Wpis z mikrobloga

#sysadmin #windowsserver #windows #it

Dostałem serwerek z Win Server 2022. Niestety ktoś zainstalował system na dysku talerzowym zamiast na SSD przeznaczonym na niego. Czy da się i jak najprościej przenieść system na SSD?

3 partycje:
- EFI
- Recovery
- OS

Nie mam doświadczenia z windowsami, a chciałbym przenieść tak, żeby system bez kłopotu startował z nowego dysku (nie wiem jak UEFI i secure boot), nie stracić recovery itd.

Podrzućcie pliz sprawdzone metody czy oprogramowanie, które to ogarnie. Albo chociaż na co uważać.
  • 16
@spevil: @N4ght: dzięki panowie. Rozumiem, że Macrium ogarnie zmianę wielkości partycji (SSD jest mniejszy) i ewentualnie jakieś sprawy typu alignment dla SSD? EFI się nie schrzani? Powinienem się spodziewać, że Winda wystartuje bez problemów, bez konieczności odpierdzielania jakiegoś szajsu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Koliat: jeszcze nic poważnego nie chodzi, mogę zaorać. Rozumiem, że doradzasz ponowną instalację z partycji recovery? Samą recovery też da się potem/w trakcie odtworzyć na docelowym dysku? Nie będzie problemów z jakimiś licencjami windows, extra cpu, CAL itd.? Zupełnie nie wiem, pytam z wyprzedzeniem, żeby w razie czego sobie nie zrobić dodatkowej roboty przez to, że nie wiedziałem o czymś, co dla innych jest oczywiste :)
@wonsz_smieszek jak chcesz robić od zera to formatuj bez recovery, to się nie ma co zasnatawiac. Same licencje msowe są przypisane do sprzętu fizycznego lub osób, tylko rds i rms CAL się aktywuje technicznie na urządzeniu. Upewnij się z osobą która to stawiała co tam jest i co powinno być zainstalowane ewentualnie
@Koliat: to jest chyba jakaś licencja Win od Della, więc chyba systemu z neta nie wezmę (teraz czy kiedyś tam, gdyby trzeba było reinstalować) i nie chciałbym tej partycji stracić. RDS już aktywowałem, ale to chyba mogę bez problemu zrobić jeszcze raz po ponownej instalacji?