Wpis z mikrobloga

@abiandri: moja moralność wynika z chęci robienia na przekór ludziom którzy zadają takie "mądre" pytania, ból dupy wywołany poprzez bycie dobrym człowiekiem i jednocześnie nie potrzebowaniu do tego religii jest wystarczającym powodem dla którego warto to robić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
czyli w zasadzie na religii Chrześcijańskiej, która ukształtowała twoich rodziców, dziadków i wszystkich, którzy cię wychowywali i przechowywali wiedzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Dolan: w żaden sposób mi to nie przeszkadza, religia chrześcijańska też z czegoś tam czerpie.
@abiandri: Moralność nie wzięła się z religii. Pewnego rodzaju moralność zaobserwowana została nawet u szympansów. Moralność jest wrodzona i ukształtowana tak żeby służyła grupie do której przynależymy, bo pozwala to zwiększyć szanse na przetrwanie i spłodzenie potomstwa. Wszystkie religie mają cechę wspólną: pozwalają odróżnić "naszych" od pozostałych. Wspólne obrzędy w ramach religii spajają grupę, a im bardziej są one absurdalne tym lepiej, bo zwiększają dysonans poznawczy członków, umacniając ich oddanie.
@abiandri: to jest bardzo proste, zastanawiam się nad tym czy jeśli wszyscy ludzie na ziemi zaczęli by mnie naśladować to dałoby się tu normalnie żyć, czy nie i staram się tak postępować jakbym chciał, żeby inni postępowali
Skoro nie wierzycie w Boga to na czym realnie w życiu codziennym opieracie swoją moralność, oraz przekonanie że to co robicie jest słuszne i dobre a nie złe


@abiandri: na moim wewnętrznym kompasie moralnym
to na czym realnie w życiu codziennym opieracie swoją moralność, oraz przekonanie że to co robicie jest słuszne i dobre a nie złe


@abiandri: na ponadczasowej prawdzie - Kali ukraść, dobrze; Kalemu ukraść, źle. A co?
@abiandri: eh takie pytanie to wynik propagandy kościelnej która prowadzi do ograniczenia myślowego, ale spoko, widziałem tu jeszcze większego asa, który uważał, że jedynie w chrześcijaństwie występuje szacunek pamięci po zmarłych i każdego nie-chrześcijanina, który idzie na cmentarz w dzień zmarłych (wtedy postował to swoje głębokie przemyślenie) określił gimbusem, którego mamusia zmusza.
Dorzucę tylko słowo od siebie...

moralność tworzona przez ludzi > moralność tworzona przez boga, którego istnienia nie potrafisz udowodnić.

...moja moralność ateisty, ogólnie. Nie krzywdź innych i żyj jak Ci się podoba. Ale nie krzywdź innych.

@Dumpster: Co jest nie tak z moją moralnością?


@Dumpster: Moim zdaniem wszystko jest w porządku. Poza tym większość religii pozwala lub nawet nakazuje krzywdzenie innych w imię tejże religii. Dodatkowo jak kogoś skrzywdzę, to
@abiandri: Człowiek, tak jak wszystkie zwierzęta społeczne, posiada neurony lustrzane. Dzięki nim jesteśmy zdolni do empatii, czyli do współodczuwania stanu emocjonalnego drugiej osoby. Ludzie prawidłowo wychowani, nauczeni życia w społeczeństwie i współpracy, nieobciążeni wadami wrodzonymi, mają rozwiniętą empatię i nie zrobią drugiej osoby krzywdy, bo są w stanie sobie wyobrazić, jaki ból sprawiłaby by ona nim samym. Ludzie tworzyli społeczności na długo przed religią. Nie jest to więc jej wynalazek, a