Wpis z mikrobloga

@hellfirehe:

Jeśli faktycznie ktoś o dochodzie 10 tys miał 2 mln zdolności kredytowej to jest to chore - to jest prawie 17 letni dochód zakładając że ktoś nie je, nie pije, nie wydaje ani grosza.


Twoim problemem jest to, że zakładasz statyczność jednostki - co jest bardzo dużym błędem przy przewidywaniach na kilka lat w
  • Odpowiedz
@Kempes a prawda jest taka że w jedną i drugą stronę to była patologia. Większym problemem są ceny nieruchomości bo za 500k w dużym mieście mało co kupisz w lepszej lokalizacji


@czuczer: te wysokie ceny są bezpośrednim następstwem przede wszystkim właśnie tej niedawnej wysokiej zdolności kredytowej.

Tak dla zobrazowania efektu. Gdyby w np. w 2018 wynaleziono tanią i dostępną terapię, która wydłuża życie ludzkie we względnej sprawności średnio do 200 lat (z czego pracować możesz ze 150 lat), to dziś by trzeba było zaciągać kredyt na minimum 100-120 lat aby kupić byle kurnik w dużym mieście. A to tylko dlatego, że zdolność by
  • Odpowiedz
0. Zakładam średnią inflację na poziomie 5%


@angor86: Popełniłeś dokładnie ten sam błąd co większość obecnie histeryzujących kredyciarzy którzy wzięli kredyt przy zerowych stopach i teraz płaczą że im rata wzrosła.
Założyłeś jedynie zmienność inflacji pomijając zmienność stóp procentowych.
Robiąc takie obliczenia, złóż że oprocentowanie wieloletnich kredytów będzie zmieniać się razem z
  • Odpowiedz
@hellfirehe:

Założyłeś jedynie zmienność inflacji pomijając zmienność stóp procentowych.

Robiąc takie obliczenia, złóż że oprocentowanie wieloletnich kredytów będzie zmieniać się razem z inflacją.


Nie założyłem zmienności inflacji. Założyłem stałą średnią inflację, więc tak samo założyłem zmienność
  • Odpowiedz
@Kempes: fake.
Przy 10k netto nie było zdolności na 2m kredytu hipo.
Przy najniższych stopach 1m kredytu na 30 lat to było jakieś 4k raty. Wiec rata by wyszła minimum 8k przy najniższych stopach.
Nie było szans aby jakikolwiek bank taką zdolność wyliczył.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rydzo: no ja dokładnie to samo napisałem wyżej. @pablosik mi coś odpisał, a potem usunął komentarz ( ͡° ͜ʖ ͡°) mi przy 15k wychodzilo 1,7mln (czy tam 1,6), no a to przecież 50% różnicy zarobków xD
  • Odpowiedz
@reznerek: wg mnie zdolnośc przy 10k czystym była na jakieś 1.2m absolutny max. Bo wtedy rata bliżej 50proc.

Ja wtedy też brałem kredyt ale u mnie żona, 2 dzieci więc nawet nie porównuję.

Jednak w życiu nie mogło być 2 baniek. Przy 2 osobach po 10k to tak. Bez jakiegoś większego problemu.
  • Odpowiedz