Wpis z mikrobloga

Witajcie przyjaciele, zapraszam was na codzienny raport ISW, stan na 9 kwietnia. Zachęcam do śledzenia tagu #codziennyisw na którym zamieszczane będą codzienne raporty, do plusowania wpisu pod linkiem do wołania, wykopywania znaleziska i sprawdzeniu oryginalnego raportu. Nie wiem czemu, ale tak się złożyło, że na Wielkanoc naprawdę sporo materiału, więc będę podwójnie wdzięczny za plusy w Święta. Dziś sporo o Girkinie i klubie Rozsierdzonych patriotów o którym szerzej opowiadała Andromeda we wczorajszym filmie o tu, który polecam. Kimże jest tajemniczy człowiek kierujący Girkinem za pleców? Odpowiedź brzmi: Nie wiem, ale się domyślam. Opisywana też jest nieudana październikowa próba zdobycia Zaporoskiej Elektrowni i największe zło tego świata... KÖBIETY

------------------------------------------------------------------------------
Link do wołania
Znalezisko do zakopywania
Strona z oryginałem
--------------------------------------------------------------------------------------

Najważniejsze informacje

-Ukraińskie i rosyjskie źródła omawiały 8 kwietnia zmniejszenie tempa rosyjskich operacji ofensywnych na całym froncie, co potwierdza ocenę ISW, że ogólna ofensywa rosyjska zbliża się do kulminacji.

-Dynamika użycia artylerii na Ukrainie pokazuje, że siły rosyjskie używają artylerii, aby zrównoważyć swoje obniżone zdolności ofensywne.

-Były rosyjski oficer i zagorzały nacjonalista Igor Girkin rozpoczął nowe działania, których celem jest prawdopodobnie ochrona wpływów rosyjskiej frakcji prowojennej na Kremlu.

-Klub Rozsierdzonych Patriotów ujawnia kilka kluczowych implikacji dotyczących dynamiki Kremla i postrzeganego zagrożenia dla reżimu Putina.

-Girkin może wspierać cele polityczne nienazwanych postaci w rosyjskich strukturach władzy, prawdopodobnie w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB).

-Rosyjscy nacjonaliści wykorzystali pogrzeb zamordowanego rosyjskiego blogera Maksyma Fomina do promowania narracji pro-wojennych.

-Rosyjska kampania rakietowa mająca na celu degradację zjednoczonej infrastruktury energetycznej Ukrainy zakończyła się definitywną porażką i wydaje się, że Rosja porzuciła te działania.

-Kreml prawdopodobnie zaostrza kary prawne za przestępstwa związane z terroryzmem, co jest częścią większego wysiłku mającego na celu promowanie autocenzury i stworzenie warunków prawnych dla wzmożonych represji wewnętrznych.

-Rosyjskie Ministerstwo Obrony (MoD) może ustalać warunki dla prowokacji w obwodzie sumskim.

-Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne wzdłuż linii Swatowo-Kreminna.

-Siły rosyjskie kontynuowały zdobywanie pozycji w okolicach Bachmutu. Napięcia między Grupą Wagnera a konwencjonalnymi siłami rosyjskimi w kwestii zasług wydają się nasilać.
-Rosyjskie źródła kontynuowały spekulacje na temat planowanej ukraińskiej kontrofensywy na południu Ukrainy, w tym hipotezy o możliwości ukraińskiego desantu amfibijnego przez zbiornik Kachówki.

-Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa 6 kwietnia zaproponowała reformę deregulacyjną bazy przemysłowej sektora obronnego, która może przyspieszyć produkcję obronną, ale bardziej prawdopodobne jest, że ułatwi korupcję i defraudację.

-Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że 31 dzieci wróciło na Ukrainę po deportacji do Rosji, podczas gdy rosyjscy urzędnicy kontynuują dyskusję na temat adopcji ukraińskich dzieci do rosyjskich rodzin.

