Wpis z mikrobloga

Czy możliwe jest zbudowanie nowego miasta? Czy miasto musi mieć 1000 lat?
Niezupełnie i przykładem jest Milton Keynes w UK. W latach 60 rząd postanowił zbudować nowe miasto by ograniczyć populację Londynu.
Dziś ma 220 tysięcy mieszkańców:
-pasy zieleni
-szerokie ulice
-dobra komunikacja miejska
-dobry rozstaw budynków
-perfekcyjna lokalizacja

Czy i u nas dałoby się zbudować nowe miasto i rzucić wyzwanie #wroclaw #warszawa #krakow #poznan ? xD
#miasto #polska #uk #ciekawostki
a.....o - Czy możliwe jest zbudowanie nowego miasta? Czy miasto musi mieć 1000 lat? 
...

źródło: 4724

Pobierz
  • 212
@antywojo: a wrocław?? Xd setki tysięcy ukraincow i ludzi z innych miast, na wikipedi podadzą 600k a w rzeczywistości według MPWiK może być 1.6miliona
Gdzie nie pójdziesz, czy to basen czy to kino park itd to jest ludzi #!$%@? ze nie da się tu powoli już mieszkać.
Nie wspomnę już o ruchu na ulicy xD
@Evzen_Huml: Będąc w zeszłym roku widziałem sporo billboardów z mieszkaniami na sprzedaż w New Cairo, egipski przewodnik mówił, że ceny zaczynały się od 2k $ za metr2.

Edit: A nowa stolica to inna sprawa, Al-Kahira al-Dżadida się nazywa
Ogólnie polska w duchu neoliberalnym (w polskiej wersji bardzo wypaczonej) odebrała państwu (rządowi?) moc inicjatywy. A co za tym idzie państwo nie powinno w tym duchu zakładać miast/firm. Powinno zapewnić tylko infrastrukturę, socjal, edukację etc. PiSuary chciały to zmienić, ale widzicie jak im to idzie, i dlaczego w polskiej wersji wszyscy byli przeciwni - po prostu kolejne rządy od 2 wojny światowej to co raz większe patałachy o wyjątkowo patologicznej wręcz mentalnej
Milton Keynes, piękna nazwa tak jakby w Polsce nazwać miasto Donald Kaczyński xd


@DeoLawson: wiki mówi że tam wcześniej była wioska o tej nazwie. https://en.wikipedia.org/wiki/Milton_Keynes#Name
Poza tym to by było bardziej jak na przykład "Słowacki Kopernik" - ja bym nie miał nic przeciwko, tyle tylko że trochę długie te nazwiska.

ryć pod ziemią też się nie da bo Odra

We Wrocławiu nie da się zbudować metra? Coś kiedyś słyszałem że były
Warszawa to jest w sumie nowe miasto zbudowane po II Wojnie Światowej.
Problem z tym że komuniści budowali je trochę jak stare i trochę według swoich wizji (np. te wielopasmowe drogi przez samo centrum) i wyszło jak wyszło.

@aleksc:
@antywojo: te tysiącletnie miasta nie powstały w danej lokalizacji z powodu "no bo tu ładny widok jest"( ͡° ͜ʖ ͡°) Owszem, część z nich powstała z powodu dobrych warunków obronnych, natomiast spora ich część znajduje się na przecięciu szlaków handlowych (dawnych) czy np są położone nad rzeką lub morzem. Dlatego tak ciężko wybudować teraz nowe miasto, bo po prostu niewiele ludzi będzie chciało w nim mieszkać. Weź
@DeoLawson:albo lepiej Kaczor Donald. @amstaf01: w sumie już to miało miejsce po 1 wojnie światowej gdy wtedy w nieco prowincjonalnym Lublinie założono KUL, a po II WŚ również UMCS, Politechnikę, poprzedników obecnego Uniwersytetu Przyrodniczy czy Uniwersytetu Medycznego, przez co miasto stało się typowo studenckie i jest do dziś najbardziej studenckim miastem w Polsce.
@antywojo: w sumie cześć ekspertów wskazuje, że takie nowe miasto mogłoby powstać gdzieś między Warszawą, a Łodzią albo w okolicach Strykowa (węzeł 2 najważniejszych dróg w kraju A1 i A2) albo w okolicach CPK, dzięki czemu moglibyśmy mieć takie trójmiasto razem z Łodzią i Warszawą i zespół miejski większy od konurbacji górnośląskiej.
Na tym opiera się Arabia Saudyjska tworząc Dubaj.


@78702318667314: no nie, Dubaj leży w innym kraju i nie tworzyła go Arabia. Może chodzi ci o miasto The Line (ciągle w budowie, ale już mówi się o problemach) w Arabii.
Innowacją która zrobiła by małą rewolucje w mieście to podziemny system dostawy podłączony bezpośrednio do mieszkań. Np w kuchni była by szafka do której dostarczane były by przesyłki, zakupy itp. Zamawiasz przez internet mleko i po 5 minutach masz dostarczone systemem podziemnych kolejek i wind do szafki.
@antywojo: u nas też są nowe miasta oczywiście budowane przez komunistów ale są, są też miasta jak gdynia budowane od nowa które właściwie wcześniej były wiochami więc cała infrastruktura i porządne budynki powstały od zera.
Nawet dzisiaj w 3RP są wiochy które uzyskują prawa miejskie i się rozbudowują.

Ale co do miast które powstają kompletnie od 0, że wcześniej tam nawet dziury w ziemi nie było to jest taki problem że
@Pieron: Po części masz rację, ja tam byłem 3 miesiące aby sobie dorobić, więc mi to centrum wystarczyło ;) mega fajne było zachowanie starego drzewa w środku. Natomiast czy daleko? Ja piechotą miałem 30 min. do pracy, fajny spacer częściowo przez jakiś park. Być może jakbym się tam osiedlił to faktycznie odległości by mi zaczęły przeszkadzać. Nie mniej bardzo miło wspominam :)