Wpis z mikrobloga

Znacie charakterystyczny smak aspiryny? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na długo przed wytworzeniem kwasu acetylosalicylowego (ASA) jako środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny stosowana była kora wierzby, która zawiera salicynę (prekursor ASA). Kwas acetylosalicylowy wprowadzono na rynek w 1899 roku, a 50 lat później zaobserwowano, że u pacjentów stosujących ten lek nie występują zawały serca. Potocznie nazywany jest aspiryną, tak jak pierwszy lek z tą substancją czynną.

Kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego mechanizm polega na hamowaniu enzymu cyklooksygenazy. ASA wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i antyagregacyjne.

Wskazania do stosowania to bóle o małym i umiarkowanym nasileniu, gorączka, stany zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów), zawał mięśnia sercowego, profilaktyka zawału i udaru niedokrwiennego, zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym, choroba Kawasakiego.
Młodym wskazaniem (jak na lata stosowania ASA), którego nie znajdziemy w ChPL jest zmniejszanie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego (nie jest to postępowanie rutynowe).

Dawkę dostosowuje się w zależności od wskazania. Na ból, gorączkę i stany zapalne zazwyczaj stosuje się jednorazowo 300-1000 mg ASA u dorosłych, do 4 g na dobę. Dawki sercowe i ciążowe to 75-150 mg, w świeżym zawale podaje się 300 mg (najlepiej pogryzione lub rozpuszczalne tabletki).

ASA nie stosuje się u dzieci bez konsultacji z lekarzem, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Mimo, że jest to baardzo rzadkie powikłanie i istnieją różne hipotezy na temat jego występowania, to jednak mamy na rynku leki o wiele bezpieczniejsze dla dzieci, więc nie warto ryzykować.

Badania wykazują, że stosowanie profilaktyczne ASA wieczorem daje więcej korzyści. Ma to pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i jego działanie antyagregacyjne. Ciężarnym również zaleca się stosowanie na wieczór.

Kwasu acetylosalicylowego nie powinno stosować się u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany, z czynną chorobą wrzodową, napadami astmy po NLPZ, w ostatnim trymestrze ciąży (dawki większe niż zapobiegające stanowi przedrzucawkowemu), zaburzeniami krzepnięcia krwi, ciężką niewydolnością serca, nerek lub wątroby.

Stosowanie tego leku może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, krwawienia m.in. z nosa, reakcje alergiczne, niedokrwistość, przejściowe zaburzenia płodności, polekowe bóle głowy.

Uważajcie na preparaty wieloskładnikowe, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Łatwo wtedy przekroczy maksymalną dawkę dobową. Nawet niektóre leki na receptę zawierają ASA – bisoprolol i klopidogrel. Dawki sercowe często występują w postaci tabletek dojelitowych, czyli takich, które po połknięciu rozpuszczają się dopiero w jelicie.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nauka

dwa_fartuchy - Znacie charakterystyczny smak aspiryny? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na długo przed ...

źródło: comment_1673379832umNXNiaCtrsOn0FC05vSxB.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@cherrz: Jeśli chodzi o kwestie przeziębieniowe to niczym nie zadziałamy na przyczynę, tylko możemy łagodzić objawy. Osobiście wolę ibuprofen, bo nie reaguję za bardzo na paracetamol. Ale to też zależy od pacjenta, dla jednego lepszym wyborem będzie paracetamol, a dla drugiego ibuprofen :)
  • Odpowiedz
ciężką niewydolnością serca, nerek lub wątroby.


@dwa__fartuchy: Takie przeciwwskazania widziałem chyba na wszystkich ulotkach. Jest jakiś lek, który można podawać osobom z niewydolnościami? Wiadomo, że wszystko zależy od dawki więc załóżmy, że w dawkach standardowych.
  • Odpowiedz
@cooles: tak, np. furosemid podaje się pacjentom z niewydolnością nerek i tutaj nawet nie są to dawki standardowe, tylko znacznie większe. Jest sporo takich leków, tacy pacjenci też muszą być w jakiś sposób leczeni.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy Zrobiłabyś może kiedyś wpis na temat suplementacji dla przeciętnego obywatela? Czego większość ludzi ma niedobory, w jakiej formie przyjmować i jakie badania diagnostyczne można dodatkowo zrobić, a na jakie suplementy szkoda kasy bo i tak nic nie zmienią itd. Tak z Twojej perspektywy bym się chętnie dowiedział jak to wygląda. Chyba, że już coś takiego było i się nie dokopałem we wpisach xD
  • Odpowiedz