------------------------------------

Wstęp

Ukraińskie i rosyjskie źródła omawiały 8 kwietnia zmniejszone tempo rosyjskich operacji ofensywnych wzdłuż całego frontu, wspierając ocenę ISW, że ogólna ofensywa rosyjska zbliża się do kulminacji. Szef Rady Rezerwistów Ukraińskich Sił Lądowych Iwan Tymoczko poinformował 8 kwietnia, że siły rosyjskie walczą wzdłuż całego frontu, ale rosyjski potencjał ofensywny stale maleje, a obecne ataki koncentrują się na wiązaniu i rozpraszaniu oddziałów ukraińskich w oczekiwaniu na kontrofensywę. Tymoczko stwierdził, że siły rosyjskie nie czynią poważnych postępów w żadnym miejscu na froncie, zauważając, że tempo ataków w niektórych obszarach Bachmutu nieznacznie spadło, a w innych całkowicie się zatrzymało. Tymoczko ocenił również, że rosyjska ofensywa na Awdijiwkę "zdławiła się" i poinformował, że siły rosyjskie nadal nie kontrolują Marjinki, mimo że miasto to praktycznie sterta gruzu. Znany rosyjski bloger wojskowy stwierdził, że tempo rosyjskich działań ofensywnych wzdłuż całego frontu Awdijiwka-Donieck znacząco spadło w ciągu ostatniej doby i podkreślił, że siły rosyjskie z nie mogą się posunąć naprzód na żadnym z frontów. Kilku rosyjskich komentatorów podkreśla konieczność przygotowań do spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy, co sugeruje, że z dyskusji o rosyjskim potencjale ofensywnym przechodzimy do rozmów o potencjale ukraińskim i jak dużo terenu mogą odbić.

Dynamika wykorzystania artylerii bojowej na Ukrainie odzwierciedla fakt, że siły rosyjskie wykorzystują artylerię do zrównoważenia swoich zdegradowanych zdolności ofensywnych. Były minister bezpieczeństwa Donieckiej Republiki Ludowej i obecny dowódca batalionu Wostok Aleksander Chodakowski poinformował, że rosyjskie dowództwo podjęło decyzję o niemal całkowitym zaprzestaniu codziennego wydawania amunicji na obszary frontu, gdzie nie prowadzi się aktywnych działań ofensywnych. Chodakowski zauważył, że niedobór artylerii na froncie wynika po części z przygotowań do ukraińskiej kontrofensywy i wskazuje, że rosyjskie dowództwo musi rygorystycznie ustalać priorytety w dostawach amunicji ze względu na jej niedobory. Duże zapotrzebowanie wskazuje, że siły rosyjskie nadal w dużym stopniu polegają na artylerii, aby zrównoważyć kluczowe braki w innych aspektach, w tym słaba celność systemów, brak sił pancernych do natarcia lądowego oraz brak dominacji powietrznej. Siły rosyjskie używają ciężkich ostrzałów artyleryjskich do niszczenia osiedli przed wkroczeniem piechoty co pozwala na ograniczenie strat w ludziach, nie wykorzystuje drogiej i coraz mniej dostępnej amunicji precyzyjnej i nie naraża samoloty i pilotów na strącenie przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Utrzymujące się rosyjskie braki w amunicji artyleryjskiej osłabią zdolność rosyjskiej armii do dalszego kompensowania jej innych słabości i ograniczeń. Washington Post donosił 8 kwietnia, że siły ukraińskie zużywają 33% mniej pocisków niż Rosjanie, a także, że siły ukraińskie oszczędzają pociski poprzez staranne ustalanie priorytetów celów. Siły ukraińskie są bardziej dokładne, ale także prawdopodobnie korzystają z tego, że są w większości obszarów w defensywie a operacje ofensywne zwykle generują zwiększone zapotrzebowanie na artylerię.

