Wpis z mikrobloga

TL;DR; Muszę się nauczyć jak lepiej zamykać pozycję.

#zwierzeniainwestora

Generalnie, nie jestem na siebie zły, że poprzez nie sprzedanie swoich akcji Tesli, jestem teoretycznie pół miliona do tyłu, licząc od ATH.


Natomiast mam do siebie pewne pretensje, że nie byłem w stanie przedsięwziąć pewnych kroków, by nieco zbalansować swoją pozycję. Całkowita sprzedaż akcji odpadała prawie od razu, z racji, że byłem w stanie ocenić szansy na spadek więcej niż -20%, by po sprzedaży mieć na zapłatę podatku i za resztę odkupić akcje niżej.

To natomiast czego nie zrobiłem .. to przykładowo nie kupiłem sobie żadnego PUTa, albo nie sprzedałem nawet części akcji. Zastanawiam się nad takim ćwiczeniem, by obejrzeć na nowo wszystkie odcinki Tesla Daily i Electrified z ostatniego pół roku, by z obecnej perspektywy ocenić jeszcze raz, czy mogłem lepiej ocenić to co się może stać z akcjami Tesli.

Ewidetnie potrafię wejść w inwestycje w dobrym momencie. W TSLA wszedłem zanim cena akcji zrobiła 20x, na różnych krypto miałem w najlepszym momencie wyniki rzędu 20x na jednym, 47x na drugim. Na crypto w obu przypadkach przeciągnąłem... i ostatecznie zdecydowałem się na stałe zamknąć pozycję co prawda z dużym zyskiem, ale z duuużo mniejszym niż ten który miałem w garści.

W przypadku TSLA nadal ani myślę zamykać pozycję. Nadal jestem 80% do przodu, gdzie na akcjach kupionych najwcześniej nadal jestem 10x. Natomiast myślę, że mam do odrobienia lekcję, by za 5-10 lat lepiej ogarnąć takie sytuację. Muszę się nauczyć jak lepiej zamykać pozycję.

#tesla #tsla #gielda #opcje #opcyjki (co za głupia nazwa tagu)
  • 31
@JC97: to zależy, czy rozwaliłbym się nią na pierwszym zakręcie, czy nie ;)

W małej chińskiej wiosce mieszkał starszy mężczyzna. Całym jego dobytkiem był kawałek pola oraz koń, z pomocą którego uprawiał rolę. Koń był dla wieśniaka niezwykle wartościowy, ponieważ dzięki niemu mógł zapewnić byt sobie oraz swojemu synowi. Pewnego dnia koń zniknął. Sąsiedzi współczuli wieśniakowi takiego nieszczęścia. Mężczyzna nie zamartwiał się jednak stratą konia, lecz ze spokojem pytał: „Szczęście? Nieszczęście?
@anonimowy_programista: Musk obrywa za politykę. Już od jakiegoś czasu, ESG się nie lubi z Teslą, przez co wiele funduszy "ekologicznych" omija Teslę. Teraz trochę pajacuje, ale fundamenty są te same P/E 40 przy ich wzroście to value stock. O ile rynek automotive za mocno nie jebnie, to Tesla nadal będzie królem, a jak włączą buybacki to się rynek znowu zesra.

Warto trochę hedgeować, ale jak będziesz za dużo się gapił w
@balin1: nie chodzi o to. To co się stało, jest dla mnie małym ostrzeżeniem. Już 2 razy miałem sytuację, że inwestowałem long term... i z sukcesem pomnożyłem kapitał, natomiast potem na fali hype'u, po tym jak fundamenty nie pokrywały się już z wyceną, postanowiłem trzymać dalej.

Tym razem mam szczęście, bo fundamenty są nadal mocne. Chodzi o teoretyczna sytuację: Jest rok 2035. Tesla ma wycenę 15T i jest na nowym ATH.
Muszę się nauczyć jak lepiej zamykać pozycję.


@anonimowy_programista: zgodnie z Twoim planem miałeś dobić do jakiejś konkretnej kwoty. Zatem po prostu kieruj się dalej swoją strategią.
Patrząc w lewo zawsze zapala się jakaś lampka. No wtedy widać, że gdzieś był szczyt, a gdzieś był dołek. Wówczas możesz zacząć racjonalizować pewne sygnały i wstecznie twierdzić, że one mogły być okazją do zamknięcia.
Póki co z bańki na tesli schodzi troszkę powietrze, ostatnie
@anonimowy_programista: Ale chyba cały problem jest w tym, że miałeś swój cel... ale go nie zrealizowałeś. Zbierałeś na Teslę, a jak uzbierałeś konkretną kwotę to z tego, co pamiętam zacząłeś kombinować ze zbieraniem na podatek czy coś takiego.
Nie baw się proszę w timing rynku, bo to nigdy nie zadziała.
Ja patrzę na fundamenty i po prostu inwestuję. Jak spadnie to trudno... jak są dobre fundamenty to kiedyś się odbije. Klasyczne
Ewidetnie potrafię wejść w inwestycje w dobrym momencie.


@anonimowy_programista: Tutaj trochę popłynąłeś. Nie jesteś płatkiem śniegu sprytniejszym niż reszta rynku. Podasz jeszcze jakieś spółki, które udało Ci się kupić dość wcześnie i zrobiły wzrosty kilkaset procent od tego czasu?
@anonimowy_programista: Tesla jest przehajpowana. Podstawowy problem to po prostu ograniczony popyt. Ludzie na swiecie nie zaczna nagle kupowac 2x wiecej samochodów, a tak by musiało być, żeby Tesla mogła mieć wartość xxT. Jak wczesniej kupowali milion samochodow tak dalej beda tyle kupowac z dokladnoscia do wzrostu PKB globalnego. Konkurencja tez zaczela robic elektryki, wiec rynek sie podzieli. Dodatkowo byla pompowana przez nerdow, a teraz przyszedl kryzys w IT w stanach i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@anonimowy_programista: I z zajebistego wykręcenia 10x na akcjach zostało ledwie 80% zysku przez uśrednianie w górę, a tu trend spadkowy ani myśli się zatrzymać xD Jeśli w Stanach wleci recesja i sp500 spadnie o następne 20% to ty ledwo na zero będziesz na tej Tesli wychodził.

Kapitalizację 15T to my tu zobaczymy tak samo jak robotaxi w 2022, był tu już jeden taki co dawał kapitalizację z kosmosu dla swojej spółki