Wpis z mikrobloga

#samochody #kierowcy #auta #przepisydrogowe #drogi

Z kogo debil, ze mnie czy kierowcy autobusu?

Sytuacja jak na obrazku. Autobus zatrzymał się na przystanku. Nie ma tam dla niego zatoczki ale jest poszerzona droga po lewej. IMO właśnie po to aby wymijać stojący autobus

Będąc w miejscu gdzie jest niebieskie auto, autobus ruszył bez włączania kierunkowskazu i zajechał mi drogę tak, że ledwo wyhamowałem.
Kierowca autobusy wyleciał z łapami i pyskiem i mnie zwyzywał od debili, że on tu z ludźmi jedzie.

Ja mu na to odpowiedziałem, że to on się włącza do ruchu to ma się upewnić czy w kogoś nie wjedzie.
zwykly_login - #samochody #kierowcy #auta #przepisydrogowe #drogi

Z kogo debil, ze...

źródło: comment_1669984971QO4sEOd620OdGw9MXbj7Pp.jpg

Pobierz
  • 78
@zwykly_login Może byś pokazał, jak wygląda to w rzeczywistości? Taki rysunek niewiele mówi. Google street nie ma tam zdjęć? Autobus ruszający z przystanku, który jest na pasie ruchu, nie ma obowiązku włączania kierunkowskazu. Ty wyprzedzając go, powinieneś zachować bezpieczny odstęp zanim zjedziesz z powrotem do prawej krawędzi. Ponadto kierowca autobusu, jeżeli wyprzedzanie jest dozwolone, powinien umożliwić dokończenie manewru wyprzedzania. Przepisy jasno mówią, iż nie można zwiększać prędkości będąc wyprzedzanym. Art. 18 owszem,
@Wychwalany: nigdzie nie pisałem, że omijałem go innym pasem. Cały czas byliśmy na tym samym pasie. Cała jezndnia jest poszerzona w miejscu przystanku, tak jak na obrazku. Nie ma tam, żadnych pasów namalowanych, między mną a autobusem. Autobus zatrzymał się w miejscu wyznaczonym znakiem P-17

To nie była podobna sytuacja, bo w Twoim przykładzie masz cały czas szeroką ulicę na dwa auta. Tutaj tylko ten kawałek wokół przystanku był poszerzony.
@Wychwalany no w sumie racja, jak stal to był omijamy. Ale problem polega na tym, że jak zaczął być w ruchu to był wyprzedzany. Powalone mamy przepisy.

Odnośnie pasów: dlatego takie obrazki nic nie mówią, jeżeli chodzi o sytuację.
bo autobus ma pierszenstwo, gdy wyjezdza z przystanku


@mutozostaw: autobus nie ma pierwszeństwa.

według prawa jeśli autobus sygnalizuje zamiar wyjechania z zatoki/przystanku to kierowca ma obowiązek umożliwić mu to - nie oznacza to pierwszeństwa.

W przypadku zderzenia - autobus kara za wypadek
auto - mandat za uniemożliwienie jeśli miał taką sposobność

@zwykly_login: kierowca autobusu to #!$%@?
@zwykly_login jeśli było jak opisałeś to kierowca autobusu nie powinien już być kierowcą ( ͡º ͜ʖ͡º) Autobus ma obowiązek zasygnalizować kierunkowskazem, że ma zamiar znowu ruszyć i włączyć się do ruchu (przed ruszeniem z miejsca), wtedy Ci, którzy mają sposobność muszą go wpuścić, jeśli natomiast Twoja prędkość i pozycja względem autobusu nie pozwoli na zwyczajne jego przepuszczenie to masz pierwszeństwo i jedziesz dalej, a autobus czeka

Generalnie
@mutozostaw: Ogólnie ciekawa sprawa bo dwa razy bylem świadkiem, że kierujący pojazdem osobowym dostał mandat za nie ustąpienie wyjazdu z przystanku pojazdowi komunikacji miejskiej.
Ale to kierowca autobusu dostał mandat za spowodowanie kolizji.
@zwykly_login: raczej wina autobusu ALE jeśli byłeś już w tym miejscu jakie narysowałeś to kiedy autobus ruszył to hamowanie nie wydaję mi się sensowne bo miałeś go mniej więcej w martwym punkcie więc musiałbyś bardzo uważnie go obserwować jeśli tak było to i tak najlepiej było by uciec do skrajnej lewej dodając gazu. Na moje oko to kisrowca autobusu ruszył gdy byłeś bardziej z boku niż z przodu a jeśli miał
@zwykly_login:

Cześć!

MOIM ZDANIEM gdyby doszło do kolizji, jego sprawcą... niestety byłbyś Ty. A dlaczego?

1) Kierowca autobusu NIE MA żadnego obowiązku włączać (w takiej sytuacji oczywiście) kierunkowskazu!!! XD Ba – on nawet nie powinien tego robić! Przecież żadnego pasa ruchu, ani kierunku jazdy nie zmienia!!!

2) To Ty bierzesz odpowiedzialność za manewr WYPRZEDZANIA! (A domyślam się, że autobus ruszył w momencie, gdy Ty zacząłeś go omijać) czyli mamy wyprzedzanie. To
To Ty bierzesz odpowiedzialność za manewr WYPRZEDZANIA! (A domyślam się, że autobus ruszył w momencie, gdy Ty zacząłeś go omijać) czyli mamy wyprzedzanie. To Ty bierzesz na siebie odpowiedzialność za CAŁY MANEWR.


@Thorrand: Ani omijanie ani wyprzedzanie. Autobus wyłączył się z ruchu wjeżdżając poza pas ruchu, jeżeli jest to poprawnie oznaczone

Art.18 2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię