Wpis z mikrobloga

Sonda JUICE leci zbadać Jowisza i jego lodowe ksieżyce

Start dzisiaj o 14:15. Lot potrwa 8 lat.
Daj plusa, jeśli chcesz być wołany, gdy w 2031 pojawią się pierwsze zdjęcia z bliska. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Link do wykopania:
https://wykop.pl/link/7071161/dzisiaj-start-misji-juice-podrozy-do-jowisza-i-jego-lodowych-ksiezycow

Jedna z najbardziej ekscytujących misji tego roku, czyli JUICE – Jupiter Icy Moons Explorer – rozpocznie się dzisiaj o 14:15 startem ciężkiej rakiety nośnej Ariane 5. Choć JUICE wiąże się z ekscytacją wywołaną nowymi możliwościami i danymi, które mogą okazać się przełomowe, to trudno nie smucić się na myśl, że to już przedostatni lot Ariane 5.

Przy okazji misji, wiele rzeczy zapisze się w historii jako „te pierwsze”. Nigdy wcześniej żadna sonda nie orbitowała wokół księżyca innego, niż nasz. Asysty grawitacyjne są czymś powszechnym dla statków kosmicznych, ale po raz pierwszy zostanie wykorzystana pomoc księżycowo-ziemska. Dzięki manewrowi LEGA (Lunar-Earth Gravity Assist) sonda skorzysta z asysty grawitacyjnej Ziemi już 1,5 dnia po tej ze strony Księżyca, co pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość paliwa.

Podróż do Jowisza zajmie 8 lat, przylot JUICE został zaplanowany na 2031. Do tego czasu sonda skorzysta z wielu asyst grawitacyjnych, jednocześnie orbitując wokół Słońca.

#kosmogadka - tag do śledzenia

#kosmos #nauka #ciekawostki #technologia #esa #europa #polska #polsa #eksploracjakomosu
elektryk91 - Sonda JUICE leci zbadać Jowisza i jego lodowe ksieżyce

Start dzisiaj o ...

źródło: Exploring_Jupiter_and_Ganymede_artist_s_impression-scaled

Pobierz
  • 36
Pamiętam jak z 15 lat temu NASA miała plan wysłania na Europę sondy, która miała wylądować, przewiercić się przez lód i wysłać do oceanu Europy próbnik z kamerą by zbadać ocean. Sonda miała wylądować do 2030. Szkoda że nic z tego nie wyszło. Teraz nie wiem czy dożyję wysłania takiej sondy. Jednak ta europejska misja jest lepsza niż nic chociaż nie da nam odpowiedzi co kryje się pod lodem Europy.
@KD30: Ciekawe czy się znamy. Jeśli KD to inicjały to chyba wiem o kogo chodzi. Ja też pracowałem przy tym projekcie. Robiłem fragment elektroniki do DPU instrumentu RPWI. Nie mam pojęcia czy coś z tego pozosytało do finalnej wersji, bo to było 7 lat temu.