Wpis z mikrobloga

TL;DR; Muszę się nauczyć jak lepiej zamykać pozycję.

#zwierzeniainwestora

Generalnie, nie jestem na siebie zły, że poprzez nie sprzedanie swoich akcji Tesli, jestem teoretycznie pół miliona do tyłu, licząc od ATH.


Natomiast mam do siebie pewne pretensje, że nie byłem w stanie przedsięwziąć pewnych kroków, by nieco zbalansować swoją pozycję. Całkowita sprzedaż akcji odpadała prawie od razu, z racji, że byłem w stanie ocenić szansy na spadek więcej niż -20%, by po sprzedaży mieć na zapłatę podatku i za resztę odkupić akcje niżej.

To natomiast czego nie zrobiłem .. to przykładowo nie kupiłem sobie żadnego PUTa, albo nie sprzedałem nawet części akcji. Zastanawiam się nad takim ćwiczeniem, by obejrzeć na nowo wszystkie odcinki Tesla Daily i Electrified z ostatniego pół roku, by z obecnej perspektywy ocenić jeszcze raz, czy mogłem lepiej ocenić to co się może stać z akcjami Tesli.

Ewidetnie potrafię wejść w inwestycje w dobrym momencie. W TSLA wszedłem zanim cena akcji zrobiła 20x, na różnych krypto miałem w najlepszym momencie wyniki rzędu 20x na jednym, 47x na drugim. Na crypto w obu przypadkach przeciągnąłem... i ostatecznie zdecydowałem się na stałe zamknąć pozycję co prawda z dużym zyskiem, ale z duuużo mniejszym niż ten który miałem w garści.

W przypadku TSLA nadal ani myślę zamykać pozycję. Nadal jestem 80% do przodu, gdzie na akcjach kupionych najwcześniej nadal jestem 10x. Natomiast myślę, że mam do odrobienia lekcję, by za 5-10 lat lepiej ogarnąć takie sytuację. Muszę się nauczyć jak lepiej zamykać pozycję.

#tesla #tsla #gielda #opcje #opcyjki (co za głupia nazwa tagu)
  • 31
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: nie mam pojęcia o krypto ale jeżeli wybucha wojna między Rosją a innym bądź co bądź dużym państwem na granicy Europy. Wiadomo było, że ta wojna będzie, wiadomo było że Stany się zaangażują i to nie wpłynęło choćby na decyzję o częściowej sprzedaży to ja już nie wiem co może zdecydować. Ba, potem było widać jak cały sektor zalicza zwałę, też zaklinałeś rzeczywistość. Życzę ci powodzenia bo sam powoli wchodzę
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: Tak jak napisano wcześniej - żyłeś w bańce i byłeś przekonany, że Tesla pokona rynek choćby niewiadomo co. Nie miałeś na to wszystko holistycznego spojrzenia. Daj sobie spokój z tymi wszystkimi Tesla Daily itd. bo szkoda na to czasu. Naucz się nie zakochiwać w spółkach, tylko rozumieć, że rynek to nie tylko fundamenty, ale i sytuacja ekonomiczna poza nim. Jeśli szeroko mówi się o czymś, że jest balonem, to prawdopodobnie
  • Odpowiedz
i z sukcesem pomnożyłem kapitał, natomiast potem na fali hype'u, po tym jak fundamenty nie pokrywały się już z wyceną, postanowiłem trzymać dalej.


@anonimowy_programista: dla osób które nie mają dobrej intuicji pozostaje inwestycyjny "autopilot" czyli alokacja zasobów.

Zrób tak:

- ustal że x (powiedzmy 50%) twojego portfela to mają być ETFy na total world. To twoja emerytura czy spadek który przekażesz dzieciom. Jak masz IBKR to możesz kupić VWCE - total
  • Odpowiedz
jestem teoretycznie pół miliona do tyłu, licząc od ATH.


@anonimowy_programista: a tak poza tym to nie licz od ATH.

Licz po prostu zwrot z inwestycji (wartość portfela podzielona na ilość zainwestowanych pieniędzy), policz sobie z tego CAGR i porównuj to z analogicznym zwrotem jaki miałbyś z inwestycji w index fund.

Liczenie od ATH nie ma żadnego sensu, nigdy nie było i nie powinno było być twoim planem wyjście na górce więc
  • Odpowiedz