Wpis z mikrobloga

Kupiłem 42-calowego OLEDa do grania na PC - moje wrażenia po 3 tygodniach.

Przy okazji składania nowego kompa szukałem porządnego monitora 4k. 2 tygodnie riserczowałem, przekopałem cały internet i to jest taki #!$%@? rynek, że szkoda gadać.
27 cali dla 4k to mem, bo okej, może w pracy z tekstem zauważysz różnicę, ale filmy/gry - nie ma szans. Sensowne monitory 4k do grania zaczynają się od 32 cali i nikt mi nie wmówi, że jest inaczej, tylko problem jest, że tych monitorów... Prawie nie ma xD

Mamy na razie jedno wymaganie - 32 cale. Zaczynasz filtrować i szybko się okazuje, że coś co ma maks 60Hz odświeżania też nie ma sensu już nawet dzisiaj, nie mówiąc o futureproofingu. Zakładasz więc filtry 32 cale + odświeżanie 100 i powyżej. Wyskakuje ci kilka modeli, które szumnie twierdzą nawet, że mają cokolwiek wspólnego z HDR... Za kwoty od 4,5k CBL xDDD Oczywiście robisz głębszy risercz i wychodzą kwiatki typu jasność 400 nitów, edge dimming, bugi w oprogramowaniu sterującym wygaszaniem, input lag, bardzo słabe czernie, ghosting. Widzisz te monitory za 5-6k, nawet za prawie 8k i zastanawiasz się ile z obietnic producenta zostanie po obejrzeniu Monitors Unboxed, bo z reguły nie zostaje nic, albo prawie nic. Nawet modele z niezłą ilością stref wygaszania FALD (od 0,5k-1k stref) są na złom, bo to nigdy nie będzie dobrze działać w wymagających scenariuszach. A wymagającym scenariuszem jest nawet takie spojrzenie na słońce wychodząc z cienia w cyberpałkerze. Blooming wyrzyguje się na cały ekran, potem zaczyna migać... Panie, idź Pan w... Przerobiłem każdy model w tych widełkach i wszędzie wniosek jest ten sam - złom za grube tysiące. Zakrzywione matryce mnie nie interesowały, bo zakrzywienie 1000R na 32 calach to jest jakiś żart.

Więc co zrobiłem?
Kupiłem OLEDa 42 cale za 4,6k CBL (LG C2 evo).
Minęło już prawie 3 tygodnie testowania, więc mogę napisać to i owo. I co?

I gwałci te wszystkie gówno monitory gejmingowe i podciera sobie nimi dupę w każdej możliwej kategorii. Ku*wa, odessać się nie mogę, obraz jest po prostu krystaliczny. Czerń jest nieskończona, kontrast wysadza z kapci. Żadnego ghostingu, idealne kolory, kalibracja, płynność, natychmiastowy czas reakcji pikseli, HDR, jasność. Nawet dźwięk z wbudowanych głośników złomuje absolutnie każdy zintegrowany system dźwiękowy w monitorach gejmingowych z najwyższej półki. Kąty widzenia do grania może nie są jakoś turbo istotne, ale jak mnie skręcało na VA, że jak się odchyliłem do tyłu to mi się cała gamma zmieniała xD
Odpalenie wiedźmina 3 rtx, metro exodus, metro 2033 redux to jest po prostu inne doświadczenie i aż mi laczki wywija jak siedzę i patrzę na ten cudowny obraz. Wyobraźmy sobie granie w serię Metro z idealnymi czerniami. Ku*wa, od teraz gardzę każdym IPSem, każdą VAką. Tylko OLED Mirki. Taki RDR2, który ma natywny HDR to jest po prostu przepaść między tym co widziałem w SDR. To po prostu żyje. Cyberpunk 2077 z natywnym HDR? Aż brew dyga xD Można siedzieć godzinami z wywalonym jęzorem xD

Kupno tego OLEDa to jest taki gamechanger, że aż nie wiem do czego to porównać. Jak przesiadka z HDD na SSD. Jak przesiadka z GTX 460 na RTX 4090 xD
Jeśli ktoś jest w podobnym punkcie i też jest zniesmaczony tym rynkiem to serio, polecam. Razem z RTX 4090 chyba najlepszy zakup w życiu.

