Wpis z mikrobloga

Czyżby naszym całym życiem rządziła chemia w mózgu? Może to połączenia neuronalne doprowadzają ludzi do depresji, samobójstw, bezdomności, alkoholizmu i wszechogólnego przegrywu. Istnieją osoby które załamują się przez najmniejsze trudności, a pozornie mają wszystkie warunki żeby coś ugrać, widziałem niepełnosprawnego chłopaka na wózku który mimo tego nieprzerwanie się rozwijał i miał ogromny zapał dzięki któremu osiągnął sukces, na niektórych trudności i traumy działają jak zapalnik do działania i dosłownie nic nie jest w stanie ich złamać, z kolei u innych nawet najmniejszy powiew wiatru może zrujnować wszystko, bo nie wiem jak inaczej wytłumaczyć ten fenomen. Umysł>Ciało ( ͡º ͜ʖ͡º)
#filozofia #takaprawda #przegryw #psychologia #psychiatria #alkoholizm #rozwojosobisty #depresja #redpill #rozowepaski #niebieskiepaski #gownowpis #gorzkiezale #przemyslenia
Pobierz bloody560 - Czyżby naszym całym życiem rządziła chemia w mózgu? Może to połączenia ne...
źródło: comment_1672574692nwCXeF9zpo0lulru53Cp5n.jpg
  • 11
@bloody560: Przyjacielu, stawiasz woz przed koniem.
Nie ma zadnych dowodow na to, ze zmiany chemiczne w mozgu powoduja XYZ. Owszem, istnieje silna korelacja (w wielu przypadkach), ale korelacja nie jest zwiazkiem przyczynowo-skutkowym. Ergo, odpowiedz na Twoje pytanie brzmi: byc moze.
Ja jestem przekonany, ze nie. Wg. mojej najlepszej wiedzy chemia mozgu jest mechanizmem z petla sprzezenia zwrotnego, dlatego obserwujemy wspomniana korelacje. Nie jest to w zadnym razie powodem do zalamywania rak
@bloody560: w sumie to nie do końca. chemia naszego mózgu pełni funkcję "wyzwalacza" pewnych zaprogramowanych już funkcji (na przykład wydzielane są dopaminy powodujące uczucie szczęścia), ale tak naprawdę naszym całym myśleniem rządzą nasze geny.
@Karol739: Generalnie twierdzisz że to wszystko zależy od genów na które nie mamy żadnego wpływu i dlatego osoba na wózku z większym bagażem złych doświadczeń może osiągnąć sukces i byś szczęśliwa, a ktoś całkowicie sprawny się załamie jakimś błahym problemem, to wszystko przez to że ich umysły mają inny "program". Drugi wyjęty z życia przykład to że mało bystry Janusz pracujący w najgorszej pracy za najniższą krajową może być bardziej szczęśliwy
@bloody560: owszem, geny rzecz jasna mają na nas ogromny wpływ, ale musimy pamiętać również o kilku innych rzeczach:
- o wpływie otoczenia, który może "przegrać" nawet najlepsze geny -> przykład osoby na wózku inwalidzkim podany przez Ciebie jest właściwy w tym kontekście
- o rozpowszechnianych przez daną osobę postawach życiowych, systemie wartości itp (memach) -> te również potrafią upośledzić zdolność rozrodu. dobrym przykładem do tego zagadnienia są osoby przyjmujące celibat, u
@SmiecGnoj: Przyjacielu, nie bada sie tego czy wszechswiat istnieje czy nie istnieje metoda naukowa. To z powodu problemu indukcji Hume'a - nie da sie badac systemu bedac jednoczesnie obserwatorem wewnatrz tego systemu. To podstawowy blad epistemologiczny.
Dlatego jest potrzebna zunifikowana teoria wszystkiego, ktora, zaleznie od punktu widzenia - istnieje od wczesnych lat '90 i nazywa sie CTMU, lub nie istnieje, bo ponoc nie jest mozliwe stworzenie takowej (CTMU opiera sie na