Wpis z mikrobloga

hej miraski, miło mi poinformować, że w sobotę 17.06.2023 skończyłem szlak długodystansowy VIA Dinarica (biała wersja), robiąc to po 33 dniach wędrówki (start 15 maja). To była naprawdę świetna przygoda i bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na spacer tym szlakiem. To był mój pierwszy długodystansowy szlak poza granicami Polski, więc obfitował w nowe doświadczenia.

Nie przeszedłem w 100% zgodnie ze ścieżką gpx z viadinarica. com, ale z wielu powodów nie było to możliwe lub zbyt niebezpieczne w czasie, gdy szedłem , ale starałem się przejść jak najbardziej zgodnie z oryginałem (myślę, że 95% trasy przebiegało zgodnie z oryginalną ścieżką). Także na pewno zrobiłem ponad 1260 km jak w oryginale między innymi przez wiele błędów, gubienie ścieżek czy przez przekraczanie granic.

Niestety szlak jest bardzo zaniedbany, brak oznakowania, dużo krzaków, a nawet brak wyraźnej ścieżki i aby przejść przez niektóre odcinki trzeba korzystać ze ścieżki GPS i gpx. Niejednokrotnie byłem z tego powodu wściekły i sfrustrowany, w jednym z takich miejsc zgubiłem karimatę i selfistick przyczepiony do plecaka. Niemniej jednak uważam, że ta trasa ma naprawdę duży potencjał, aby stać się jedną z europejskich pereł tras długodystansowych, ale w niektórych miejscach wymaga ulepszenia.

Poniżej w komentarzach zamieszczam trochę szczegółów z mojej podróży, może ktoś znajdzie tam coś przydatnego. Jeśli ktoś będzie miał pytanie proszę pisać, postaram się pomóc.

#gory #balkany #podrozujzwykopem #turystyka #viadinarica #hiking #chodzenie #pokazmorde
szaman136 - hej miraski, miło mi poinformować, że w sobotę 17.06.2023 skończyłem szla...

źródło: temp_file.png2633792949579494648

Pobierz
  • 76
  • 19
@szaman136 Najlepsze fragmenty szlaku według mnie:
- Park Narodowy Sutejska- wspaniałe widoki i dużo dzikiej przyrody, czułem się tam jak w filmie dokumentalnym National Geographic
- Velebity od Sejna po Gracac - wspaniałe formacje skalne i wspaniałe widoki na morze i wyspy
- Park Narodowy Durmidor - wspaniałe widoki z wysokich gór, ale mnie złapała burza na Plannicy i trochę to zepsuło wrażenia i widoki
- Góry Bośni od szczytu Svinjar po
  • 23
@szaman136 Sprzęt:
Buty - Altra Olympicus 4 (uszkodzone na końcówce ale zrobiłem w nich ponad 1,5kkm
Tyczki trajkingowe - z marketu (uszkodzone na końcu ale zrobiłem nimi ponad 2kkm)
Plecak: Hi-Tec trawers 65l (dość ciężki)
Namiot: Nature Hike cloud up 2 (2 osoby, jestem z niego bardzo zadowolony )
Śpiwór - Cumulus Lite line 400 (komfort 2 st. C, bardzo dobry, cieply i lekki)
Podkładki / maty - 1 podkładka piankowa/karimata (zgubiona
  • 40
@szaman136 Pogoda: jakiś rodzaj deszczu przez 21/34 dni
D1 - pochmurno/słonecznie
D2 - deszcz cały dzień
D3 - deszcz pół dnia
D4 - pochmurno/wietrznie
D5 - mgła/mały deszcz
D6 - mglista/deszczowa część dnia
D7 - słonecznie
D8 - słonecznie
D9 - słonecznie/wieczorem burza
D10 - słonecznie/po południu burzowo
D11 - słonecznie
D12 - słonecznie
D13 - słonecznie
D14 - słonecznie/po południu burzowo
D15 - słonecznie/ burza w południe
D16 - słonecznie/duża burza
  • 46
@szaman136
koszty:
VIA Dinarica +zwiedzanie przed i po
Koszt całości: ok. 980 EUR
Jedzenie, artykuły spożywcze, kosmetyki, pamiątki - 443 EUR
Zakwaterowanie- 206 EUR
2 dni w Lublanije - hostel Simbol pokoje - 16 EUR X2 - pokój wieloosobowy, przed wędrówką
0 dzień - schronisko młodzieżowe Postojna - 20 eur- pokój wieloosobowy
1 dzień - schron na Wielkim Śnieżniku -0 EUR
2 dzień - Apartament Resman w Trace - 24 EUR -
hej miraski, miło mi poinformować, że w sobotę 17.06.2023 skończyłem szlak długodystansowy VIA Dinarica (biała wersja), robiąc to po 33 dniach wędrówki (start 15 maja).


@szaman136: Super, która trasa? Bo nie napisałeś jaki dystans :)