Wpis z mikrobloga

#linux #fedora #wayland
Zainstalowałem Fedorę na PC z kartą Nvidia(bez integry), przed instalacją sterownika Nvidia, Wayland działał(na tym "uniwersalnym" linuxowym sterowniku i dało się zmienić jeden monitor na 100%, drugi na 200%(zależy mi na tym). Po instalacji sterowników N. Wayland zniknął, jest Xorg, oddzielnego skalowania brak. Rozumiem że to jakaś filozofia Nvidii/brak wykończenia? Nie mogę znaleźć poradnika, który by nie ostrzegał że prawdopodobne się to wysypie po ewentualnym sukcesie wymuszenia zmiany.
Taki jest stan tego skalowania na dziś?
  • 10
@Kryspin013: dlatego ten stary nerd od linuxa pokazał faka Nvidii w memie?


@RabarbarDwurolexowy: Mniej więcej, ale nie tylko bo nvidia robiła gorsze rzyeczy np namawianie twórców gier na androida korzystających z ich technologii, które gry potem działały jedynie na układach nvidii mimo, że nie było żadnych innych technicznych przesłanek by działały na innych układach xD

Mały offtop odnośnie nvidii i waylanda (w bardzo dużym skrócie):

Wyobraź sobie, że jak powstał
@Kryspin013: dzięki, wychodzi na to że lepiej nie mieć produktu tej firmy, jeśli się nie celuje typowo w wydajność w grach(nie wiem jak z renderowaniem u konkurencji), lipa że tak strategicznie umieszczona firma(karty graficzne), jest nie tylko obojętna(to by było pół biedy),ale nawet złośliwa.
mam sterowniki 520.56.06, to są te zalecane przez "appstore" Fedory, myślałem by pójść w drugą stronę, zainstalować starsze z serii 470, tez są w sklepie, ale nie
@Kryspin013: dzięki, wychodzi na to że lepiej nie mieć produktu tej firmy, jeśli się nie celuje typowo w wydajność w grach(nie wiem jak z renderowaniem u konkurencji), lipa że tak strategicznie umieszczona firma(karty graficzne), jest nie tylko obojętna(to by było pół biedy),ale nawet złośliwa.


@RabarbarDwurolexowy: to nie jest złośliwość a czysta chęć zarobku. To nie jest tak, że nvidia tylko pod linuksem tak robi. Na każdym systemie masz wciśnięte ich
Kryspin013 - > @Kryspin013: dzięki, wychodzi na to że lepiej nie mieć produktu tej fi...
ARM


@Kryspin013: o panie, to by było coś ala Google sprzętowe, taki Apple razy 10(te wszystkie megacorpo tylko potwierdzają stereotypy z dystopicznych filmów SF). To juz jest dystopia, pamiętam jakiś czas temu była apka: chyba jakaś alternatywa dla Twittera, przed wyborami skasowana na raz ze wszystkich appstorów(Apple Goggle, wszyscy na raz ucięli łeb). Teraz wychodzą afery z samym Twitterem, sterowanie informacjami, shadow bany, czarne listy, pranie mózgu młodzieży za pomocą raka
To może dać kopa do filmów, ale w gry jakieś super nowoczesne to nie pograsz.


@fervi: ale włąśnie tylko to mi potrzeba, bo robię 90% rzeczy na przeglądarce, a jeśli mnie najdzie na grę, to gram w dwie, jedna to Minecraft chodzący na Linuxie, a na drugą się przeloguję do Win.
jak tego szukać, Nouveau video acceleration? Najbardziej mi przeszkadza klatkowanie w trybie pełnoekranowym, kieeedys jak Ubuntu rządził, klatkowanie było standardem