Wpis z mikrobloga

Ale przykro się robi jak się patrzy na to
w Berlin zarobisz 2000euro w byle pracy
i średnie jakości mieszkanie 50m2 znajdzie za 650 euro a kawalerkę 30m pewnie za 40m2
a #warszawa zarobisz 3500zł w byle pracy a mieszkanie 50m2 za 3800zł a kawalerkę to za 2800zł minimum
https://interaktiv.tagesspiegel.de/lab/wohnungskrise-schlimmer-als-zuvor-ein-jahr-rot-gruen-rot-in-grafiken/

I jeszcze Berlińczycy narzekają jak mieszkania są drogie i trudno dostępne

#polska #niemcy #emigracja #inflacja #berlin #mieszkanie #gownowpis

#mieszkanie #ciekawostki
Lukardio - Ale przykro się robi jak się patrzy na to 
w Berlin zarobisz 2000euro w by...

źródło: 1

Pobierz
  • 139
@pracze-odrzenskie:
1. W Nieczech prawo mieszkaniowe wyglada troche inaczej niz w Polsce i bardzo chroni najemcow. Tzn sa przepisy okreslajace o ile mozesz podniesc czynsz i w jakim okresie czasu. Ja wynajmuje obecne mieszkanie chyba od 5 lat i czynsz sie nie zmienil, jedynie oplata ryczaltowa za gaz itd., ale dopiero w tym roku. Zdecydowana wiekszosc umow jest na czas nieokreslony, a wtedy wg prawa nie mozesz takiemu lokatorowi wypowiedziec umowy
@PanLenart: 1.Ale ja jako wlaściciel mogę wynajmować w Berlinie tylko na czas określony jednego roku,po czym podpisywać co roku umowę z innym najemcą i kasować go drożej? Czy jest to zgodne z prawem?
A odpowiedź na drugie pytanie? Mogę #!$%@?ąć sobie blok na Alexnderplatz i wynajmować klitki po 3000 euro czy to zakazane?

Czy Szwaby są w ogóle świadomi,że ich idiotyczna,komunistyczna polityka mieszkaniowa w Berlinie gdzie nie wolno mocno podwyższać czynszów
@Nadia_: W Berlinie i w wiekszosci miast w niemczech musisz zaplacic kaucje w wysokosci 3 czynszow, ale prawo zezwala rozbicie jej na 3 raty. Ale, o czym ludzie tez nie wiedza - 99% mieszkan w niemczech (mowie o calosci mieszkania na wynajem, nie mieszkaniach podnajmowanych na pokoje) wynajmuje sie kompletnie nieumeblowanych i mam tutaj na mysli gole sciany ze zwisajacymi kablami i BRAK KUCHNI - cos co w polsce jest nie
@good: ale ty masz umowę na czas nieokreślony? Dlaczego wlaściciel wynajmuje komuś chatę na czas nieokreślony? To jest kręcenie bata na własny tyłek i proszenie się o problemy-brak możliwości podnoszenia czynszu,brak możliwości znalezienia innego najemcy?

Ponawiam pytanie-Czy zgodne z prawem jest wynajęcie komuś na rok,potem wypad i następny za 500 euro drożej,potem wypad i kolejny za 1000 euro drożej?
@pracze-odrzenskie:
1. Nie mam pojecia, nigdy nie slyszalem zeby ktos wynajmowal na czas okreslony. Teoretycznie mozesz. Bierz tylko pod uwage, ze w Niemczech nie ma takiej samowoli budowlanej i chowu klatkowego jak w PL. Maja plany zagospodarowania i odpowiedni urzad moze sie nie zgodzic na wielki blok na konkretnej dzialce.
Jaka komunistyczna polityka mieszkaniowa? Dzieki temu mozesz sobie bezpiecznie wynajac cos na lata, bez strachu, ze Janusz Cie wywali albo zazada
@PanLenart: otóż komunistyczne wymysły o blokadzie cen czynszów doprowadziły do tego,że W Berlinie:
-wlaściciele nie chcą wynajmować swoich mieszkań bo gówno na tym przez idiotyczne przepisy można zarobić,więc dostępnych mieszkań jest mniej
-tak,wolałbym żeby moje mieszkanie stało puste niżnym miał je wynajmować komuś za 600 euro.Jak pierdyknie rura i trzeba będzie w nim robić remont to wydam kupę hajsu a czynszu nadal nie będę mógł podnieść.
-te przepisy zniechęcają deweloperów do
@Lukardio: Ta grafika którą pokazałeś nie jest błędna, ale jeśli wynajmujesz mieszkanie teraz, a nie 10 lat temu to masz aktualne ceny, które prezentuje ta strona intetnetową:
Jak widzisz kawalerka 30m2 to 800eur + opłaty (zwykle z 300eur), czyli 1100eur za kawalerkę 30m.
Do tego jest bardzo trudno coś wynająć w tej cenie, bo jest ogromna konkurencja.
https://www.wohnungsboerse.net/mietspiegel-Berlin/2825

@wujek_stiopa: akurat architekci są najgorzej opłacanymi inżynierami w Niemczech, ale ogólnie masz
darck - @Lukardio: Ta grafika którą pokazałeś nie jest błędna, ale jeśli wynajmujesz ...

źródło: Bildschirmfoto 2023-03-03 um 11.44.03

Pobierz