Były rosyjski oficer i zagorzały nacjonalista Igor Girkin rozpoczął nietypowe działania, których celem jest prawdopodobnie ochrona wpływów rosyjskiej frakcji pro-wojennej na Kremlu. Girkin wraz z siedmioma znanymi postaciami ze środowisk ultranacjonalistycznych utworzył 1 kwietnia ruch społeczny "Klub Rozsierdzonych Patriotów", którego celem jest pomoc Rosji w wygraniu wojny i uniknięcie konfliktu wewnętrznego w Rosji. Członkowie klubu stwierdzili, że jeśli dowództwo nie poprawi radykalnie sytuacji na froncie, to Rosja nieuchronnie poniesie klęskę na Ukrainie i może dojść do prozachodniego przewrotu lub wojny domowej. Członkowie klubu twierdzili, że rosyjscy urzędnicy nie są w stanie polepszyć sytuacji na froncie i zniwelować problemy rosyjskiego społeczeństwa, ponieważ większość urzędników Kremla należy do frakcji antywojennej. Frakcja antywojenna opowiada się podobno za ugodą pokojową z Zachodem, aby odzyskać dostęp do przejętych majątków i nie podejmuje prób poprawy działań wojennych, przede wszystkim z chciwości a nie z powodu sprzeciwu wobec wojny czy szczerego pragnienia pokoju. Klub stwierdził, że stara się pomóc władzom rosyjskim - co prawdopodobnie oznacza pro-wojenne ugrupowanie na Kremlu - w szybkim zakończeniu "specjalnej operacji wojskowej", twierdząc, że przedłużająca się wojna mogłaby skłonić antywojennych polityków do buntu. Grupa oświadczyła również, że próbuje zbudować sieć obronną, aby w takim wypadku oprzeć się przewrotowi w Rosji. Członkowie oświadczyli, że grupa funkcjonuje w ramach rosyjskiego prawa i nie będzie angażować się w konflikt zbrojny, a zamiast tego skupi się na podnoszeniu świadomości społecznej w Rosji, aby rosyjskie elity zdały sobie sprawę z zagrożenia. Członkowie tego klubu już wcześniej, w maju i wrześniu 2022 roku, ostrzegali prezydenta Rosji Władimira Putina przed porażkami na polu walki, jeśli Rosja nie ogłosi natychmiast mobilizacji.

Ruch Girkina już podobno napotkał na opór ze strony szefa Donieckiej Republiki Ludowej Denisa Puszylina. Rosyjski bloger twierdził, że Puszylin nakazał swojej administracji rozpowszechniać plotki o "Klubie Rozsierdzonych Patriotów", że ten przygotowuje prozachodni pucz. Członek ruchu oskarżył też administrację Puszylina o dyskredytowanie ich ruchu.

Powstanie "Klubu Rozsierdzonych Patriotów" może zaoferować kilka ważnych spostrzeżeń na temat działań Kremla i zagrożeń dla reżimu Putina, jakiego obawiają się pewne grupy w jego wewnętrznym kręgu. ISW informował wcześniej, że udane ukraińskie kontrofensywy w obwodzie charkowskim i Łymaniu we wrześniu-październiku 2022 roku obnażyły rozdźwięk między antywojennymi i prowojennymi frakcjami na Kremlu. Podobne uwagi na temat rozłamów wśród kremlowskich urzędników zgłaszał także szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. Rozdźwięk na Kremlu pogłębił się także podczas nieudanej rosyjskiej zimowej kampanii ofensywnej, przed ukraińską kontrofensywą. Zaniepokojenie ekspansją frakcji antywojennej może też wskazywać na obawy środowisk prowojennych, że Putin może zostać zmuszony do przyjęcia ugody pokojowej przez groźby jego zastąpienia. Grupa prowojenna może próbować zniweczyć wysiłki frakcji antywojennej, która stara się w pewnym sensie po części sabotować działania na Ukrainie.

Girkin może wspierać cele polityczne nienazwanych postaci w rosyjskich strukturach władzy, prawdopodobnie w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB). Girkin przez cały czas trwania wojny bezwzględnie krytykował Putina i jest bardzo prawdopodobne, że otrzymuje ochronę ze strony przynajmniej jednego członka frakcji Siłowików. Rosyjski niezależny portal The Insider i Bellingcat informowały wcześniej, że Girkin konsekwentnie posługiwał się fałszywymi paszportami, które otrzymał od FSB. Choć nie wiadomo kto chroni Girkina i jakie mogą być jego motywacje, ten anonimowy obrońca może próbować zwrócić uwagę Putina i kształtować jego decyzje poprzez dyskurs publiczny. Prigożyn i Wagner już wcześniej pokazywali, że Kreml monitoruje i aktywnie reaguje na postawy społeczeństwa, co spowodowało znaczące zmiany w rosyjskim dowództwie wojskowym jesienią 2022 roku. Prigożyn podobnie ogłosił 4 kwietnia plany ruchu społecznego powiązanego z Wagnerem.

