Wpis z mikrobloga

Dziwne jest to, powtarzam dziwne to jest, że ludzie, którzy są nasączeni #redpill i #przegryw całą tą ideologią nie są przynajmniej za #antykapitalizm. Według mnie cały ten cyrk z dziwnymi relacjami społecznymi jakie dzisiaj obserwujemy zaczął się tak:

1. Kapitalizm robi coś źle - Tinder, nierówności społeczne, hejt bycia biednym i niemodnym, kult bycia pięknym i młodym, dowolne przemieszczanie, ideologia indywidualizmu i samodzielnej nadmiernej konsumpcji (to chyba najważniejsze), niechęć do dzieci i model związku i osoby w związku jako towar do skonsumowania (miara od 0 do 10 to dosłownie to samo co pieniądz).

2. Tworzy się błędną narrację o genezie problemu - to wina twoich genów, wina kobiet, rzymian, "lewaków z korporacji", "ja wiem czemu jest ci źle, zapłać mi 500 zł i chodź na kurs". Jak ktoś jest zdesperowany to przyjmie jakąkolwiek rację, byle by wyjaśniła jego obecny stan. Ewentualnie, krok 1. łata się jeszcze większą konsumpcją, która ma być opium dla poszkodowanego.

3. Osoby, które zbiły kapitał na takich osobach zwykle zaczynają osiągać sukcesy medialne. Ostatecznie dochodzi przesunięcia okna Overtona - akceptowalne robi się myślenie, że wina leży w pewnych nieokreślonych bliżej grupach ludzi. Ten nabity kapitał trafia z powrotem do systemu. Inwestorzy podłapali, że to coraz większa demografia i zaczynają pompować w nią pieniądze. Na co niby ma wydawać samotny mężczyzna pieniądze jak nie na to co mu podrzucimy?

Potem historia zatacza koło. Problem nie zostaje rozwiązany. Nawet nie widać go na horyzoncie, chyba że zainterweniuje ktoś silniejszy: zazwyczaj Kapitan Państwo.

Żeby nie było, że to sobie wymyśliłem, wystarczy spojrzeć na kraje, które bezmyślnie zmałpowały kapitalistyczny model i chciały z niego wycisnąć jak najwięcej: taka Japonia. Lwia część przemysłu rozrywkowego to celuje bezpośrednio w taką demografię. Robią to sprzedając patologiczne typy związków: streamy z v-tuberkami, gry gacha czy same anime będące po prostu power fantasy dla samotnych mężczyzn. Eskapizm nie jest sam w sobie zły, ale systematyczne jego utrwalanie celem zysku... może budzić pewną odrazę.

Najgorsze w tym jest, że jeżeli już na czymś się zarabia, to łatwo się od tego nie odchodzi. Mając duży kapitał ma się dużą władzę. Można lobbować, by jednak nie wprowadzano zakazu palenia czy podatków, albo zrobić kampanię medialną, że uzależniająca substancja to lek.

I tak oto, #redpill który miał być lekiem ostatecznie okazał się heroiną, #blackpill em, którego ludzie nie chcą, ale zaakceptowali. Bo nie rozwiązuje żadnych problemów. Nie robi się paktów z diabłem co cię już raz oszukał.
Pobierz Ziemniakomat - Dziwne jest to, powtarzam dziwne to jest, że ludzie, którzy są nasącze...
źródło: comment_1673296489eVcTiHc6TKrFv7wuP8brFz.jpg
  • 67
@pezot:
@zbrodnia_i_kawa:

I tak ma dalej być? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie wierzę w bajki o "ludzkiej naturze". W ludzkiej naturze było mieszkanie w jaskiniach, potem ganianie za mamutami, potem rolnictwo i kapłaństwo? Ja wyznaję zasadę, że nie ma miejsca na uzasadnianie ludzkiej kultury ludzką naturą a człowiek robi tylko to co zapewnia mu przetrwanie.
@Ziemniakomat: redpillowcy nie chcą sobie odebrać ostatniej szansy na "wyróżnienie się" w stadzie - w równym ekonomicznie społeczeństwie wszystko zgarnialiby kwadratoszczęcy oscy z 1,90m wzrostu. Póki istnieją perspektywy dorobienia się, to wciąż tli się nadzieja, że być może uda się coś uszczknąć z tego tortu, jak nie genetyką, to grubością porfela.

I choć oni sami plasują się w pewnej kontrze do bluepilla (bądź grzeczny, uprzejmy etc.), to w istocie obydwa te
@Ziemniakomat: Nie nawrócisz inceli na lewactwo, to niewykonalne. Imigranci źli, samotne matki złe, bo zabierają pieniądze obywatelom (szczególnie neetującym). Widziałem takiego śmiesznego człowieczka który szczekał że 500+ złe, konfederacja dobra, był na tyle przedsiębiorczy, że mieszkał w wynajmowanym pokoju w wieku chyba 25 lat.
@pezot: Bo system gospodarczy to chyba najważniejszy determinant życia człowieka, który podlega ciągłym zmianom. Co do zasady, do tej pory nie było jeszcze momentu, żeby przeciętny człowiek nie musiał robić tego co zapewnia mu przetrwanie.
@Ziemniakomat: Tylko tak jak ktos wyzej napisał,kapitalizm nie robi niczego zle,aktualny stan i relacje społeczne sa konsekwencją jego działań,I tu ponownie pojawia sie kwestia natury ludzkiej:egoizm,chęć władzy i pieniędzy wysuwa się na pierwsze miejsce.Ogólnie temat rzeka :)
to nie kapitalizm robi cos zle, to ludzie robia cos zle.


@zbrodnia_i_kawa: Klasyka kucyzmu. "System dobry, tylko czynnik ludzki zawodzi".
W sumie chciałem sparodiować, ale tego już się nie da sparodiować ani wyostrzyć dla efektu. Wy po prostu skrajne debilizmy na poważnie piszecie.

Nierówności społeczne?Przecież to naturalne,społeczeństwo nigdy nie było równe


@pezot: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odwo%C5%82anie_do_natury

redpillowcy nie chcą sobie odebrać ostatniej szansy na "wyróżnienie się" w stadzie - w równym ekonomicznie społeczeństwie
Poza tym,napisz co kapitalizm robi zle


@pezot: Przecież ja zrobiłem o tym kilkanaście wpisów. Mam ci dać linki?
Weź sobie poprzeglądaj moje stare wpisy.

Ale spoko, wiem że dominuje ideologia neoliberalna, i tak kuc jeden z drugim zazwyczaj nie spotkał się z krytyką kapitalizmu. Wszędzie go wychwalają przecież.

Napisz w jakim spoleczenstwie,kiedykolwiek,nie bylo hierarchii i podziałów?


@pezot: A w jakim społeczeństwie był jeden władca absolutny a cała reszta ludzkości była