Wpis z mikrobloga

Tu chodzi o metafore. Szczepienie mlodych i zdrowych ludzi narazajac ich na powiklania naczyniowo-sercowe (udowodnione naukowo) w imie ochrony starych i zchorowanych, szczepionka, ktora ani nie ogranicza transmisji wirusa ani nie przyczynia sie do zatrzymania pandemii bylo conajmniej amoralne!


@nn-borg:

1. Transmisja jest ograniczona
2. Jak najbardziej zmniejszała przeciążenie szpitali w tych krytycznych momentach
3. Te powikłania naczyniowo-sercowe nadal są w marginalnej skali a powikłania pocovidowe nie są wcale rzadkością
4.
@Strelau: nie chce mi sie szukac tych izraelskich badan w ktorych udowodniono, ze viral load byl identyczny. w kazdym razie szczepionka nie byla sterylna. bycmoze nieznacznie zmniejszala transmisje wirusa ale to wciaz nie jest wystarczajacy powod zeby szczepic zdrowych i mlodych w imie ochrony grupy ryzyka. Tak czy siak bardziej chodzi o mema niz ponowna dyskuske na ten temat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@nn-borg: Teraz jak się kogoś spotka w masce to albo dziadek albo grubas, który wygląda komicznie w maseczce, nie pasującej na ryło w rozmiarze XXXL. Tacy się pozaszczepiali wszystkimi możliwymi dawkami a najbardziej obsrani ze strachu
@Strelau:

1. Transmisja jest ograniczona

Ale o ile konkretnie jest ograniczona? Bez możliwości oceny wymiernych korzyści i kosztów to takie podejście niczym nie różni sie od religi i wiary.

Przede wszystkim jednak wiele badań wykazuje, że transmisja covid nie wiele się różni względem statusu zaszczepienia:

fully vaccinated individuals with breakthrough infections have peak viral load similar to unvaccinated cases and can efficiently transmit infection in household settings, including to fully vaccinated
@jinnoman:

1. To badanie, które przedstawiasz opiera się na kontaktach domowych, gdzie wiadomo że kontakt jest ciągły, więc siłą rzeczy jest to coś innego niż na przykład kontakty z kimś w sklepie czy pociągu, więc natężenie wirusa i częstość kontaktu w znacznym stopniu zwiększa szanse na takie zakażenie.

Ale o ile konkretnie jest ograniczona? Bez możliwości oceny wymiernych korzyści i kosztów to takie podejście niczym nie różni sie od religi i
@Strelau:

W badaniu jest to wskazane


Skoro wiesz gdzie to jest napisane to może podaj tutaj ten fragment. Będzie łatwiej dyskutować wiedząc do czego się konkretnie odnosisz.

Skoro już wiemy, że szczepienie jest skuteczne i ogranicza transmisję wirusa. To jestem za stosowaniem metod znanych od dziesiątek lat.


W czym niby szczepienie jest skuteczne?

Ale nie wiemy w jakim stopniu ogranicza transmisje i czy skuteczniejsze niż inne metody.

Mniej ciężkich przypadków.


Nie
Skoro wiesz gdzie to jest napisane to może podaj tutaj ten fragment. Będzie łatwiej dyskutować wiedząc do czego się konkretnie odnosisz.


@jinnoman: Ty zarzucasz, że nie wiemy jaki ma to wymierny efekt. Ja badanie przeczytałem i tam masz podane wartości.

W czym niby szczepienie jest skuteczne?


W ochronie przed ciężką postacią choroby i redukcji transmisji.

Ale nie wiemy w jakim stopniu ogranicza transmisje i czy skuteczniejsze niż inne metody.


Jest to