Wpis z mikrobloga

Mireczki mam sprawę, potrzebuję nowego auta, chcę nowe i tyle.
Cena auta jaka mnie interesuje to +/-100k, jestem na ryczałcie i zastanawiam się co wybrać, leasing czy kredyt.
Teoretycznie mógłbym pozbyć się sporej części swoich oszczędności, ale wolałbym jednak wybrać opcję finansowania.
Dodam, że jestem na ryczałcie i finalnie chcę mieć auto na własność.
Tutaj mam następujące pytania.
1.Czy w przypadku kredytu na firmę, mogę od tego odliczyć 50% VATu i jeśli tak to jak to wygląda? Czy jest jak w przypadku leasingu tj, od każdej raty mogę odliczyć VAT, czy może inaczej?
2.I co byście wzięli na moim miejscu. Dodam, że w przypadku lesingu dokonałbym wykupu, i tak wiem, że nie mógłbym go sprzedać bez płacenia podatku przez 6 lat od daty wykupu.
#b2b #jdg #dzialalnoscgospodarcza #motoryzacja
  • 23
@MrocznyZiemniak:
1. od kredytu jednorazowo odliczasz vat - cały, w leasingu zgodnie z ratami odliczasz vat.
2. za 100k? ale który segment?

finalnie chcę mieć auto na własność


nic nie wiesz, co to będzie za kilka lat, weź w leasingu, będziesz miał furtkę.
@Mac02 @nielubiekalafiora @kuncfot: Zapomniałem podać segment. Interesuje mnie kompakt. Taki aby można było nim po mieście jeździć w miarę komfortowo, ale na jakieś trasy okazjonalne też aby był spoko, aktualnie mam KIĘ CEED 1 Gen i podobne auto chcę kupić. Zastanawiałem się nad Fabią, albo KIĄ Stonic ale niczego nie wykluczam, najważniejsze aby w tej cenie była kamera cofania z czujnikami bo u siebie na osiedlu #!$%@? idzie dostać z parkowaniem.
@MrocznyZiemniak duster jest podniesionym kompaktem, na zamienionej płycie podłogowej Renault clio. Za 100 tys masz wersję z 4 kamerami (tył, przód i w lusterkach) i czujnikami tylnymi.

Skoda Fabia ma 4 metry (5 drzwiowa), duster ma 4.3, a ceed 1 5 drzwiowy ma 4.26

Polecam każdy samochód wziąć na jazdę próbną
@kuncfot op jest na ryczałcie więc raczej nie da odsetek w koszty. Dodatkowo nie odliczy całego VAT. Generalnie przy ryczałcie bym sie poważnie zastanawiał czy brać to na firmę z chyba ze ma zamiar bardzo długo używać
@Mac02: Jezdzilem tym, to nie jeździ. Nie mówiąc już ze przy prędkości 100km/h jest tak głośno w środku jakbyś miał otwarte okna. Po mieście natomiast jest znośnie, ale tez się nie zbiera. Spod świateł potrafi cię zrobić seicento - mówię tu o normalnym ruszaniu.
@debenek @kuncfot: Właśnie teraz obczaiłem, że w nowym ładzie, robiąc wykup na siebie po zakończeniu leasingu, musiałbym, zapłacić VAT i dochodowy, myślałem, że VAT i dochodowy by się płąciło tylko po 6 latach od wykupu, ale jak tak to trochę lipa, leasing odapada w takim razie.

Widzę teraz, że istnieje opcja najmu długoterminowego z opcją pierwszeństwa zakupu auta po, zakończonej umowie, aczkolwiek no nie do konca wiem jak to działa, czy
@kuncfot: No dobra przeczytałem, że wygląda to tak, robisz wykup na firmę i potem od razu robisz darowiznę na najbliższą osobę w ten sposób omijasz VAT, a co z dochodowym? Czy przeniesienie auta na firmę wymaga opłaty podatku dochodowego?