Wpis z mikrobloga

#samochody #kierowcy #auta #przepisydrogowe #drogi

Z kogo debil, ze mnie czy kierowcy autobusu?

Sytuacja jak na obrazku. Autobus zatrzymał się na przystanku. Nie ma tam dla niego zatoczki ale jest poszerzona droga po lewej. IMO właśnie po to aby wymijać stojący autobus

Będąc w miejscu gdzie jest niebieskie auto, autobus ruszył bez włączania kierunkowskazu i zajechał mi drogę tak, że ledwo wyhamowałem.
Kierowca autobusy wyleciał z łapami i pyskiem i mnie zwyzywał od debili, że on tu z ludźmi jedzie.

Ja mu na to odpowiedziałem, że to on się włącza do ruchu to ma się upewnić czy w kogoś nie wjedzie.
źródło: comment_1669984971QO4sEOd620OdGw9MXbj7Pp.jpg
  • 78
@muskutanin: Bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi, który włącza się do ruchu z przystanku lub chce zmienić pas obowiązuje jedynie w obszarze zabudowany. Co ważne, autobus musi być dobrze oznaczony, a jego kierowca kierunkowskazem zasygnalizować manewr. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do zwolnienia lub w razie potrzeby zatrzymania się i wpuszczenia autobusu.
@mutozostaw: Art. 18. o ruchu drogowym
1.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
2.
Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub
via Wykop Mobilny (Android)
  • 29
@mutozostaw: Ja tego nie sugeruję, ja to wprost stwierdzam. Przepisy są klarowne. Jeżeli autobus sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa, to musisz zmniejszyć prędkość, w pewnych przypadkach zatrzymać się. Autobusiarz wjeżdża na pas albo jezdnię dopiero jak się upewni że nie spowoduje zagrożenia.
Jest to tak proste, że nawet Ty powinieneś zrozumieć. To kierunkowskaz zapowiadający manewr tworzy wymóg zmniejszenia prędkości.
Ustąpienie pierwszeństwa nigdzie się nie pojawia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zolwik89:

Skoro stoi na pasie to nie włącza się do ruchu więc nie musi wcale go włączać.

Przeczytaj ustawę. Masz zwolnić (zatrzymać się) aby umożliwić kierującemu autobusem włączenie się do ruchu.
Jeśli mówisz że autobus nie włącza się do ruchu, ruszając z przystanku bez zatoki, to nie masz czego autobusiarzowi umożliwiać. Bo masz zwolnić żeby mu dać włączyć się do ruchu, a on się do ruchu nie włącza. Czyli nie występuje
Skoro stoi na pasie to nie włącza się do ruchu więc nie musi wcale go włączać.


@zolwik89: Bzdura. Skoro rusza po zatrzymaniu niewynikającym z warunków lub przepisów to wówczas się do ruchu włącza.
Ustawa:
"Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego"
@zwykly_login: No więc tak:

Na 99% to on wymusił pierwszeństwo bo zapewne pas ruchu poprowadzony jest tam tak jak niebieska strzałka

bo autobus ma pierszenstwo, gdy wyjezdza z przystanku


@mutozostaw: No więc okazuje się, że to jednak ty jesteś debilem bo nie ma takiego prawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Owszem, kierowca powinien umożliwić autobusowi wyjazd z zatoki, ale to nie daje autobusom prawa do #!$%@? się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zwykly_login: Mnie uczyli, że ma pierwszeństwo (w terenie zabudowanym itd.), ale musi sygnalizować
Więc nawet gdyby miał pierwszeństwo (co wyżej podane przepisy wskazują, że jest nieprawdą), to i tak on byłby debil, a nie Ty
pas jest jeden i narysowany pe lewej stronie. Nigdy nie zjechalem z mojego pasa.


@zwykly_login: czyli autobus przejechał linie przerywaną? Pisales ze stal na pasie (na drodze) a Ty go ominales drugim pasem.

Jesli nie ma linii to pasów jest tyle ile miesci sie samochodow.
@zwykly_login Może byś pokazał, jak wygląda to w rzeczywistości? Taki rysunek niewiele mówi. Google street nie ma tam zdjęć? Autobus ruszający z przystanku, który jest na pasie ruchu, nie ma obowiązku włączania kierunkowskazu. Ty wyprzedzając go, powinieneś zachować bezpieczny odstęp zanim zjedziesz z powrotem do prawej krawędzi. Ponadto kierowca autobusu, jeżeli wyprzedzanie jest dozwolone, powinien umożliwić dokończenie manewru wyprzedzania. Przepisy jasno mówią, iż nie można zwiększać prędkości będąc wyprzedzanym. Art. 18 owszem,
@Wychwalany: nigdzie nie pisałem, że omijałem go innym pasem. Cały czas byliśmy na tym samym pasie. Cała jezndnia jest poszerzona w miejscu przystanku, tak jak na obrazku. Nie ma tam, żadnych pasów namalowanych, między mną a autobusem. Autobus zatrzymał się w miejscu wyznaczonym znakiem P-17

To nie była podobna sytuacja, bo w Twoim przykładzie masz cały czas szeroką ulicę na dwa auta. Tutaj tylko ten kawałek wokół przystanku był poszerzony.
@Wychwalany no w sumie racja, jak stal to był omijamy. Ale problem polega na tym, że jak zaczął być w ruchu to był wyprzedzany. Powalone mamy przepisy.

Odnośnie pasów: dlatego takie obrazki nic nie mówią, jeżeli chodzi o sytuację.
bo autobus ma pierszenstwo, gdy wyjezdza z przystanku


@mutozostaw: autobus nie ma pierwszeństwa.

według prawa jeśli autobus sygnalizuje zamiar wyjechania z zatoki/przystanku to kierowca ma obowiązek umożliwić mu to - nie oznacza to pierwszeństwa.

W przypadku zderzenia - autobus kara za wypadek
auto - mandat za uniemożliwienie jeśli miał taką sposobność

@zwykly_login: kierowca autobusu to #!$%@?