Wpis z mikrobloga

#samochody #kierowcy #auta #przepisydrogowe #drogi

Z kogo debil, ze mnie czy kierowcy autobusu?

Sytuacja jak na obrazku. Autobus zatrzymał się na przystanku. Nie ma tam dla niego zatoczki ale jest poszerzona droga po lewej. IMO właśnie po to aby wymijać stojący autobus

Będąc w miejscu gdzie jest niebieskie auto, autobus ruszył bez włączania kierunkowskazu i zajechał mi drogę tak, że ledwo wyhamowałem.
Kierowca autobusy wyleciał z łapami i pyskiem i mnie zwyzywał od debili, że on tu z ludźmi jedzie.

Ja mu na to odpowiedziałem, że to on się włącza do ruchu to ma się upewnić czy w kogoś nie wjedzie.
zwykly_login - #samochody #kierowcy #auta #przepisydrogowe #drogi

Z kogo debil, ze...

źródło: comment_1669984971QO4sEOd620OdGw9MXbj7Pp.jpg

Pobierz
  • 78
@muskutanin: Bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi, który włącza się do ruchu z przystanku lub chce zmienić pas obowiązuje jedynie w obszarze zabudowany. Co ważne, autobus musi być dobrze oznaczony, a jego kierowca kierunkowskazem zasygnalizować manewr. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do zwolnienia lub w razie potrzeby zatrzymania się i wpuszczenia autobusu.
@mutozostaw: Art. 18. o ruchu drogowym
1.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
2.
Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub
via Wykop Mobilny (Android)
  • 29
@mutozostaw: Ja tego nie sugeruję, ja to wprost stwierdzam. Przepisy są klarowne. Jeżeli autobus sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa, to musisz zmniejszyć prędkość, w pewnych przypadkach zatrzymać się. Autobusiarz wjeżdża na pas albo jezdnię dopiero jak się upewni że nie spowoduje zagrożenia.
Jest to tak proste, że nawet Ty powinieneś zrozumieć. To kierunkowskaz zapowiadający manewr tworzy wymóg zmniejszenia prędkości.
Ustąpienie pierwszeństwa nigdzie się nie pojawia.