Wpis z mikrobloga

"KIEDYŚ TEŻ BYŁO TAK CIEPŁO" - FAŁSZ!

Poniżej wykres pokazujący, na przykładzie Krakowa, jak kształtuje się obecnie (ostatnie 10 lat) maksymalna temperatura dobowa dla każdego dnia w roku, a jak wyglądało to w poprzednim stuleciu (pomiary z lat 1966-2000). Obecnie 84,9% dni w roku jest cieplejsze, niekiedy o wiele cieplejsze, niż miało to miejsce dawniej. Średnia ze wszystkich dni roku w poprzednim stuleciu wynosiła 12,8 stopnia, a obecnie 14,7 (+1,9 stopnia)!

Warto zwrócić szczególną uwagę na niesamowite anomalie temperatur w grudniu! Dawniej średnia wynosiła 2,1 stopnia, obecnie 4,5 (+2,4 stopnia)! Temperatury w Wigilie wynoszą obecnie średnio 7,7 stopnia, gdzie kiedyś było to 1,9 (+5,8 stopnia!!!). Tak samo w okresie letnim (czerwiec-sierpień), dawniej temperatura wynosiła 22,8 stopnia, obecnie 25,4 (+2,6 stopnia)!

#monitorujemyocieplenie #klimat #pogoda #globalneocieplenie #zmianyklimatu #meteorologia #nauka #statystyka #krakow #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent
Pobierz Matt_888 - "KIEDYŚ TEŻ BYŁO TAK CIEPŁO" - FAŁSZ!

Poniżej wykres pokazujący, na prz...
źródło: comment_1673089225uSQLxMLROlbIgtHR58Wx6E.jpg
  • 13
a gdzie dane o poprzednie stulecia?( ͡° ͜ʖ ͡°) W średniowieczu w okolicach Krakowa to winorośl rosła.


@Kaczypawlak:

W okolicy Zielonej Góry rosła nawet w czasie Małej Epoki Lodowej. Uprawę winorośli głównie zabiła komuna, nie klimat.
W okolicy Zielonej Góry rosła nawet w czasie Małej Epoki Lodowej. Uprawę winorośli głównie zabiła komuna, nie klimat.


@cumulus: u mnie na działce też rośnie, a co było od roku 1500 do prawie 1700 jak nie dłużej? Bałtyk zamarzał praktycznie cały, kiedy ostatni raz widziałeś zlodowacenie Bałtyku?( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kaczypawlak:

co było od roku 1500 do prawie 1700 jak nie dłużej


Mała Epoka Lodowa i nadal uprawa winorośli w Zielonej Górze, o czym donosi kronika miejska.

kiedy ostatni raz widziałeś zlodowacenie Bałtyku?


Osobiście nie widziałem, ale najprawdopodobniej miało to miejsce w 1947. Blisko było w 1963 i 1987.
Mała Epoka Lodowa i nadal uprawa winorośli w Zielonej Górze, o czym donosi kronika miejska.


@cumulus: jakbyś nie wiedział to strefy klimatyczne się kończą u nas umownie na linii Wisły, na zachód od niej jest cieplej niż na wschodzie, mamy Suwałki polski biegun zimna od zawsze i tam winorośl nigdy nie rosła( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kaczypawlak:

Wiem o tym doskonale. Za to nie wiem, czy wiesz, ale te strefy klimatyczne były w czasie MEL przesunięte na zachód, a w Warszawie średnia temperatura roczna była zbliżona do tej, jaka obecnie panuje w Suwałkach.
Również Zielona Góra była zdecydowanie chłodniejsza, niż np. w latach 1951-1980. Szczególnie zaś dotyczyło to zim.
Wiem o tym doskonale. Za to nie wiem, czy wiesz, ale te strefy klimatyczne były w czasie MEL przesunięte na zachód, a w Warszawie średnia temperatura roczna była zbliżona do tej, jaka obecnie panuje w Suwałkach.

Również Zielona Góra była zdecydowanie chłodniejsza, niż np. w latach 1951-1980. Szczególnie zaś dotyczyło to zim.


@cumulus: i co mi dają te oczywiste fakty?( ͡° ͜ʖ ͡°)
To, że zdanie:

W średniowieczu w okolicach Krakowa to winorośl rosła.


nie znaczy kompletnie nic, bo winorośl uprawiano w znacznie chłodniejszym klimacie, niż nie tylko obecny, ale i ten z lat 1951-1980.