Wpis z mikrobloga

@LuciusMiximus: chyba nas nie stać na kolejne programy pomocowe. Jeśli mamy teraz wakacje kredytowe przy 6,75% to ciekawe co będą musieli zaproponować kredytobiorcom przy 10% ( ͡° ͜ʖ ͡°)
 • Odpowiedz
@pastaowujkufoliarzu: masz może info czy osoby mające udział w nieruchomości w wyniku spadku po o jednym z rodziców łapie się do tego programu? Bo już czytałem sprzeczne info że niby nie bierze się wtedy na siebie tylko na małżonka
 • Odpowiedz
@Pawelex: póki co nie ma ostatecznego projektu (chyba). Plus jest odpowiedz na Twoje pytanie w owym projekcie. Przecież wystarczy przeczytać jedno rzetelne źródło i wszystko będziesz wiedział (przynajmniej stan na obecną chwilę, bo są ciagle pewne niejasności - np jak liczona będzie zdolność)
 • Odpowiedz
masz może info czy osoby mające udział w nieruchomości w wyniku spadku po o jednym z rodziców łapie się do tego programu? Bo już czytałem sprzeczne info że niby nie bierze się wtedy na siebie tylko na małżonka


@Pawelex: sprzeczne info pewnie dlatego, że oni to już zmieniali ze sto razy, na samym początku w grudniu miało być, że w ogóle nieważne co ma małżonek. Potem była wersja, że jak małżonek
 • Odpowiedz
@Pawelex: @pastaowujkufoliarzu ten projekt ustawy do którego linki latają na tagu mówi o tym że udzial nie może przekraczać 50%, w dodatku musi to być udzial dziedziczony i nie wolno w tym mieszkaniu mieszkac przez ostatnie 12 miesięcy. Ale na jakiej podstawie trzeba będzie udowodnić, że sie nie mieszka to to juz nie wiem...
 • Odpowiedz
@pastaowujkufoliarzu: przecież zdolność będzie większa, bo przez 10 lat płacisz 2%, a nie tyle co dziś przy normalnym kredycie. Trochę jednak logiczne.

W sensie jeśli płacisz ratę 1500 zł miesięcznie zamiast 3500 to dlaczego Twoja zdolność ma być liczona jakbyś płacił 3500?
 • Odpowiedz
@macan: żeby odrzucić osoby które nie dostałyby kredytu hipotecznego na rynkowych warunkach a tym samym zmniejszyć liczbę osób które mogą wziąć dofinansowanie
 • Odpowiedz
przecież zdolność będzie większa, bo przez 10 lat płacisz 2%, a nie tyle co dziś przy normalnym kredycie. Trochę jednak logiczne.


W sensie jeśli płacisz ratę 1500 zł miesięcznie zamiast 3500 to dlaczego Twoja zdolność ma być liczona jakbyś płacił 3500?


@macan: No tak, moim zdaniem właśnie tak to polieczą, w przeciwnym razie cały program nie bardzo miał sens, jeżeli byłby skierowany wyłącznie do osób które mają zdolność na zasadach komercyjnych.
 • Odpowiedz
@pastaowujkufoliarzu: no to dlaczego pozamiatane?

Ja np. się cieszę, że z tym wjeżdżają na parkiet. Mam co prawda zdolność na mieszkanie za te 700 koła i bez tego programu, ale by mnie dupa piekła jakbym miał się pakować po uszy w kredyt na obecnych warunkach.

Czekam na ustawę, doczytuję szczegóły i mam nadzieję jeszcze w tym roku zamienić wynajem na swoje... Za podobne pieniądze w skali miesiąca.

Ten program jednocześnie odsiewa
 • Odpowiedz
@macan: Pozamiatane dla liczących na spadki cen, jakieś załamanie, krach, hiperzwałę. Taki dosyp taniego kredytu to dobra wiadomość dla tych którzy zarabiają na nieruchomościach i dla tych, którzy sami załapią się na program. Pierwszym zmniejsza się problem ze zbytem, drudzy z kolei będą mogli tanim dla siebie kosztem coś kupić.

A co do cwaniaków to niby tak, choć nie do końca. Możesz sprzedać i wynająć, tylko z tym momentem stracisz dopłaty.
 • Odpowiedz
 • 1
@macan dokdnie mam ten sam case:)
mam dość spora zdolność kredytową chociaż nadal marna jak na warszawskiej warunki.
Ale płacenie obecnie 7k raty to jest absurd.

A ze wynajmujemy zajebiste mieszkanie za 2k na Żoliborzu od 6 lat to jakoś nam się do ładowania w taki kredyt nie spieszyło.

To rozwiązanie jest idealne dla takich ludzi jak my (chociaż nadal ****) bo spełniamy warunki, rata 3-4k w ogole nie będzie obciążająca
 • Odpowiedz