Wpis z mikrobloga

Mam znajomego w Stanach, który prowadzi swoją firmę IT (w sumie to na razie start-up, tyle że dobrze doinwestowany). Wymyślił ostatnio, że otworzy w Polsce oddział, żeby obciąć koszty. I zaczął mi opowiadać, że ma nadzieję znaleźć młodych programistów, koniecznie mężczyzn, którzy będą pracować po 14 godzin na dobę, najlepiej także w weekendy. Zaczęłam mu tłumaczyć, że w Polsce obowiązuje prawo pracy i że tak nie wolno, a on na to, że przecież sam tak kiedyś pracował, więc na pewno znajdzie chętnych. Próbowałam mu wytłumaczyć, że u nas jeszcze istnieje coś takiego jak urlop i L4, na co odpowiedział, że on sobie ustali z pracownikami, żeby nie brali wolnego, a w ogóle to nie rozumie jak firmy w Europie mogą funkcjonować i nie upadać, skoro ludzie wyjeżdżają na dwutygodniowe urlopy.

Więc w sumie z ciekawości pytanko, poszlibyście na taki układ? Stawki oczywiście polskie, wspominał o 10k pln i najchętniej umowa b2b, bo mniej podatków. Napiszcie co myślicie, to mu zacytuję, bo jemu się wydaje, że Ameryka jest najcudowniejszym krajem na świecie i wszyscy którzy nie mają szczęścia tam mieszkać i tak pragną żyć jak Amerykanie.

#it #programowanie #pracbaza
  • 152
  • Odpowiedz
@janeeyrie: powiedz mu że może i będzie im płacił za 14 godzin ale realnie będą pracować w najlepszym wypadku z 4. Poza tym gościowi sukcesów w IT nie wróże skoro nawet nie wie że standard w branży to kontrakty oparte o stawkę za dzień, na godziny to może się rozliczać z freelancerami na upwork. Słaby bait.
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: W USA tak pracują przeciętni ludzie ziomek- o wiele więcej godzin bez praw i przywilejów jak w Europie. Dodatkowo są #!$%@? ubezpieczeni- lekarz za darmo może przepisać coś na kaszel, katar, a jak zdarzy się jakiś wypadek lub przewlekła choroba to leczenie kosztuje setki tysięcy dolarów, a przy raczyszkach nie rzadko przekracza milion.
  • Odpowiedz
@janeeyrie:

On mi opowiadał, że dopóki nie zaczął własnego startupu*, to sam tak pracował. W firmie jadł śniadanie, obiad i kolację, a życie towarzyskie/relaks to picie ze współpracownikami po pracy, w biurze. Btw, mieliśmy też dyskusję na temat tego, czy to normalne, żeby spędzać czas wyłącznie z ludźmi z pracy, moim zdaniem to niezdrowe i w ogóle dziwne i w Polsce raczej ludzie się migają od imprez tzw. "integracyjnych", a on
  • Odpowiedz
poszlibyście na taki układ?


@janeeyrie: w sumie... na parę miesięcy. stawka Polska, czyli około 130pln netto na fakturze za godzinę. Przy pracy po 14h dziennie pon-sob jakieś 47k netto na fakturze.
  • Odpowiedz
@janeeyrie: brzmi jak typowe b2b, l4 czy urlopu to ja nie mialem az do teraz jak rok temu podpisalem kontrakt ktory przewiduje platne urlopy, l4

Ale nie za 10k - wiem, bo sam teraz pomagam w rekrutacjach w firmie od strony technicznej, takze ludzi z Polski. Taki ios dev jak dobrze poszuka to dostanie 30k z urlopami, a przy dobrych wiatrach to i nawet z akcjami

wspominał o 10k pln i
  • Odpowiedz
Więc w sumie z ciekawości pytanko, poszlibyście na taki układ? Stawki oczywiście polskie, wspominał o 10k pln i najchętniej umowa b2b, bo mniej podatków.


@janeeyrie: Na podobnych układach nawet pracowałem. Typu 21 dni ciągiem 19:00-7:00 (a jeszcze niemal zawsze kilka nadgodzin). Ale nie za tak niskie stawki. No chyba, że to stawka dzienna to pewnie bym to rozważył.
  • Odpowiedz
@janeeyrie: po prostu pomóż mu ten oddział utworzyć, niech wyłoży ci dobre pieniądze. Po 3 miesiącach poszukiwania i zderzenia z rzeczywistością zrezygnuje, a tobie zostanie kasa w kieszeni.
  • Odpowiedz
@janeeyrie: 14h / dobę to dużo, dla mnie nawet bardzo dużo, ale dla młodych ludzi może być wykonalne. Popracują ze 2 lata zanim wjedzie chroniczne zmęczenie i się zwolnią, ale to i tak typowa retencja pracownika w firmie. Pieniądze nie jakieś bardzo duże, ale przyzwoite - biorąc pod uwagę wymagania - więc myślę, że za te 10k / tydzień spokojnie kogoś znajdzie. Ja mu w każdym razie życzę powodzenia.

  • Odpowiedz
nie rozumie jak firmy w Europie mogą funkcjonować i nie upadać, skoro ludzie wyjeżdżają na dwutygodniowe urlopy


@janeeyrie: Po prostu, te firmy nie są zarządzane przez debili.
  • Odpowiedz
@janeeyrie: Ale jak po 14 godzin, to raczej 20k zł. Jak w weekendy też to 30k zł. Ludzie nie są głupi i sobie to przeliczą na wynagrodzenie za godzinę. No i wtedy to lepiej zatrudnić dwoje ludzi na normalnych warunkach.
  • Odpowiedz
  • 2
Poza tym gościowi sukcesów w IT nie wróże


@proszebardzo2: Jego znajomi, którzy mają filie swoich firm w Polsce mu takich rzeczy nagadali, tzn. że można znaleźć pracownika i płacić mu 10k pln i on będzie szczęśliwy. To są faktycznie grosze w porównaniu z tym co się płaci w krzemowej dolinie.

Tylko chyba zapomnieli wspomnieć, że do tych 10k powinno się dopłacić resztę podatków na umowie o pracę, że istnieją urlopy i
  • Odpowiedz