Wpis z mikrobloga

  • 1
@rales jakieś analizowanie informacji we współczesnym świecie z naciskiem na wyjaśnienie wszelkiego rodzaju błędów poznawczych i rodzajów manipulacji, argumentów poza merytorycznych itd.

Generalnie wszystko co codziennie jest łykane i pisane na głównej wykopu to dobry antywzor xD
  • Odpowiedz
@rales: powinno być jakieś przystosowanie do życia w państwie, gdzie bierze się młodych ludzi za rączkę na wycieczkę po mieście powiatowym i pokazuje wszystkie urzędy. Tu masz US - tu płacisz podatki, tu masz Starostwo - tu rejestrujesz samochód, odbierasz prawo jazdy, tu masz urząd gminy, tu załatwiasz dówód, bierzesz ślub w USC. I w każdym wychodzi jakiś pracownik i omawia najczęstsze scenariusze jakie mogą młodego człowieka spotkać. To już ryzykowne,
  • Odpowiedz
a ja się trochę wyłamię i powiem "nauka zachowań ludzkich". Wydaje mi się, że istotną rzeczą jest nauczenie młodego człowieka co to są emocje, jak sobie z nimi radzić


@Krolowa_Nauk: mysle, ze to w duzej skali by mialo najlepsze efekty.

Podstawy krytycznego myślenia i fact-checking. Gdzieś w programie bym upchnął umiejętność szukania informacji


@Urajah: tez bardzo mocne, bo wiekszosc ludzi albo udaje albo naprawde nie wie, w jakim zawodzie mozna
  • Odpowiedz
@rales: wychowanie do dorosłego życia czyli jak podejmować decyzje, podstawy zarządzania swoim czasem, gdzie szukać pomocy, kawałek psychologii jakiejś, polecane książki o rozwoju i psychologii, jak nie być przykrym dla innych itp
  • Odpowiedz
@rales:
1 poruszanie się po codziennych sprawach urzędowych
2 przedsiębiorczość (jaki i gdzie otworzyć firmę: step-by-step, jaki rodzaj opodatkowania wybrać, gdzie pość po dotacje, pogadanki z przedsiębiorcami)
  • Odpowiedz
@steelhead był taki przedmiot jak chodziłem do gimnazjum. nazywał się KOSS - kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej. bardzo dobra idea. Taki mix WoSu z elementami historii najnowszej (głównie aspekt społeczny). Bardzo fajnie otwierał głowy.
  • Odpowiedz
@Iudex: oczywiście, że można wykorzystywać geopolitykę do uzasadniania agresji zbrojnych i innych działań wymierzonych przeciwko innym krajom. To samo można powiedzieć o historii. Wszystko zależy jak jest ona używana.

Znaczenie cieśnin (tureckie, Malacca, Hormuz), globalnych kanałów (Panama, Suez), umiejscowienie złóż (współpraca krajów UE z Rosją ze względu na gigantyczne złoża u nich), rzeźba terenu (uzbrojona Szwajcaria z pasmami górskimi korzystnymi w obronie była w stanie być neutralna), odgrodzenie morzem/oceanem utrudniające inwazję,
  • Odpowiedz
@Niebieskowaty: Takie rzeczy to są chyba dalej na technice? Ja miałem (rocznik 1983).
4 klasa - pismo techniczne, rzutowanie prostokątne, symbole na schematach elektrycznych, praktyczne tworzenie obwodów elektrycznych;
5 klasa - procesy technologiczne obróbki metali, obróbka drewna
6 klasa - przepisy ruchu drogowego, znaki, gotowanie, przeróbki odzieży
7 i 8 klasa - informatyka - schematy blokowe, bramki logiczne, ogólna budowa komputera, ms-dos, lotus 1-2-3, tag.
  • Odpowiedz
@haabero: ja bym do tego dodala jeszcze prawa i obowiazki, bo o tyle o ile na wosie omawia sie np. system wyborczy, to nigdzie nie omawia sie tego czy np. policjant ma prawo wejsc ci do chaty jak sasiad zadzwonil ze jestes za glosno, czy policjant ma prawo cie randomowo wylegitymowac na ulicy, czy musisz pokazac wnetrze torby ochroniarzowi w sklepie jak zapiszczy bramka, co zrobic jak lekarz w szpitalu chce
  • Odpowiedz