Co do rozmiaru - na standardowe biurko 60cm będzie za duży, nie ma co się oszukiwać. Próbowałem, nie miało to sensu. Póki nie przyszło biurko, roboczo postawiłem go na stole w salonie (80cm szerokości) i jest idealnie. Już po jednym dniu z tym cacuszkiem nikt mi już nie wmówi, że 42 cale to za dużo na monitor, oj uwierzcie. Masa miejsca. Immersja podczas grania. Bez problemu można sobie pozwolić na letterboxy jak ktoś lubi kinowy feeling. Miałem ultrawide 34 cale wcześniej i właśnie to co w nim kochałem to ta przestrzeń okalająca mnie z każdej strony i wsysająca do świata gry. Kochałem to, ale nie kochałem problematycznych proporcji 21:9. Tutaj mam jeszcze więcej obrazu i to w aspekcie 16:9.

Co do wypalania - jedyne do czego można się przyczepić. Na ten moment nie jestem jakiś przerażony, nie wyłączałem żadnego z fabrycznych ustawień ochrony panelu. Póki co ani pixel shifting, ani logo autodimming, ani ABL mnie jakoś nie wkurzają za mocno. Do tego po każdej sesji dłuższej niż 4k z automatu odpala się pixel cleaning. Gdybym ograniczył czynności typowo desktopowe - net, excel, dokumenty to nie byłoby żadnych szans na jakikolwiek powidok. Jednak dla mnie to miał być monitor jako monitor, więc robię na nim wszystko. Z tego co oglądałem na yt to nie powinno być problemów przez kilka ładnych lat, akurat LG ma dość spoko te algorytmy do restartowania pikseli o ile się ich nie wyłączy. No i te nowe panele WOLED EX są dużo lepsze pod tym względem. Spróbuję zrobić update za kilka lat jak nie zapomnę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wypalanie pasków od TV w dużej mierze jest podyktowane ustawioną wysoką jasnością podczas oglądania tego typu statycznych rzeczy, na moim desktopie jasność jest tak 4/10 w necie, dokumentach itd. i mniej jak się odpali ABL. Pożyjemy zobaczymy, ja nie żałuję, bo zmiana jest ogromna. Jedyne co irytuje to fakt, że trzeba klikać guzik na pilocie jak się włącza/wyłącza kompa. Powłoka jest błyszcząca, dzięki czemu kolory są orgazmiczne, ale widać odbicia, trzeba trochę bardziej zadbać o ambient lightning.

No ale tak już podsumowując to nadal nie mogę uwierzyć w to co on mi zrobił... Jakbym otworzył oczy po raz pierwszy w życiu xD

Life's Good! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pcmasterrace #monitory #komputery #telewizory #gry
MarteenVaanThomm - Kupiłem 42-calowego OLEDa do grania na PC - moje wrażenia po 3 tyg...

źródło: comment_1671462641qUOnhUnNqOhQCpCNu1hUF5.jpg

Pobierz
  • 163
@Tomaszwro: dzięki! Prowadzisz jakiegoś bloga, że tyle sprzętu testujesz?
@Monsanto93: dzięki, te profile ICC to jest jakaś kalibracja customowa? Na czym to polega tak w skrócie? Póki co tylko suwakami w menusach się bawiłem
@trapist_e: nooo, jak już spróbujesz oleda to potem nic innego nie ma sensu xD
@only: ludzie zaczęli używać większego C1 48 cali 2-3 lata temu i też jak riserczowałem to nie było wspominek o
@MightandMagic: na 27 calach w grach i serialach/filmach jest bardzo ciężko zauważyć różnicę między 1440p, a 4k. 4k rozwija skrzydła od 32 cali w górę. 4k 32 cale to jest sweetspot, ale nie ma aktualnie na rynku żadnego sensownego monitora do grania w takim rozmiarze.

