Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie, bo dostałem wezwanie w charakterze świadka z artykułu o wykroczeniach drogowych na komendę policji. Sprawa na pewno dotyczy tej sprawy, ponieważ zaparkowałem w takim sposób idąc na zakupy do lokalnych sklepów, wracając zaczepia mnie starszy typ, mówi że jest emerytowanym policjantem, wszedłem z nim w dyskusję, tłumaczę, że nie łamię prawa, nie ma zakazu parkowania, 1,5m jest itp., on na to, że mogę spodziewać się prezentu po świętach i oczywiście porobił zdjęcia samochodu.

Generalnie nie czuję się winny, chodnik naprawdę jest szeroki. Jak uważacie kto ma rację? Można parkować w taki sposób? Dziwi mnie jedynie, że policja to podjęła, jestem ciekaw na czym oprą to, że nie można tam parkować, jak się bronić?

Z tego co wyczytałem to, że policja zajęła się tą sprawą oznacza też, że gość nie mógł zgłosić tego anonimowo. Czy na przesłuchaniu mogę prosić o dane świadka? Jak je uzyskać na co się powołać?

#kodeksdrogowy #mandat #policja #motoryzacja #parkowanie #samochody #prawojazdy #prawo
Pobierz p__m - Cześć, mam pytanie, bo dostałem wezwanie w charakterze świadka z artykułu o wy...
źródło: comment_1673568161dnpsSe8vwri8mTnqRrPpz4.jpg
  • 101
Pogrzebałem, dokopałem się do interpretacji ustawodawcy (zanim powiecie: co z tego, w Polsce w trakcie covida takie interpretacje byly ważniejsze niż faktyczne zapisy - np. "studenci zwolnieni z kwarantanny" oznaczało "studenci z państw ościennych uczący się w polsce zwolnieni z kwarantanny", mimo, że z zapisu to nie wynikało)

Naszym głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z nowych przepisów wynika, że zarządy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania
@Rabusek: Przy krawedzi jezdni moze parkowac 1 auto a czasami ustawia sie ze nim na chodniku 2 auto. Mamy wtedy 2 linie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z tym, ze w 2 lini zeby zaparkowac i wyjechac to trzeba jechac po chodniku i tu jest problem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przy krawedzi jezdni moze parkowac 1 auto a czasami ustawia sie ze nim na chodniku 2 auto.


@Dorth: Skąd to wziąłeś?

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-47

Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1)
na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2)
szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie
@Rabusek: Mowimy o sytuacji kiedy jest dozwolone parkowanie przy krawezniku na jezdni a auta sobie tworza druga linie na chodniku lub gdy chodniku jest taki szeroki ze mimo parkowania na chodniku tworza druga linie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) OP zaparkowal w drugiej lini bo przy krawezniku na jezdni staly auta.
Mowimy o sytuacji kiedy jest dozwolone parkowanie przy krawezniku na jezdni a auta sobie tworza druga linie na chodniku lub gdy chodniku jest taki szeroki ze mimo parkowania na chodniku tworza druga linie. (


@Dorth: w dalszym ciagu, mozesz uargumentować to przepisami? Masz zostawić 1.5m, nie ma nic o drugiej linii w zadnych przepisach
@Rabusek: Owszem nie ma bo to nie chodzi o parkowanie na chodniku tylko w jaki sposob sie tam dostajesz. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mozesz zostawic 1,5m ale zeby zaparkowac w 2 lini musisz jechac wzdluz chodnika bo przy jezdni stoja auta a za to jest 1,5k mandatu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Parkowanie na chodniku jest dozwolone kiedy z jedni mozesz na niego wjechac
@Dorth: to prawda, ale zawsze możesz się bronić, że to ty zaparkowałeś pierwszy na chodniku, a te samochody obok, panie posterunkowy, to dojechały później i mnie zastawiły. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@alex-fortune: @Bad_Wolf @vieniasn @Wygryw_z_wyboru @RudyKasztanek @sadhas @RudyKasztanek @Rabusek @RudyKasztanek @MalowanyPtak @Krzemiec @j557 @breathnoir @Bakuaku @stateknaniebie @pablooooo @Krzemiec @eldo16 @jestem_wrr @Dorth :

Sorry, że dopiero teraz odpowiadam, ale przez ten nowy wykop nie chciało mi się wchodzić. Jak sytuacja? Na przesłuchaniu policjant zaczął od przedstawienia dowodów, był to e-mail ze zdjęciami auta z jakimś tam komentarzem zgłaszającego, policjant mówi, że sam mail nie jest dla nich podstawą i zawsze wzywają zgłaszającego jako
@p__m: @Rabusek Panowie ale czytaliście o czym pisałem? 2 linia parkowania tj. Jazda wzdłuż chodnika, która kosztuje 1,5k zł. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Policjant w ogóle nie poszedł ta droga. Cały czas próbował udowodnić nielegalne parkowanie na chodniku. Co jak ustalili jest legalne bo zostaję dużo miejsca. Tylko sposoba parkowania jest nielegalne. O taki paradoks. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Możesz zaparakowac ale i
@Rabusek: No i nic. Właśnie to jest przykre w tym kraju. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Powinno być to Pan sobie przypomniałem bo jak nie to klepiemy 1,5k plus punkty ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak jest w przypadku mandatów z Holandii. Właściciel z dowodu dostaje karę i nara. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niech sobie obciąża nawet sama kaczkę z Żoliborza.
@Dorth: mistrzu było to pytanie, powiedziałem, że wcześniej jest obniżony krawężnik, bo jest brama, tamtędy wjechałem i wyjechałem, nie kontynuował tematu. Nie przekechalem chodnikiem 10m, tylko tyle ile potrzebowałem, aby auto ustawić na chodniku równolegle do krawężnika. Idąc Twoim tokiem rozumowania to nigdy nie można zaparkować na chodniku, bo wszystko będzie jazdą. Piszesz ciągle o tej drugiej linii, jak jest przerwa między autami, albo tak jak tutaj właśnie brama to zaparkujesz