Wpis z mikrobloga

Kupiłem 42-calowego OLEDa do grania na PC - moje wrażenia po 3 tygodniach.

Przy okazji składania nowego kompa szukałem porządnego monitora 4k. 2 tygodnie riserczowałem, przekopałem cały internet i to jest taki #!$%@? rynek, że szkoda gadać.
27 cali dla 4k to mem, bo okej, może w pracy z tekstem zauważysz różnicę, ale filmy/gry - nie ma szans. Sensowne monitory 4k do grania zaczynają się od 32 cali i nikt mi nie wmówi, że jest inaczej, tylko problem jest, że tych monitorów... Prawie nie ma xD

Mamy na razie jedno wymaganie - 32 cale. Zaczynasz filtrować i szybko się okazuje, że coś co ma maks 60Hz odświeżania też nie ma sensu już nawet dzisiaj, nie mówiąc o futureproofingu. Zakładasz więc filtry 32 cale + odświeżanie 100 i powyżej. Wyskakuje ci kilka modeli, które szumnie twierdzą nawet, że mają cokolwiek wspólnego z HDR... Za kwoty od 4,5k CBL xDDD Oczywiście robisz głębszy risercz i wychodzą kwiatki typu jasność 400 nitów, edge dimming, bugi w oprogramowaniu sterującym wygaszaniem, input lag, bardzo słabe czernie, ghosting. Widzisz te monitory za 5-6k, nawet za prawie 8k i zastanawiasz się ile z obietnic producenta zostanie po obejrzeniu Monitors Unboxed, bo z reguły nie zostaje nic, albo prawie nic. Nawet modele z niezłą ilością stref wygaszania FALD (od 0,5k-1k stref) są na złom, bo to nigdy nie będzie dobrze działać w wymagających scenariuszach. A wymagającym scenariuszem jest nawet takie spojrzenie na słońce wychodząc z cienia w cyberpałkerze. Blooming wyrzyguje się na cały ekran, potem zaczyna migać... Panie, idź Pan w... Przerobiłem każdy model w tych widełkach i wszędzie wniosek jest ten sam - złom za grube tysiące. Zakrzywione matryce mnie nie interesowały, bo zakrzywienie 1000R na 32 calach to jest jakiś żart.

Więc co zrobiłem?
Kupiłem OLEDa 42 cale za 4,6k CBL (LG C2 evo).
Minęło już prawie 3 tygodnie testowania, więc mogę napisać to i owo. I co?

I gwałci te wszystkie gówno monitory gejmingowe i podciera sobie nimi dupę w każdej możliwej kategorii. Ku*wa, odessać się nie mogę, obraz jest po prostu krystaliczny. Czerń jest nieskończona, kontrast wysadza z kapci. Żadnego ghostingu, idealne kolory, kalibracja, płynność, natychmiastowy czas reakcji pikseli, HDR, jasność. Nawet dźwięk z wbudowanych głośników złomuje absolutnie każdy zintegrowany system dźwiękowy w monitorach gejmingowych z najwyższej półki. Kąty widzenia do grania może nie są jakoś turbo istotne, ale jak mnie skręcało na VA, że jak się odchyliłem do tyłu to mi się cała gamma zmieniała xD
Odpalenie wiedźmina 3 rtx, metro exodus, metro 2033 redux to jest po prostu inne doświadczenie i aż mi laczki wywija jak siedzę i patrzę na ten cudowny obraz. Wyobraźmy sobie granie w serię Metro z idealnymi czerniami. Ku*wa, od teraz gardzę każdym IPSem, każdą VAką. Tylko OLED Mirki. Taki RDR2, który ma natywny HDR to jest po prostu przepaść między tym co widziałem w SDR. To po prostu żyje. Cyberpunk 2077 z natywnym HDR? Aż brew dyga xD Można siedzieć godzinami z wywalonym jęzorem xD

Kupno tego OLEDa to jest taki gamechanger, że aż nie wiem do czego to porównać. Jak przesiadka z HDD na SSD. Jak przesiadka z GTX 460 na RTX 4090 xD
Jeśli ktoś jest w podobnym punkcie i też jest zniesmaczony tym rynkiem to serio, polecam. Razem z RTX 4090 chyba najlepszy zakup w życiu.

