Wpis z mikrobloga

@runnerrunner: Jak dla mnie to było zwykłe wykorzystanie sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej przez kościół, by się zręcznie podpiąć i odcinać też kupony od tych wydarzeń. Akurat fakt wybrania papieża z kraju bloku wschodniego to był PRowy majstersztyk dla nich, bo dzięki temu łatwo było przekonać Polaków do tego, jaki kościół miał duży wpływ na to wszystko, choć bez kościoła i tak by to wszystko padło i wcale do tego nie było
@runnerrunner:
1. To Jan Paweł II zainicjował powstanie solidarności
2. Przekonał Reagana do swojej wizji pokonania ZSRR za pomocą pokojowych strajków społeczeństw z państw satelickich. ( Wiadomo, że to nie był jedyny powód, lecz solidarność się przyczyniła do upadku ZSRR)
3. Przekonał Reagana, by zainwestować w solidarność. CIA wysyłało walizki z pieniędzmi do Polski, by rozruszać społeczeństwo.
4. Jak sądzisz jakimi kanałami szły pieniądze, skoro gospodarka była centralnie planowana? Oczywiście przez
@jan_zwyklak akurat Polska była tym krajem zza żelaznej kurtyny gdzie komuniści musieli podzielić się władzą z Kościołem. Niechętnie co prawda ale gdy z chwilą śmierci Stalina zakończyły się czystki to Kościół mógł zacząć łapać oddech. Oczywiście komuniści nie zamierzali zasypiać gruszek w popiele i infiltrowali struktury kościelne jak tylko się dało. Z chwilą gdy do władzy doszedł Gierek i na kredyt postanowił poprawić szare życie PRLu było już wiadomo, że komunizm leci
no tak, sam zastanawiałem się kiedyś, co takiego JP2 zrobił że upadła komuna. Konkretnie, nie że coś tam gadał do ludzi. Przecież to bez sensu.


@runnerrunner: akurat udziału dużego JP2 w upadku komunizmu bym nie kwestionował. Watykan to cholernie ciekawe miejsce pod względem dyplomacji, posiada własny wywiad i dzięki kościołom rozsianym po całym świecie jest w stanie na bieżąco badać nastroje społeczne oraz pozyskiwać inne ciekawe dane.

Sam JP2 wielokrotnie rozmawiał
Masz jakiś artykuł/filmik o tym? Ciekawy temat.


@Piks0n: właśnie czytam o tym w Maxima Culpa Overbeeka. Gość odwalił całkiem dobrą robotę i nawet gdyby go próbowali oskarżać to patrząc na bibliografię obroni się z palcem w nosie.
Następna w kolejce książka na mojej tapecie: "Księża wobec bezpieki" - ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
nawet Gorbaczow przyznał żejan Paweł 2 odegrał dużą rolę w obaleniu


@korporacion: no jak Gorbaczow tak mówi to musi być prawda. Na pewno nie chciałby przykryć nim nieudolność swojego rządu i ideologii komunistycznej. Coś jak - to wina USA, bo nam stonki zrzucają :)
@runnerrunner: @Mtsen @GhorgorBej akurat wybór polaka na papieża jako decyzja polityczna nie jest tajemnicą. rolą wojtyły było utworzenie oddolnego ruchu społecznego mającego stanowić żywą tarczę przed komunizmem który mógł się rozlać po europie, a wtedy z kościołów nie robiono by nawet magazynów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
czy plan został zrealizowany? no kurła oczywiście, że tak. pozycja KK na wschodniej flance jest bardziej niż umocniona do tej pory,