinicznym na pierwszy plan wysuwa się anhedonia, poczucie beznadziei i brak motywacji.

Przy dopaminergicznej specyfice 9-Me-BC można się spodziewać zwiększonego poziomu energii, libido oraz pewnej poprawy koordynacji ruchowej.

Warto spróbować 9-Me-BC jako alternatywy względem stymulantów w leczeniu ADHD.

Jako inhibitor MAO, 9-Me-BC wchodzi w interakcje z SSRI / SNRI, stymulantami jak również innymi inhibitorami MAO (selegilina, moklobemid, ziele dziurawca itp.).

Dawkowanie, skutki uboczne itp.

9-Me-BC stosuje się zazwyczaj w dawkach 10 – 30 mg na dobę, w dwóch podzielonych dawkach lub jednorazowo, przy czym ważne, by nie przyjmować tej substancji w godzinach wieczornych, gdyż pojawia się wówczas ryzyko bezsenności.

Poważnym skutkiem ubocznym, jaki możne, niestety wystąpić, jest uszkadzanie DNA w reakcji na promieniowanie UV, dlatego też w czasie suplementacji należy, w miarę możliwości, unikać wystawiania skóry na słońce.

Przyjmowanie tej substancji podjęzykowo wiąże się z dość nieprzyjemnymi doznaniami pieczenia, po których następuje przejściowa (godzina – dwie godziny) utrata doznań smakowych. Można się również spodziewać wzrostu wrażliwości na kofeinę.

Jeśli w trakcie stosowania 9-Me-BC pojawią się obsesyjne myśli lub zaobserwuje się wzrost poziomu lęku, należy zmniejszyć dawkowanie albo zaprzestać suplementacji, gdyż objawy te mogą się wiązać ze zbyt wysokim poziomem dopaminy.


Źródło:
https://www.noweklimaty.pl/9-me-bc/

#nootropy #dopamina #leki #imao #neurologia #narkotykizawszespoko #medycyna #depresja #adhd #anhedonia
Jasia--- - 9-Me-BC – odbudowa dopaminy

9-Me-BC (9-Methyl-β-carboline) to eksperyment...

źródło: 9-Me-BC-zion-pharma

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@Jasia---: Moje doświadczenia z tą substancją:
- zaczerwienienie powiek (stosowane grudzień-styczeń)
- swędzenie powiek (stosowane grudzień-styczeń)
- "zespół serotoninowy" - brałem chyba radhiole + coś co spowodowało że w nocy obudziłem się na "kwasowym tripie" - fraktale + widziałem postać syna który spał twardo w innym pokoju
  • Odpowiedz
@Jasia--- każdy lek był kiedyś eksperymentalny i dlatego polecasz, żeby z siebie zrobić królika doswiadczalnego. I ty piszesz o długowieczności. ????
  • Odpowiedz
@Jasia--- weź jeszcze dihexę to tego dołóż. Co tam ryzyko stania się jednym wielkim nowotworem. Każdy lek przeciez kiedyś był eksperymentalny. Mozesz dołożyć jeszcze bromantan, nieważne, że ci zaleje mózg amyloidem. Już nie mówię o pakowaniu w siebie syfu z Chin zanieczyszczonych Bóg wie czym, do tego pakowanych bez żadnych standardów.
  • Odpowiedz
bromantan


@ameneos: jesteś w stanie podzielić się jakimiś badaniami dotyczącego wpływu bromantanu na negatywne aspekty na układ nerwowy? sam nic nie znalazłem, jestem ciekawy
  • Odpowiedz