Wpis z mikrobloga

Miałem napisać o tym, a już zdążyłem przeczytać dwa posty @Reanef @PanieAreczku i mam dokładnie takie same wnioski.
Celowo bądź nie polityka rządu robi wszystko żeby wypchnąć młodych ludzi z kraju.

Po prostu obecnie wchodząc na rynek pracy i mając te 18-24 lat to perspektywy są fatalne, mam porównanie jak było te 9-10 lat temu pracując jeszcze na studiach. Zresztą lepiej to nie wygląda mając te 30+ lat jeżeli do tego czasu nie udało się zebrać kapitału i nabyć twardych, potrzebnych umiejętności. 10 lat temu dało się zaoszczędzić na kawalerkę do remontu w powiatowym w 2-3 lata.
Dzisiaj mimo, że na mój zawód popyt jest jeszcze większy to nie powtórzyłbym tego robiąc to samo.
Oczywiście nie chce tutaj zniechęcać, że nie należy ciężko pracować, ale warto to robić tylko jeżeli idzie to w parze z nabywaniem doświadczenia, uczenia się. Na pewno nie dać się drenować za ochłap na etacie, opodatkowanym na 60%.

Ceny nieruchomości cały czas w górę, z trudem nazbierasz na wkład własny, generalnie "gonienie marchewki".
Rynek pracy mógłby się poprawić dla młodych bo rynkowo podaż pracy się kurczy (demografia) to co robi rząd? Myślicie, że będziecie mogli stawiać jakieś warunki? Nie, rząd masowo importuje migrantów żeby pokazać pracującym gdzie ich miejsce.
W dodatku jest to całkowicie sprzeczne z ew. roztropną polityką migracyjną biorąc pod uwagę obecną strukturę społeczną.
90% imigrantów to mężczyźni (wyłączam tutaj uchodźców z Ukrainy) z krajów w dużej mierze wrogich cywilizacyjnie.
Rozwalają przy tym jedną z ostatnich zalet jaka Polska miała względem krajów Europy - monoetniczność i tym samym m.in. bezpieczeństwo na ulicach.

Ciekawe na ile ma wpływ na to niepokojące poparcie Konfederacji w tej grupie (do 39 lat) - 50% wśród mężczyzn i 25% wśród kobiet.

#nieruchomosci #ekonomia #demografia #konfederacja #praca
  • 42
@LaurenceFass mam odwrotne wrażenie. Młodzi mają ulgę w dochodowym do 26 roku życia, potem można kombinować z b2b, godzinami kreatywnymi i resztą. Podatki w Polsce są przystępne. Teraz ten kredyt bk2% to jest mocny argument żeby tutaj jednak zostać przez jakiś czas. Gdzie indziej w Europie wcale nie musisz pracować mniej żeby zarobić na mieszkanie, a nie masz tak taniego kredytu. Zagranica jest lepsza dla pracowników celujacych w minimalną krajową, bo rozwarstwienie
Rynek pracy mógłby się poprawić dla młodych bo rynkowo podaż pracy się kurczy (demografia) to co robi rząd? Myślicie, że będziecie mogli stawiać jakieś warunki? Nie, rząd masowo importuje migrantów żeby pokazać pracującym gdzie ich miejsce.


no tak to nie dziala.... zupelnie nie tak.

Rynek pracy jest znaczaco bardziej przegrzany niz rynek nieruchomosci czego skutkiem jest brak kontroli stabilnosci cen wszelakich (i nie tylko). Wystepuje w zwiazku z tym tyle naprezeni w
do władzy w Europie dochodzić będą Akwareliści.


@PanieAreczku:
W takich Niemczech, krajach skandynawskich itp. tak, w Polsce niekoniecznie bo nasze "skrajne" ruchy mają na czym się oprzeć - na tradycyjnym katolicyzmie, a ten nie jest zbrodniczy.
Strzelam, że zacznie się od Francji i dyktatury wojskowej.

Młodzi mają ulgę w dochodowym do 26 roku życia, potem można kombinować z b2b, godzinami kreatywnymi i resztą.

@ksiezycoweNieruchy:
Tak, to wcześniej nie wyglądało fatalnie
@LaurenceFass: T co robi Europa to symulowanie postepu jednoczesnie utrzymujac najstarszy korporacyjny uklad. Nic kompletnie sie nie zmienia, ruchaja ludzi w jeszcze bardziej zawrotnym tepie. Ustawy z dupy, zupelnie nie logiczne, kowalski eksploatowany na 250% z jednej strony sprzedaje sie ze spoleczenstwo jest 'dlugowieczne' a teraz wychodzi na to ze jest kompletnie przepracowane, zestresowane umiera gwaltownie i mlodo na dodatek bezdzietnie. Rzady psychopatow, ktorzy dla wladzy i wplywow nie cofna sie
Rynek pracy jest znaczaco bardziej przegrzany niz rynek nieruchomosci czego skutkiem jest brak kontroli stabilnosci cen wszelakich (i nie tylko). Wystepuje w zwiazku z tym tyle naprezeni w gospodarce, ze to nie sposb ogarnac wpisem na wykopie, ale tak w mega skrocie:


@del855:
Ja się zgodzę, że ten proces i tak by wystąpił, ale nie, aż w takiej skali przy racjonalnej polityce monetarnej.
Przybyło zbyt dużo pieniądza. Normalnie praca kosztowałaby coraz
@LaurenceFass no tak, ale ja porównasz sobie to ile oddajesz w Niemczech jeśli zarabiasz powyżej średniej, a ile w Polsce jak dobrze skorzystasz z możliwości podatkowych to okazuje się że w Polsce wcale nie żyje się gorzej. Niemcy jednak zdecydowanie wygrywają w przypadku zarobków poniżej średniej.
@LaurenceFass: problem jest szerszy i dotyczy wzrostu kosztów życia na całym zachodzie. W Kanadzie programiści narzekają że nie stać ich na wynajem ani na kupno domu. W USA rekordowa liczba osób mieszka z rodzicami. Generalnie wszystko rozbija się o właśnie ceny nieruchów - kupna/wynajmu jak i pochodną tego - ogólne koszty życia w miastach.

Ja z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa i całe szczęście parę late temu przekwalifikowałem się do IT. Gdybym
Rinter - @LaurenceFass: problem jest szerszy i dotyczy wzrostu kosztów życia na całym...
no tak, ale ja porównasz sobie to ile oddajesz w Niemczech jeśli zarabiasz powyżej średniej, a ile w Polsce jak dobrze skorzystasz z możliwości podatkowych to okazuje się że w Polsce wcale nie żyje się gorzej.


@ksiezycoweNieruchy:
Należy porównywać się do opodatkowania w Niemczech kiedy byli na podobnym poziomie czyli RFN.
Zresztą Niemcy przędą m.in. przez to coraz gorzej więc nie widzę powodu dlaczego mielibyśmy porównywać się do gorszych rozwiązań dot.
@LaurenceFass ja mówię że na ten konkretny moment można się lepiej ustawić w Polsce niż na zachodzie jeśli zarabia się powyżej średniej. Nie ma sensu porównywać się do Niemiec sprzed lat jeśli rozważamy obecną sensowność emigracji zarobkowej dla kadry wyższej
Bo czy komukolwiek brakuje ludzi do krecana lodowke w zakaldzie produkujacym lodowki poza jego wlascicielem? Kogo to obchodzi?


@del855: osoby ktore chca nabyc lodowki? upraszczasz sobie rzeczwistosc.