Rosyjscy nacjonaliści wykorzystali pogrzeb zamordowanego rosyjskiego blogera Maksyma Fomina (znanego również jako Władlen Tatarski) do promowania pro-wojennej narracji. Nagrania z pogrzebu Fomina na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie pokazują, że zebrało się od kilkuset do paru tysięcy osób wśród których było widać Jewgienija Prigożyna i lidera Rosyjskiej Partii Liberalno-Demokratycznej Leonida Słuckiego. W rosyjskich nacjonalistycznych mediach krążyły zdjęcia, na których widać Order Odwagi, nagrody Wagnera i wygrawerowany młot kowalski przy trumnie Fomina. Prigożyn pochwalił "trudną pracę" reporterów wojennych i oświadczył, że zrobi wszystko, aby praca Fomina nadal była nagłaśniania. Były rzecznik Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin wykorzystał pogrzeb Fomina do powtórzenia narracji, że Rosja musi odrzucić negocjacje i dążyć do bezwarunkowej kapitulacji Ukrainy. Nagrania z mszy żałobnej i pochówku pokazują rosyjskie siły oddające Fominowi honory wojskowe. Pogrzeb może być pierwszym przypadkiem, gdy osoba związana z Wagnerem otrzymuje tak uroczyste pożegnanie.

Rosyjska kampania rakietowa mająca na celu zniszczenie infrastruktury energetycznej Ukrainy zakończyła się niepowodzeniem i wydaje się, że Rosja zrezygnowała z tych działań. Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko ogłosił 8 kwietnia, że Ukraina wznawia eksport energii po raz pierwszy od 11 października 2022 roku. Władze rosyjskie rozpoczęły w październiku działania mające na celu zniszczenie ukraińskiej infrastruktury energetycznej w okresie zimowym, jednak seria rosyjskich uderzeń rakietowych nie osiągnęła zakładanych celów rosyjskich, czyli: wywołania katastrofy humanitarnej, osłabienia ukraińskiego potencjału wojskowego i zmuszenia Ukrainy do negocjacji. Rosyjskie media państwowe po raz pierwszy przyznały się do niepowodzenia 1 marca. Rosja prawdopodobnie wkrótce potem zrezygnowała z tych działań. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii odnotowało 8 kwietnia, że częstotliwość rosyjskich ataków na dużą skalę i o dużym zasięgu na infrastrukturę energetyczną znacząco się zmniejszyła od marca 2023 roku i oceniło, że Rosja kontynuuje ataki na małą skalę (mniej niż 25 pocisków) z przewidywalnie mniejszym skutkiem. Rosja zachowuje jednak zdolność do wznowienia takich ataków. Hałuszczenko stwierdził, że Ukraina ma możliwość elastycznego dostosowania eksportu ukraińskiej energii, jeśli sytuacja się zmieni.

