Wpis z mikrobloga

@Poemat: Mam pytanie, bo widzę, że się tutaj często udzielasz i pewnie będziesz w stanie pomóc. Z2 czy np sweet spot training o których czytałem opierają się o FTP. Czy jest jakieś przełożenie jeśli chodzi o tętno? Generalnie ciężko mi wyszukać taką informację. Mam smart watcha, ale nie mam tego całego osprzętu rowerowego do mierzenia mocy, kadencji itp.
ChatGpt podpowiada, że można tak to przeliczyć, czyli wtedy Z2 to będzie 2
  • 0
@pp93: Tętno podczas treningu/jazdy jest bardzo bardzo zmienne i zależne od wielu czynników, jak np.:
- ilość snu
- waga i masa mięśniowa
- rHR i HRMax
- poziom LT1 i LT2
- poziom Vo2Max
- stopień adaptacji na damy rodzaj wysiłku
- aktywność układu przywspółczulnego
- ilość pokarmu w przewodzie pokarmowym
- ilość dostępnego glikogenu mięśniowego
- poziom nawodnienia organizmu
- warunki atmosferyczne
- i inne

W teorii kręcąc stabilne
@Poemat: gorzej jak jest się laikiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No nic, będę trzymał się tych stref tętna, bo w sumie nie mam większego wyboru chcąc jakoś w miarę obiektywnie mierzyć wysiłek nie będąc jakoś specjalnie wytrenowanym
  • 3
@pp93: Nie mając pomiaru mocy i chcąc w jakiś sposób "trenować" skupiłbym się w zasadzie na dwóch rodzajach aktywności:
1) Spokojne jazdy gdzie Twoje tętno będzie właśnie oscylowało w S2 głównie i rzadko wychodziło powyżej (ale nie jakiś reżim, że jak wyjdzie to kupa z tego), im dłużej tym lepiej
2) Przynajmniej jedna jednostka w tygodniu typu Vo2Max, gdzie albo robisz 40sek w trupa / 20sek odpoczynku razy pięć razy pięć
@Poemat: super, dzięki za wskazówki. Planowałem jeździć jakieś 2x w tygodniu, bo jednak priorytetem jest siłownia. Wiec pewnie będzie wpadał jeden dluzszy trening w weekend i jakieś interwały lub intensywniejsza jazda w tygodniu