Wpis z mikrobloga

Czy możliwe jest zbudowanie nowego miasta? Czy miasto musi mieć 1000 lat?
Niezupełnie i przykładem jest Milton Keynes w UK. W latach 60 rząd postanowił zbudować nowe miasto by ograniczyć populację Londynu.
Dziś ma 220 tysięcy mieszkańców:
-pasy zieleni
-szerokie ulice
-dobra komunikacja miejska
-dobry rozstaw budynków
-perfekcyjna lokalizacja

Czy i u nas dałoby się zbudować nowe miasto i rzucić wyzwanie #wroclaw #warszawa #krakow #poznan ? xD
#miasto #polska #uk #ciekawostki
a.....o - Czy możliwe jest zbudowanie nowego miasta? Czy miasto musi mieć 1000 lat? 
...

źródło: 4724

Pobierz
  • 212
Czy i u nas dałoby się zbudować nowe miasto i rzucić wyzwanie #wroclaw #warszawa #krakow #poznan ? xD


@antywojo: a widział miasteczko Wilanów? Urbanistyczny bubel, a ile to było zachwytów, jakie to osiągniecie XD

W Polsce gospodarka przestrzena nie istnieje. Jest wręcz solą w oku dla samorządów. Czymś o czym się nie mówi. Polskie miasta po PRL mogły się popisać, jak zagospodarować przestrzeń. Wolę przestrzenie, wywłaszczone lokalizację. Wręcz można było stworzyć
@amstaf01: coś czytałem wczoraj o planach utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego z wydziałem lekarskim. Z jednej strony miejsc na tym kierunku było zawsze mało z drugiej strony życie w takim Kaliszu dla studentów musi być zwyczajnie nudne i mało zachęcające w porównaniu chociażby z Kielcami czy Rzeszowem nie mówiąc już o Krakowie czy innym Gdańsku
byłem tam kumpla odwiedzić, dziwne się wydawało - miasto od linki :)


@emesc: to zobacz sobie mapy miast w USA - tam gdzie teren pozwalał, to miasta wyrównane do siateczki. Nieregularny kształt miast to właściwie zaszłość historyczna miast które stopniowo rosły albo były to ogrodzone miasteczka/osady. W stanach nie masz miast, które sięgałyby X w. Jest to raczej początek XIX w., stąd też zupełnie inny układ. Regularny kształt to okres renesansu,
Paczekwmasle - > byłem tam kumpla odwiedzić, dziwne się wydawało - miasto od linki :)...

źródło: obraz_2023-02-15_140343587

Pobierz
Na zdjęciu widać piękne szerokie ulice i ronda, czyli raj dla kierowców. Ciekawe ile z tego zostało, bo aktywistom miejskim na pewno to przeszkadzało.
A co myślicie o mieście w stylu Poudbury, które powstało z inicjatywy księcia Karola w lata 90. XX wieku? Wprawdzie to taka większa wioska, bo gdzieś 3,5 tys. mieszkańców, no ale jest próbą odpowiedzi na nowe wyzwania. Jednym z założeń było ograniczenie potrzeby korzystania z samochodu, ale chyba średnio wyszło, bo z tego co widzę na google maps street view, to i tak jest zawalone samochodami, a parkingi i garaże mają ważne
Patrząc się na historię urbanistyki, to do lat 2000 90-99% projektów okazywało się niewypałem. Obecnie mamy coraz lepsze technologie wspomagające w symulacjach wszelakich działań i z ich pomocą pewnie dałoby się zbudować coś mega-wydajnego. Na tym opiera się Arabia Saudyjska tworząc Dubaj.


@78702318667314: No nie do końca im wyszło... chociażby z kanalizacją XD. Ale fajnie byłoby tak od zera coś wybudować. Miasto przystosowane do współczesnych potrzeb.

Ktoś tu już wspominał, że
Teraz już takiego miasta nie zbudują. za szerokie ulice i za dużo parkingów. Teraz mamy powrót do średniowiecza i do miast 15 minutowych
@kwanty: Z tego co widziałem, to Dubaj przez architektów i urbanistów jest nazywany fachowo gównomiastem. Nowobogackie Araby, jak to nowobogackie, nawaliły efektownych budynków, na pokaz, na bogato, żeby somsiadom oko zbielało, a urbanistyka, planowanie, jak u polskiego dewelopera. Miasto uwypukla też podziały klasowe, ekologicznie jest do dupy itp. Zresztą jest to ulubiona miejscówka piłkarzy, raperów i influencerów. Hannibal Lecter by się tam nie osiedlił.
@antywojo @antywojo Polska jest w innej sytuacji od UK u nas nie trzeba budować nowych miast, wystarczy zrewitalizować istniejące, potencjał widziałbym w takich miastach jak Łódź czy Opole ale także mniejszych jak Leszno, Legnica czy Zielona Góra. Osobiście jednak sądzę, że skupienie będzie na linii Berlin - Warszawa i Wiedeń - Wrocław z podłączeniem do tego Krakowa i Gdańska. Pierwszym zaś takim super miastem w Europie może być w przyszłości Paryż -