Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie, bo dostałem wezwanie w charakterze świadka z artykułu o wykroczeniach drogowych na komendę policji. Sprawa na pewno dotyczy tej sprawy, ponieważ zaparkowałem w takim sposób idąc na zakupy do lokalnych sklepów, wracając zaczepia mnie starszy typ, mówi że jest emerytowanym policjantem, wszedłem z nim w dyskusję, tłumaczę, że nie łamię prawa, nie ma zakazu parkowania, 1,5m jest itp., on na to, że mogę spodziewać się prezentu po świętach i oczywiście porobił zdjęcia samochodu.

Generalnie nie czuję się winny, chodnik naprawdę jest szeroki. Jak uważacie kto ma rację? Można parkować w taki sposób? Dziwi mnie jedynie, że policja to podjęła, jestem ciekaw na czym oprą to, że nie można tam parkować, jak się bronić?

Z tego co wyczytałem to, że policja zajęła się tą sprawą oznacza też, że gość nie mógł zgłosić tego anonimowo. Czy na przesłuchaniu mogę prosić o dane świadka? Jak je uzyskać na co się powołać?

#kodeksdrogowy #mandat #policja #motoryzacja #parkowanie #samochody #prawojazdy #prawo
Pobierz p__m - Cześć, mam pytanie, bo dostałem wezwanie w charakterze świadka z artykułu o wy...
źródło: comment_1673568161dnpsSe8vwri8mTnqRrPpz4.jpg
  • 101
@alex-fortune: W związku ze zmianą przepisów, od 21 września 2022 roku chodnik jest elementem drogi dla pieszych. Jednak tak naprawdę zmieniła się wyłącznie nomenklatura, a w obszarze parkowania nic się nie zmieniło. Dlatego kierowcy nadal mogą wjeżdżać na krawężniki i parkować na chodnikach.
@p__m: Szybki research internetowy mówi, że można się zatrzymać przednią osią lub kołami jednego boku, więc chyba dobrze pamiętam, że nie można - niezależnie od sytuacji - po prostu walnąć się na chodnik w całości.
@WilczyApetyt: @alex-fortune: Czy można zaparkować samochód w całości na chodniku? Tak – ale przy krawędzi jezdni i oczywiście pod warunkiem spełnienia wymienionych wcześniej warunków. Uwaga! W przypadku samochodów dostawczych o masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, zaparkować auto na chodniku można tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
@p__m:

Tak jest obecnie, ale już od 21 września parkowanie na chodniku będzie całkowicie nielegalne. A to za sprawą nowej definicji chodnika. Ta została umieszczona w ustawie o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.
W związku ze zmianą przepisów, od 21 września 2022 roku chodnik jest elementem drogi dla pieszych. Jednak tak naprawdę zmieniła się wyłącznie nomenklatura, a w obszarze parkowania nic się nie zmieniło. Dlatego kierowcy nadal mogą wjeżdżać na krawężniki i parkować na chodnikach.


@alex-fortune: niczego to nie zmienia w prawie co przytoczyłeś.
Znalazłem jeszcze coś takiego w sumie.

Parkowanie w całości na chodniku przy krawędzi jezdni, bokiem bądź tyłem do niej. Muszą być spełnione 2 warunki: pojazd to samochód osobowy, motocykl, motorower lub rower (pozostałe pojazdy mogą tak parkować tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi); szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że pojazd nie utrudni im ruchu, ale nie mniejsza niż 1,5 m.

Obstawiam, że to już pewnie będzie kwestia interpretacji.