Co do rozmiaru - na standardowe biurko 60cm będzie za duży, nie ma co się oszukiwać. Próbowałem, nie miało to sensu. Póki nie przyszło biurko, roboczo postawiłem go na stole w salonie (80cm szerokości) i jest idealnie. Już po jednym dniu z tym cacuszkiem nikt mi już nie wmówi, że 42 cale to za dużo na monitor, oj uwierzcie. Masa miejsca. Immersja podczas grania. Bez problemu można sobie pozwolić na letterboxy jak ktoś lubi kinowy feeling. Miałem ultrawide 34 cale wcześniej i właśnie to co w nim kochałem to ta przestrzeń okalająca mnie z każdej strony i wsysająca do świata gry. Kochałem to, ale nie kochałem problematycznych proporcji 21:9. Tutaj mam jeszcze więcej obrazu i to w aspekcie 16:9.

Co do wypalania - jedyne do czego można się przyczepić. Na ten moment nie jestem jakiś przerażony, nie wyłączałem żadnego z fabrycznych ustawień ochrony panelu. Póki co ani pixel shifting, ani logo autodimming, ani ABL mnie jakoś nie wkurzają za mocno. Do tego po każdej sesji dłuższej niż 4k z automatu odpala się pixel cleaning. Gdybym ograniczył czynności typowo desktopowe - net, excel, dokumenty to nie byłoby żadnych szans na jakikolwiek powidok. Jednak dla mnie to miał być monitor jako monitor, więc robię na nim wszystko. Z tego co oglądałem na yt to nie powinno być problemów przez kilka ładnych lat, akurat LG ma dość spoko te algorytmy do restartowania pikseli o ile się ich nie wyłączy. No i te nowe panele WOLED EX są dużo lepsze pod tym względem. Spróbuję zrobić update za kilka lat jak nie zapomnę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wypalanie pasków od TV w dużej mierze jest podyktowane ustawioną wysoką jasnością podczas oglądania tego typu statycznych rzeczy, na moim desktopie jasność jest tak 4/10 w necie, dokumentach itd. i mniej jak się odpali ABL. Pożyjemy zobaczymy, ja nie żałuję, bo zmiana jest ogromna. Jedyne co irytuje to fakt, że trzeba klikać guzik na pilocie jak się włącza/wyłącza kompa. Powłoka jest błyszcząca, dzięki czemu kolory są orgazmiczne, ale widać odbicia, trzeba trochę bardziej zadbać o ambient lightning.

No ale tak już podsumowując to nadal nie mogę uwierzyć w to co on mi zrobił... Jakbym otworzył oczy po raz pierwszy w życiu xD

Life's Good! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pcmasterrace #monitory #komputery #telewizory #gry
Pobierz MarteenVaanThomm - Kupiłem 42-calowego OLEDa do grania na PC - moje wrażenia po 3 tyg...
źródło: comment_1671462641qUOnhUnNqOhQCpCNu1hUF5.jpg
  • 163
27 cali dla 4k to mem, bo okej, może w pracy z tekstem zauważysz różnicę, ale filmy/gry - nie ma szans. Sensowne monitory 4k do grania zaczynają się od 32 cali i nikt mi nie wmówi, że jest inaczej, tylko problem jest, że tych monitorów...


@MarteenVaanThomm: do pracy idealny, jak czasem używam 2k 27cali to aż boli.
@muaddib43: Czasy się zmieniły, ten LG ma input lag na równi z topowymi 144Hz monitorami, praktycznie wszystkie aktualne telewizory nie licząc budżetowych opcji mają fantastyczne tryby gier z pełnym input lagiem na poziomie 14-22ms (Input lag od kliknięcia do 10% zmiany na ekranie), gdzie monitory pokroju GP850 wbijają 12-14ms

Fantastyczny wybór, życzę miłego korzystania, rewolucja OLEDowa i QD-OLEDowa wreszcie nadchodzi, używałem C2 miesiąc, używałem, 3423 QD-Oleda miesiąc, teraz na biurku nastepny