Co do gier, pytasz zapewne o jakieś CSy, Overwatche, Fortnity, APEXy itd.? Niestety nie gram w taki typ gier, więc się nie wypowiem. Ze strzelanek grałem
@trapist_e: Nie redakcja, zabawa z R&D, ale w Polsce :D
@MarteenVaanThomm: Niestety głównie testuję w pracy i nie mogę zbyt dużo pisać / gadać dopóki nie minie sporo czasu od oficjalnej premiery sprzętu, więc jak ludzie się jarają nowym monitorem to ja już o nim (A przynajmniej o jego wczesnym panelu) prawie "zapominam

@aircod: Kilka opcji wreszcie wejdzie w 2023 roku, na panelooku i alibabie nawet można u niektórych
@MightandMagic: Próbowałem na większym TV grać w szybkie FPSy, w tym po sieci, i przesiadka na monitor była jak ulga, ale kapitalnie się grało we wszystkie gry z trzeciej osoby (też TV na biurku, klawiatura, mysz), nawet w BFie potrafiło być ciekawie, CoD od bani, CS ciekawie, ale nie za kompetetywnie. Także 42" może w tym względzie jest lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że OP nie wspomniał, że ten OLED ma 120Hz, więc
@MarteenVaanThomm: Ja miałem podobne odczucia jak kupiłem iPada pro. Ekran sam w sobie zajebisty, ale cała ta technologia Miniled to o kant dupy potłuc. Ghosting masakryczny i przy ciemnych scenach wyglada to tragicznie. Jednak OLED to jak ma razie najlepsza technologia i przy odbiorze gier czy kinematografii żadne inne rozwiązanie nie ma nawet podjazdu. Kupno dobrego telewizora oled to najlepsze co można zrobić jeśli grasz albo oglądasz filmy w dobrej jakości.
@Serniczek_Szatana: MiniLED to nie jest technologia, to zwykła marketingowa nazwa dla ekranów, które mają podświetlenie strefowe za pomocą bardzo małych ledów, dzięki czemu są w stanie uzyskać kilkaset / kilka tysięcy stref do podświetlenia.

Każdy ekran "miniLED" to najzwyklejszy w świecie LCD (Panel ciekłokrystaliczny) i podświetlenie nie ma na nic innego niż strefy wpływu. Niestety ekrany Apple zarówno w iPadach jak i ich laptopach mają tragiczny czas reakcji pikseli i dopiero
@MarteenVaanThomm: no i bardzo dobrze żeś uczynił :) mnie też wkurza kilka rzeczy, jednego kompa mam do pracy i potrzebuję monitora do grafiki, niestety poza EIZO nie ma żadnego wyboru, 27 cali odpada kompletnie, miałem przez jeden dzień na biurku i chciałem kupić drugiego, guano kompletne :( zostałem przy dellu z dwóch powodów, to ta wersja "graficzna" 32 cale 4K, której dell już nie robi (dodatkowo ma czytnik kart SD, czego
@SlavedWizard: WBE, przez service menu:

How to ID panel type for LG C2/G2 OLED
To ID the panel type of your LG C2/G2 you'll need access to the service menu.
In the OLED section of the service menu Module Info 2 will display which panel you have.
Here's what Module Info 2 should display in your service menu:

C2 42" - 00/00/1/03 - WBC panel
C2 42" - 08/00/1/03 - WBE/EX
MarteenVaanThomm - @SlavedWizard: WBE, przez service menu:

How to ID panel type fo...

źródło: comment_16714782754hYwxy82NZMSykrTjE22Tv.jpg

Pobierz