Wpis z mikrobloga

155 121,60 - 3,32 = 155 118,28

Po kolejnych kilku dniach odpoczynku po kontuzji kolana dziś postanowiłem pobiegać i przy okazji przetestować nowe buty. Zapewne pamiętacie moje narzekanie na odizolowanie stopy od wszystkich bodźców przez buty do biegania i uczucie bezużyteczności palców stóp. Postanowiłem więc spróbować czegoś całkiem nowego i powiem szczerze, że po dzisiejszym biegu myślę, że to krok w dobrym kierunku. Buty są zadziwiająco wygodne i chodzenie w nich po kamieniach jest przyjemniejsze niż w klapkach. Wbiegnięcie na drobny kamień nie jest może zbyt przyjemne, ale myślę, że jest to kwestia przyzwyczajenia i wypracowania stopy. No i czuć, że nogi inaczej pracują - nie tylko stopy - od razu czułem na przykład, że moja prawa łydka jest dużo słabsza od lewej.

Zobaczymy jak będzie dalej. Wcale się nie zdziwię jak pojawią się kontuzje wynikające ze zbyt szybkiego przestawienia się ze zwykłych butów, ale jak na razie jestem bardzo optymistycznie nastawiony. :-)

Tag do obserwowania moich postępów: #najwolniejszywykopekwsztafecie

#sztafeta #bieganie #biegajzwykopem

Skrypt | Statystyki
Pobierz sedros - 155 121,60 - 3,32 = 155 118,28

Po kolejnych kilku dniach odpoczynku po kont...
źródło: GarminConnect_20230614-083525
  • 36
A czy ktoś mówi że to jest obuwie dla grubasów?

@enron: Baletnice też mają rozwalone stawy przed czterdziestką, a raczej nie słyną z dużej masy. Nie czepiam się, tylko pytam, bo dla mnie to jest istotne, a ty się oburzasz, bo wykop xd


@aegispolis: zawodowi sportowcy po karierze też w młodym wieku są często kalekami. To nie sam fakt zatańczenia czy pobiegnięcia w innych butach jest przyczyną problemów ( ͡
@sedros: Przez to zdjęcie mam teraz takie rozkiminy, że śmiesznie byłoby gdyby człowiek miał w stopach jeden przeciwstawny palec jak kciuk u dłoni i mógłby np. chwytać się stopami gałęzi i tak zwisać głową w dół xD
@NonServiam-: Eeee tam. Nie trzeba od razu tak radykalnie. Czasem jednak dobrze wrócić do natury. Ludzie zostali zaprojektowani do biegania - ludzka stopa to bardzo skomplikowany amortyzator z mnóstwem kości, ścięgien i mięśni. Nasz układ oddechowy i możliwość pocenia pozwala nam przy odrobinie wprawy zabiegać każde inne zwierzę na śmierć. Po prostu tak obrośliśmy cywilizacją, że musimy sami siebie odkrywać teraz na nowo.
@sedros skarpetki masz tez takie z paluchami czy zwykłe? :D
Ja się zastanawiam nad barefoot, ale na codzień. Tylko że mam płaskostopie i wkładki do butów także chyba muszę zapytać lekarza czy to wchodzi w grę.
@kabalarz: Skarpety też z paluchami. Kupiłem razem z butami skarpety marki Injinji i okazały się dużo lepsze niż takie z Decathlonu, które kiedyś kupiłem. Te Decathlonowe są bardzo niewygodne wokół palców.

Ja akurat płaskostopia nie mam, ale z tego co wiem to właśnie tego typu obuwie ma pomagać korygować tę wadę. Tylko trzeba bardzo uważać, żeby tranzycji nie zrobić za szybko, żeby nienauczona stopa nie doświadczała kontuzji. Na youtube jest mnóstwo
Ludzie zostali zaprojektowani do biegania


@sedros: Akurat z tym nie do końca się zgadzam. Ludzie to raczej są przystosowani do marszu, możemy chodzić bardzo długo a bieg służy raczej ucieczce przed niebezpieczeństwem. Wiem, że jest jedno plemię w Afryce które potrafi zabiegać antylopę lub podobne zwierzę (choć biegają teraz w zwykłych butach), ale to nie jest dobra taktyka na każde zwierzę w każdych warunkach. Tam jest gorąco i sucho, antylopa może
@nilmerg: Nasza anatomia sugeruje coś innego. Jesteśmy najlepszymi biegaczami w świecie zwierząt i nie mowa tu tylko o jednym plemieniu w Afryce. Są ślady sugerujące, że polowanie nieustępliwe było głównym sposobem polowanie naszych przodków i możliwe, że dzięki temu tak dobrze rozwinęły się nasze mózgi. Mamy płuca pozwalające nam oddychać w sposób niezależny od ruchów, które wykonujemy podczas biegu, co pozwala nam dostarczać do organizmu olbrzymie ilości tlenu. Mamy mięśnie stabilizujące
Na pewno nie przekreślam Speedgoatów całkowicie - po prostu mam wrażenie, że nie do końca zaspokajają moje potrzeby.


@sedros: Na przesiadkę pewnie lepsze by były jakieś Altry, a nie od razu buty bez żadnej amortyzacji