Kreml zaostrza kary prawne za przestępstwa związane z terroryzmem w ramach szerszych działań na rzecz autocenzury i stworzenia warunków prawnych do nasilenia represji wewnętrznych. Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Korupcji w Dumie Wasilij Piskoriew oświadczył 7 kwietnia, że Duma wprowadziła poprawki zwiększające kary więzienia za popełnienie aktów terroryzmu, pomoc w działalności terrorystycznej albo udział we wspólnocie terrorystycznej, sabotaż oraz akty terroryzmu. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał również niedawno dwie ustawy rozszerzające kary prawne za dyskredytację całego personelu rosyjskiego walczącego na Ukrainie oraz za sprzeniewierzenie rosyjskich aktywów wojskowych, co prawdopodobnie ma na celu promowanie autocenzury i ułatwienie tłumienia antywojennych dysydentów. Rosyjskie źródła informowały wcześniej, że Federalna Służba Bezpieczeństwa coraz częściej zatrzymuje rosyjskich cywilów pod zarzutem finansowego wspierania sił ukraińskich, a rosyjskie władze wydają się rozprawiać z barami w miastach, które zbierają grupy krytyków. Kreml wprowadził bezterminowe stany alarmowe przed terroryzmem na terytoriach okupowanych oraz maksymalny, średni i podwyższony poziom stanu wojennego w wielu zachodnich obwodach Rosji, a władze na tych obszarach mogą łatwiej stosować rozszerzone terminy dotyczące terroryzmu w celu dalszego tłumienia oporu.

Rosyjskie władze prawdopodobnie planują dalsze rozszerzenie tego, co uznają za terrorystyczne i ekstremistyczne działania, aby zachęcić do autocenzury. Zastępca szefa komisji ds. polityki informacyjnej Dumy Oleg Matwiejczew oświadczył 4 kwietnia, że przygotował projekt ustawy uznającej feminizm za ideologię ekstremistyczną i argumentował, że feministki w przeważającej większości sprzeciwiają się "operacji wojskowej" na Ukrainie. Matwiejczew argumentował, że ukraiński feminizm polega na tym, że kobiety służą razem z mężczyznami walcząc przeciwko Rosjanom i argumentował to faktem, że to kobieta oskarżona o zabicie Fomina oraz, że była motywowana ideologią feministyczną. Matwiejczew nie sprecyzował, w jaki sposób projekt ustawy miałby definiować feminizm, a projekt może posługiwać się niejasną definicją ogólną w celu dalszego promowania powszechnej autocenzury. Władze rosyjskie mogą coraz częściej przedstawiać inne ideologie i grupy, które nie są jednoznacznie sprzymierzone z Kremlem, jako przeciwne wojnie na Ukrainie, aby stworzyć warunki do zwiększenia represji i autocenzury. Wydaje się, że ukraiński "feminizm" daje Ukrainie przewagę w tej wojnie, ponieważ - jak zauważa Matwiejczew - dzięki niemu do walki włączyło się wiele utalentowanych i zdeterminowanych ukraińskich kobiet.
(Xddd)

Rosyjskie Ministerstwo Obrony może tworzyć warunki dla dywersji w obwodzie sumskim. Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło 8 kwietnia, że siły ukraińskie dostarczały zwłoki z kostnic do miejscowości Okhtyrka w obwodzie sumskim i stosowały toksyczne środki chemiczne na zwłokach i w okolicy, aby twierdzić, że siły rosyjskie użyły broni chemicznej. Siły rosyjskie mogą próbować stworzyć warunki informacyjne dla przyszłych ataków z użyciem broni chemicznej w obwodzie sumskim lub usprawiedliwić poprzednie użycie broni chemicznej, choć ISW nie zaobserwowało, aby siły rosyjskie w ostatnim czasie używały broni chemicznej w tym rejonie. Nie jest jasne, jaki nadrzędny efekt Kreml zamierza osiągnąć poprzez coraz bardziej dziwaczne i nieskuteczne rosyjskie operacje informacyjne zarzucające Ukraińcom fałszowanie informacji.

--------------------------------------
#ukraina #wojna #rosja #codziennyisw #bialorus #militaria #wagner #wojsko #putin #prigozyn #discoelysium #heheszki #kobiety #feminizm #faszyzm #rozowepaski
Kagernak - Witajcie przyjaciele, zapraszam was na codzienny raport ISW, stan na 9 kwi...
  • 14
Obwód Ługański (Cel rosyjski: Zdobycie pozostałej części obwodu ługańskiego i parcie na zachód do wschodniego obwodu charkowskiego i północnego obwodu donieckiego)

