Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Mirki, bratu firma zaproponowała wynajęcie 3.5 h ziemi pod farmę fotowoltaiczną za cenę ok. 80 tyś zł plus waloryzacja o inflacje co roku rocznie na 30 lat. Czyli wychodzi ok 2.5 miliona.

Gdzie jest wał? Takiej firmie nie opłaca sie nabyć takiej ziemi za około 800 tyś i mieć na własność tylko płacić tyle hajsu za dzierżawę.

#fv #fotowoltaika #rolnictwo #energetyka
  • 36
@Gawol_1: Wszyscy z trzeciej ręki twierdzą że "zostaniesz z panelami" albo "za 30 lat powiedzą zę to ich ziemia przez zasiedzenie".

A w rzeczywistośći to w wiekszości normalne firmy są - ziemię dzierżawią, bo NIE MAJĄ kasy na zakup, a dzierżawę będą opłacać ze sprzedaży prądu.

Oczywiście jest zwykłe ryzyko biznesowe - nie wszystkie te firmy przetrwają, niektóre pewnie będą zakredytowane za mocno, albo będą problemy z podłączeniem albo coś tam...
Do nabycia nieruchomości rolnej o powierzchni powyżej 1 ha wymagany jest już status rolnika indywidualnego, bądź zgoda Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a w praktyce również zobowiązanie kupującego do prowadzenia na tej ziemi działalności rolniczej – więcej na temat zgód KOWR w naszym artykule: "Zgoda KOWR na zbycie i nabycie ziemi rolnej".

@Gawol_1: łatwiej jest dzierżawić niż przepychać się z KOWR
@Admast: Wszyscy tak straszą utylizacja tych paneli a to przecież kawał tworzywa, który można położyć jeden na drugim i sobie może tak leżeć. Jakby te 3,5h paneli zebrać w jedno miejsce, układają panele na sobie, tak po 10 czy 15 ( nei za dużo, żeby wiatr tym nie miotał ) to mogą sobie leżeć na twojej ziemi.
@Stormweaver: To zupełnie inny temat, chodzi mi o działania zgodne z prawem, Wielu ludzi krzyczy że później nie ma co robić z panelami, co jest dość oczywiste, gdyż dopiero teraz pierwsi użytkownicy komercyjnych paneli chcą sie ich pozbyć ( bo ten biznes jest młodszy niż 20 lat ). Wiem, żę to optymistyczne założenie że ktoś coś z tym zrobi za 20 lat, ale nawet jak nic nie zrobi, to wciąż taki
wał jest taki że firma zwija się w ostatnim roku, a ty zostajesz z 3.5ha paneli do utylizacji - czego nikt nie chce robić.

Rozmawiałem jakieś czas temu ze szwagrem o tym co ma kilka hektarów wolnych.


@Admast: Szwagier ma wchikuł czasu i wie jak to będzie wyglądać za 30 lat? Fiu fiu.

Ja myślę, że przez 30 lat - jako, że fotowoltaika się mocno rozwinie bo to jest naturalny kierunek