Wpis z mikrobloga

Szanuję Pana Adama ponieważ był pierwszym w Polsce pionierem świadomego snu, nie chcę tu wywoływać jakiejś dramy z nim ani się kłócić, jednakże argument jaki dał pod postem mojego znajomego z Discorda, któremu odradzałem SmartLucider "bo wykrywa fazę REM i daje sygnały świetlne" nie jest do końca dobrym argumentem. Aplikację jak Sleep as Android z mniejszą może dokładnością ale też wykrywają fazę REM i odtwarzają dźwięk, opaski czy inne inteligentne zegarki również chociaż pewnie też z mniejsza dokładnością bo SmartLucider wykrywa ruchy gałek ocznych jak zacznie się faza REM, ale te aplikacje i urządzenia mimo ze z mniejszą dokładnością też wykrywają i są tańsze (SmartLucider kosztuje 249 zł)
Z drugiej jednak strony się zastanawiam czy to nie jest jednak dobry pomysł bo światło i tak zobaczymy podczas snu bo jak wykryje będzie świecić a mózg to jakoś wkleci w sen (tak samo usłyszymy sygnał o ile nie będzie tak głośny że nas nie obudzi, trochę podobnie może być ze światłem) szczególnie podczas drzemki albo rano podczas lekkiego snu a szansa, że zobaczymy rece we śnie to zależy. Jednak z tego co widze takie urządzenia raczej są przez społecznośc dość chłodno odbierane, też istnieją podobno domowe metody z latarką ale to raczej taka ciekawostka, lepiej użyć chyba sygnałów dźwiekowych.
Może ktoś z was miał doświadczenie? Jak tak podzielcie się!

#swiadomysen #swiadomesny #oneironautyka #swiadomesnienie #ld #luciddream #sen #sny
billuscher - Szanuję Pana Adama ponieważ był pierwszym w Polsce pionierem świadomego ...

źródło: 0tEN3OP

Pobierz
  • 5
@billuscher
Z tego co czytałem w "Exploring..." z eksperymentów które robił LaBerge wynikło że sygnały dźwiękowe zazwyczaj wybudzały ze snu zamiast dostarczać clue we śnie. Sygnały świetlne okazały się skuteczniejsze.
Skuteczność Sleep as Android jest marna. Eksperymentowałem z MiBand i porównywałem z Fitbit a więc do najlepszej analizy snu. Dane uzyskiwane z tych dwóch trackerów pokrywały się tylko w ok. 50%. Ja używałem trackerów a jak masz tylko położony smartfon na materacu
@Dreampilot: To znaczy, sygnały dźwiękowe mogą wybudzić ale nie muszą, mam z tym doświadczenie ;)
Jeśli chodzi i sygnały świetlne nie wiem, z jednej strony masz rację mogą przeniknąć a z drugiej równie dobrze można zastosować technikę skojarzeniową z czymś innym (chociazby z rękoma, jak pisałem są słabe szane ale są, Kelzer napisał że stosując technikę castenedy miał świadomy sen po tygodnu)
Co do wykrywania faz też zależy bo jest jeszcze
@billuscher: Miałem na myśli ten fragment z książki:

"We next tested light, since light rarely alerts humans to danger in their environment while they are asleep. Thus, it might be
readily incorporated into dreams without leading to awakening." (str. 85)

Rozumiem to w ten sposób że w zamieszchłej przeszłości ludzie częściej byli wybudzani przez hałas czy wołanie kogoś (np. płacz dziecka) niż przez jakieś świecenie po oczach itp. bo w jaskini,
@Dreampilot:
Tak, możliwe że właśnie ewolucja nas uczyniła podatnymi na sygnały we śnie, taki mechanizm przetrwania, o tych badaniach też czytalem jak opisywał, u mnie akurat jak nie jest za głosno to dźwięki się inkorporuja w sen
Ja kończę bo utknąłem na rozdziale o lataniu ale potem sobie chyba porobie zakładki miłej lektury ( ͡° ͜ʖ ͡°)