Wpis z mikrobloga

Siema, kupiłem mieszkanie z rynku pierwotnego, odbiór dopiero mam w sierpniu, ale już są problemy, sytuacja wyglada tak:
Kupiłem mieszkanie i odrazu przy zakupie mówiłem żeby będę chciał burzyć jeden pokój żeby mieć większy salon.

Widząc o tym ze ściany działowe i instalacje elektryczne oraz grzejniki maja być dopiero za jakieś 2 miesiące to prosiłem w biurze sprzedaży żeby po prostu ściany nie budowali i gniazdka na inna ścianę przenieśli bo wsumie dla nich to mniej roboty będzie i dla mnie tez, oczywiście było brak zgody bo jest już po terminie który minął jakieś 6 miesięcy wcześniej a mieszkanie kupiłem po tym terminie No i musza robić wszystko zgodnie z projektem.

Dostałem projekt gdzie są rozmieszczone gniazdka oraz punkty elektryczne no w miarę było Ok, tylko to ścianę muszę wyburzyć i przenieść pare punktów, dostałem ostatnio zdjęcia jak mieszkanie już wyglada i co? Grzejniki i kontakty 2 dwóch pokojach są na innych ścianach niż według ich projektu co mi wysłali.

Macie jakieś pomysły żeby coś na tym ugrać?

Babka z biura dewelopera mówiła ze zmiana położenia gniazdka czy kaloryfera to mało istotna zmiana (xdd), ale jak ja chciałem takie zmiany wprowadzić to odmówili, próbowałem tez bezpośrednio do kierownika budowy zadzwonić ale tez dostałem od niego informacje „po terminie, trzeba zgodnie z projektem robić”

Niestety w umowie deweloperskiej był jedynie do podpisania przezemnie rzut mieszkania z przykładowa aranżacja i metrazem bez rozkładu gniazdek oraz grzejników

#patodeweloperka #mieszkaniedeweloperskie #nieruchomosci #deweloperka #budujzwykopem
  • 19
  • Odpowiedz
  • 2
@Sasko na Twoje szczęście nie wyburzyli/budowali bo kasa ci zostanie, bo na końcowym pomiarze mieszkania by wyszło 0.4m2 więcej i byś dopłacał.
  • Odpowiedz
  • 1
@cedric nie dopłacałybym, mam zapis ile mieszkanie ma metrów ogólnie ile każdy pokój z tego zajmuje i ile ściany działowe z tego zajmują
  • Odpowiedz
@cedric: zależy kiedy deweloper rozpoczął budowę bo nowa ustawa w tym zakresie weszła w życie niedawno. Jeżeli budują to np. od roku 2020 to obowiązują ich jeszcze stare zapisy ustawy z 1997 r. i wtedy doliczą powierzchnię pod ścianami działowymi do powierzchni użytkowej. Bo deweloperzy od wielu lat mieli urzędowe przyzwolenie na interpretowanie zapisu "ściany możliwe do przesunięcia" jako "ściany możliwe do wyburzenia". I tak to właśnie wyliczał geodeta zatrudniony przez
  • Odpowiedz
  • 0
@hu-nows od kiedy jest przepis? Bo budowa jest od lutego 2022. W umowie mam zapisane ze mam 61.92 metry przy czym do powierzchni zaliczane są ścianki działowe nadające się do demontażu
  • Odpowiedz
@Sasko:

Norma PN.ISO.9836:2015-12). Tak zwana nowa Norma, zastąpiła poprzednią Normę z 1997 r.[1]

Zgodnie z treścią nowej Normy – ściany wewnętrzne oraz ściany działowe zaliczane są do powierzchni konstrukcji.


