Wpis z mikrobloga

Śmieszy mnie niesamowicie jak pracownicy z IT, wciskają w swoich postach, że IT to nie jest kraina mlekiem i miodem płynąca, ze wcale się jakoś dużo nie zarabia i w ogóle jest ciężko i trzeba się dużo uczyć.

W każdej branży jest ciężko, w każdej musisz się uczyć żeby nie wyjść z obiegu, a się okazuje że w IT jest najłatwiej. Pokaz mi inna branże w ktorej po dwóch latach pracy jesteś w stanie zarobic 10k lub więcej do ręki siedząc w domciu na zdalnej popijając kakałko.

Nie wiem z czego wynika ta niechec do nowych w IT, ale domyślam się, że powody są proste:
1. 40 latkowie, którym już brakuje energii widzą 20 latków, którzy w 5 lat od startu w IT zostają managerami i albo im jest głupio, że ktoś 20 lat młodszy jest nad nim w hierarchii albo zazdroszczą, że za ich czasów nie było takich możliwości.
2. Obecni pracownicy IT chcą zniechęcić nowych i młodych, bo wiadomo, że gdyby się tak zdarzyło, że będzie za dużo ludzi w IT to pensje zaczną malec.
3. Młodzi co dopiero co dostali się do IT muszą narzekać, że to wcale nie takie fajne, bo już czują na szyi 20 osób, którzy chcą się też dostać na jego miejsce.

A prawda jest prosta - nic w Polsce nie daje takich możliwości rozwoju i takich zarobków jak IT, a to ze jest 200 CV na miejsce Juniora? Ty to tak jak w dosłownie każdej innej branży oferującej pracę biurową, tyle że w tych innych branżach perspektywy są 10 razy gorsze.

IT JEST KRAINĄ MLEKIEM I MIODEM PŁYNĄCĄ, A JAK KTOŚ MÓWI INACZEJ TO PRÓBUJE CIE ZNIECHĘCIĆ BO SRA W MAJTY O SWOJĄ PRZYSZLOSC.

#pracait #programista15k #praca #pracbaza #it #programista25k #siecikomputerowe #sieci #kariera #rozwojosobisty #zarobki #scrum #takaprawda
  • 39
  • Odpowiedz
Na Lekarza czy Prawnika nie ma bootcampów to ludzie próbują z programowaniem :)


@wpiot: no właśnie, do it w teorii łatwo się wkręcić, zapisujesz się na kurs i tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie ma bootcampow na stomatologa, tak samo nie ma bootcampow na plytkarza
  • Odpowiedz
taki nauczyciel może przerabiać to samo gówno przez 20 lat, może nawet robić te same sprawdziany itd


@LifeReboot: tylko jaką ten nauczyciel dostałby gratyfikację jakby się non stop doszkalal żeby go to miało zmotywować? Uśmiech bombelka?
Ludzie w każdej pracy by #!$%@? i się dokształcania jakby wiedzieli że im to np. podwoi zarobki w ciągu 2 lat
  • Odpowiedz
Nauki poza pracą nie ma jak jesteś w dobrej firmie to uczysz się w czasie pracy, a jak jesteś długo w jednej firmie to właściwie się nie rozwijasz i robisz kopiuj wklej i jakieś bugfixy. Pieniądze są słabe dopóki w rok nie kupisz sobie mieszkania to nie można mówić, że dobrze się zarabia, jedyna furtka do dobrych zarobków to chyba robota zdalna dla USA, albo Szwajcarii, a mieszkanie w takim gównokraju jak
  • Odpowiedz
Jest zapotrzebowanie i jest kasa... a kasa jest, bo pokolenie inne. Gdyby okazało się, że najlepszym specjalistą od programowania jest ktoś z pokolenia naszych rodziców to stawki byłyby po 5 brutto.
  • Odpowiedz
@HeavyMagicMissle: jakbym teraz miał zaczynać i planować karierę to poszedłbym na elektryka lub innego majstra. Programowanie ryje psychike, to jest ciężka intelektualnie praca, aspołeczna, w stresie i z chamskimi ludźmi.
  • Odpowiedz
W każdej branży jest ciężko, w każdej musisz się uczyć żeby nie wyjść z obiegu, a się okazuje że w IT jest najłatwiej.


@HeavyMagicMissle:

No w sensie niby też tak myślę, ale coraz częściej zaczynam się zastanawiać czy to serio jest prawda.

Znajomych, którzy mnie pytali o przebranżowienie się mogę już liczyć w kilkunastu, czy komuś się udało? No tylko jeden jest na jakiejś sensownej drodze, bo poszedł na studia z
  • Odpowiedz
W reszcie krajów UE z tego co patrzę po reddicie nie różni się to specjalnie od innych zawodów inżynieryjnych jeżeli chodzi o zarobki, to tylko w Polsce masz taki Januszeks gdzie inżynierowi budownictwa płacisz jak śmieciowi


@Need: Zgadzam się w 100%
  • Odpowiedz
@HeavyMagicMissle: tylko, że raczej nikt nie pisze specjalnie że IT jest ciężkie bo boi się konkurencji ( ͡° ͜ʖ ͡°) W tej branży konkurencja nie bardzo występuje, bo raczej osoby z IT sobie często pomagają, czy to wewnątrz jednej firmy czy nawet na różnych forach (typu stackoverflow i inne).

Zazwyczaj branże IT (głównie programowanie) przedstawia się w samych superlatywach - kwestia zarobków to temat wałkowany miliony razy,
  • Odpowiedz
@HeavyMagicMissle: aaa ogólnie to IT wydaje się takie fajne jak mieszkasz w Polsce. Bo tutaj niestety w większości wypadków są gówniane zarobki nawet jak się na czymś super znasz. Jesteś inżynierem to wcale tak dobrze nie zarabiasz. Tutaj IT ma ten plus, że jest globalne, więc po prostu zarabia się więcej, ale koszty życia masz polskie, z tego powodu te pensje wydają się tak ogromne. I z tego powodu jest w
  • Odpowiedz
@HeavyMagicMissle: najgorszy rak to nakladanie polackich przywar i chowania wiedzy jak na elektrodzie do tej pieknej, otwartej anglosaskiej kultury dzielenia sie wiedza i zdrowego kapitalizmu. Najbardziej mnie smiesza wshodnioeurpeojczycy na Linkedinach i innych YT ubrani w graniturach kiedy architekci z USA wygladaja jak bezdomni. Polska to Indie 2.0.
  • Odpowiedz
@HeavyMagicMissle: Tak jak ktoś tutaj napisał, większość to są projekty z zachodu, gdyby nie to to roboty w IT byłoby niewiele i nie byłoby żadnego eldorado więc nie ma się czym nawet podniecać. Jest zdecydowana różnica jak się bierze za projekt pracując na terenie Polski 10 tys. zł a 10 tys. USD lub EURO. Dlatego to tak opłacalny biznes. A de facto i tak chodzi o znalezienie najtańszego pracownika który umiałby
  • Odpowiedz
@HeavyMagicMissle: SZczerze mówiąc mając 26 lat, nie spotkałam się z przypadkiem wśród znajomych gdize przy umwaianiu się ktoś powiedział "wiesz co, w środę nie tak wcześnie bo mamy dostawę", też nie znam osób tak zestresowanych i z ciągłym poczuciem winy, że coś powinni się douczyć. Generalnie skończyli studia klepią excel 8-16 i ich praca się kończy na odbiciu karty przy drzwiach.

Jeszcze rozmowy o pracę są łatwiejsze, a tak to masz
  • Odpowiedz