Siły rosyjskie kontynuują fortyfikowanie rosyjskich regionów przygranicznych. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie kontynuują budowę fortyfikacji na obszarach obwodu kurskiego graniczącego z Ukrainą i utrzymują obecność wojskową na obszarach przygranicznych obwodów kurskiego i biełgorodzkiego. ISW ocenił wcześniej, że siły rosyjskie mogą budować fortyfikacje w rosyjskich obwodach graniczących z Ukrainą w
Pobierz Kagernak - Obwód Ługański (Cel rosyjski: Zdobycie pozostałej części obwodu ługańskieg...
źródło: Kharkiv%20Battle%20Map%20Draft%20April%208%2C2023
Obwód Doniecki (Cel rosyjski: Zdobycie całości Obwodu Donieckiego, roszczeniowego terytorium Rosji w Donbasie)

Od 8 kwietnia siły rosyjskie kontynuują zdobywanie Bachmutu. Materiały geolokalizacyjne opublikowane 7 kwietnia wskazują, że siły rosyjskie prawdopodobnie posunęły się naprzód w pobliżu drogi T0504 w południowo-zachodnim Bachmucie. Rosyjscy blogerzy twierdzili, że siły rosyjskie posunęły się naprzód w południowym i środkowym Bachmucie. Rosyjskie źródło twierdziło w nocy 7 kwietnia, że siły Wagnera całkowicie zdobyły miasto i że siły ukraińskie
Pobierz Kagernak - Obwód Doniecki (Cel rosyjski: Zdobycie całości Obwodu Donieckiego, roszcze...
źródło: Bakhmut%20Battle%20Map
Południowa Ukraina (cel rosyjski: Utrzymać pozycje frontowe i zabezpieczyć tyły przed ukraińskimi uderzeniami).

Ukraińskie siły specjalne, wywiad i siły morskie ujawniły, że siły ukraińskie bezskutecznie próbowały przeprowadzić atak na wschodnim (lewym) brzegu Dniepru 19 października 2022 roku, aby wyzwolić Zaporoską Elektrownię Atomową. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli The Times, że około 600 ukraińskich żołnierzy na 30 łodziach próbowało wylądować w pobliżu elektrowni, ale tylko jedna grupa była w stanie dotrzeć do okupowanego terytorium ze
Pobierz Kagernak - Południowa Ukraina (cel rosyjski: Utrzymać pozycje frontowe i zabezpieczyć...
źródło: Zaporizhia%20Battle%20Map
Rozbudowa i stan rosyjskiej armii

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa 6 kwietnia zaproponowała reformę deregulacyjną bazy przemysłowej sektora obronnego która mogłaby przyspieszyć produkcję obronną, ale bardziej prawdopodobne jest, że ułatwi korupcję i malwersacje. Zaproponowano, aby państwo zwolniło wykonawców i klientów z obowiązku powiadamiania resortu o wzroście cen materiałów i usług, który to wymóg teoretycznie kontroluje sztuczną inflację cen.

Rosyjski przemysł obronny w dużym stopniu opiera się na chińskich komponentach. Główne rosyjskie źródło informacji
Działania na terenach okupowanych przez Rosję

Rosyjscy urzędnicy okupacyjni kontynuują wysiłki mające na celu zmuszenie mieszkańców okupowanej Ukrainy do otrzymania rosyjskich paszportów. Centrum okupacyjne obwodu chersońskiego określiło wymogi dotyczące ubiegania się o obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje rosyjski paszport i rosyjski numer SNILS (indywidualny numer konta ubezpieczeniowego wydawany przez Rosyjski Fundusz Emerytalny). Władze okupacyjne w obwodzie chersońskim instytucjonalizują przymusowe środki paszportyzacji, zmuszając mieszkańców do uzyskania rosyjskich paszportów i rejestracji numerów SNILS w
@Meserole: Z jakiegoś powodu właśnie nie. Nie wiem czemu, pewnie by nie przytłoczyć nazwiskami i nickami, jak już ktoś chce wiedzieć to i tak podają źródło i ktoś kogo to ciekawi może sobie sprawdzić. Mówią tylko z imienia tych najbardziej znanych czyli Girkina czy Chodakowskiego, ale ogólnie to nie podają.