Tzw powierzchnia konstrukcji to jest własnie to co za konsument ma nie płacić w przeliczeniu za m2 na umowie, bo płaci za tzw powierzchnię użytkową. Pozostaje sprawdzić od kiedy zapisy normy z roku 2015 weszły w życie, kojarzę jedynie, ze jakoś pod
  • Odpowiedz
  • 0
@hu-nows No właśnie na każdej ścianie działowej mam jakaś instalacje, budowa 2022 luty rozpoczęcie, czyli kręcić młyn mowisz? Mam wpisane ze zgodnie z norma 1997 to jest ale jak mówiłem budowa od 2022 roku jest a ta nowa norma obowiązuje od września 2020
  • Odpowiedz
@Sasko: Co to za śmieszny deweloper? xD
W trakcie budowy możesz zgłosić wadę listem poleconym i domagać się aby budowali zgodnie z projektem. Jeśli przy odbiorze będą niezgodności to uwaga ląduje w protokole i są zobowiązani w ramach rękojmi poprawić to. Gdyby odmówili to chyba pozostaje wynająć fachowców i później sądzić się z deweloperem o zwrot kosztów z faktur. Eh, jakiś problematyczny się trafił. Zła pozycja samego gniazdka elektrycznego może zepsuć
  • Odpowiedz
  • 1
@sidhellfire murapol xd wiem jakie są opinie na jego temat jeśli chodzi o jakość, ale w moim mieście mam znajomych co maja mieszkania od nich i byli zadowoleni oprócz hałasu za ścian czego u mnie nie będzie bo mam z innego materiału ściany. No problematyczny do tego co się okazało teraz w umowie deweloperskiej opierają się na normie która już nei obowiązuje i mnie skasowali 26 tysięcy dodatkowe z metraża które zajmuja
  • Odpowiedz
  • 0
@hu-nows Hmm z tego co doczytałem to mogli wykorzystać jeszcze okres przejściowy miedzy zmiana normy czyli 19 września 2020 - 19 września 2021, tylko nie wiem do końca o co chodzi, czy to projekty robione w tym okresie mogą opierać się na zasadach czy zatwierdzenie projektu i pozwolenie budowy ma być w tym okresie żeby używać starej normy, znalazłem w dokumentach ze potwierdzenie i zezwolenie na budowę było pod koniec grudnia 2021
  • Odpowiedz
@Sasko: jak sie dowiesz to wołaj bo sam jestem ciekawy jaka jest data graniczna koniecznosci stosowania nowej normy i czego ta data dotyczy (zatwierdzenie projektu, pozwolenie na budowe, rzeczywisty start budowy czy jeszcze cos innego)
  • Odpowiedz
  • 0
@hu-nows Hmm jak narazie w dokumentach mam wpisane wszędzie ze liczą po normie z 97r. Ale tu tez ciekawe bo wliczają ściany możliwe do demontażu czyli takie które można usuwać bez jakiś pozwoleń, na każdej ścianie działowej mam zamontowany kaloryfer, z tego co czytałem to muszę mieć pozwolenie na usunięcie jego, deweloper mówi ze mogę zrobić z nimi co chce bez żadnego pozwolenia xd
  • Odpowiedz
@hu-nows: to bardzo ciekawe co piszesz, u mnie deweloper (pozwolenie na budowę z 2022) powołuje się już na normę z 2015r. a i tak doliczył mi ściany działowe z betonu komórkowego do powierzchni...
  • Odpowiedz
Niestety w umowie deweloperskiej był jedynie do podpisania przezemnie rzut mieszkania z przykładowa aranżacja i metrazem bez rozkładu gniazdek oraz grzejników


@Sasko: masz odpowiedz
  • Odpowiedz
@Sasko: ale nie podpisales, ogolnie gniazdka i grzejniki powinni zrobic zgodnie z projektem i pewnie tak robia. Ile bedziesz mial do przeniesienia gniazdek? Bo grzejnik jeden?
  • Odpowiedz
  • 0
@Miszcz_Joda No właśnie nie robią zgodnie z projektem bo dostałem ten projekt ???? gniazdek wsumie 4 i 1 grzejnik. bo będę burzyć ścianę działowa a to wszystko na niej zamontowane jest. A grzejnik to będę usuwać a nie przenosic, bo jest mi niepotrzebny a wyliczyłem w pokoju ze te co zostaną będą wystarczające
  • Odpowiedz
No właśnie nie robią zgodnie z projektem bo dostałem ten projekt ????


@Sasko: robią zgodnie z projektem tylko ty nie dostales najnowszej wersji. projekt nie jest dla ciebie, tylko dla nich i dla pinb
  • Odpowiedz
  • 0
@Miszcz_Joda aktualizacja 2 grzejniki, bo w drugim pokoju tak przeniesieli ze nic tam już nie ustawie. Argumentem babki na ta zmiane było ze był za duży żeby go dać obok okna a następnego dnia mówiła ze sciana z żelbetu i nie można go tam montować gdzie w pokoju obok na takiej ścianie właśnie grzejnik jest xdd
Co mnie najbardziej rozwaliło stwierdziła ze na budowie mogli zmienić położenie grzejnika bo to zmiana nie
  • Odpowiedz