Wpis z mikrobloga

cześć
Zapraszam Was dzisiaj do Białogardu położonego w województwie zachodniopomorskim. Odwiedziłem go w sierpniu w ramach projektu "Miasta stojące murem". Miasto zrobiło na mnie duże wrażenie, przede wszystkim tym, że stare miasto jest bardzo zadbane.
Zapraszam do znaleziska

Kilka ciekawostek o Białogardzie:
- według danych znalezionych w internecie długość murów obronnych wynosiła 800 metrów, a według moich pomiarów na Google Maps około 900 metrów. Do dzisiaj zachowało się około 200 metrów rozrzuconych w wielu fragmentach dookoła starego miasta. Mury powstały na przełomie XIV i XV wieku.
- Zachowała się Brama Wysoka (Połczyńska) z XIV wieku
- Kiedyś w Białogardzie istniał zamek zbudowany w XIV wieku, który pod koniec XVIII wieku rozebrano. Obecnie pozostały piwnice, ale nie ma do nich wstępu.
- Nieopodal rynku stoi gotycki kościół Narodzenia NMP z XIV wieku.
- Nieopodal starego miasta znajduje się kolejny gotycki kościół św. Jerzego również z XIV wieku, który powstał na fundamentach dawnej pogańskiej świątyni.
- Wokół rynku znajduje się wiele pięknych kamienic, w tym żółta z 1910 roku, w której obecnie mieści się bank. Ciekawy jest też ratusz z pierwszej połowy XIX wieku.

https://www.wykop.pl/link/6934517/bialogard-zachodniopomorskie-projekt-miasta-stojace-mure/

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje

#antekpodrozuje #polska #bialogard #zachodniopomorskie #podroze #podrozujzwykopem #turystyka #ciekawostki #zainteresowania
antekwpodrozy - cześć
Zapraszam Was dzisiaj do Białogardu położonego w województwie ...

źródło: comment_1670484794RSi9glcHb8vu5XCwtbDhoB.jpg

Pobierz
  • 5
@antekwpodrozy:

Miasto zrobiło na mnie duże wrażenie, przede wszystkim tym, że stare miasto jest bardzo zadbane.


Białogard jest totalnym post-prl'owskim gównem i nie zasługuje na żadną promocję. Ze starego miasta zrobiono co najwyżej parkingi. Trza było zwiedzić wszystkie niemieckie gotyckie i neogotyckie wiejskie pałace lub stare majątki, od których roi się w na Pomorzu Środkowym, to jest dopiero prawdziwa dusza tych terenów. Przynajmniej tego jeszcze nie zniszczono, nie podlano betonem i
@antekwpodrozy: Jstem zielonką, ale jakby coś - daj mi kiedyś znać na priv lub ogarnij notatkę jak będziesz jechał nad morze, to się zgadamy i spróbuję Ci ogarnąć 'full-access' do takiego pałacu. One się błagalnie dopraszają o atencje i zdobycie potencjalnych inwestorów, a niestety każdy ma je w dupie i zachodniopomorskie poza plażą dosłownie zdycha i zamienia się w kupę gruzów.