Wpis z mikrobloga

To by była połowa naszego zapotrzebowania.


@czwarta_gestosc: Bardzo daleko jest do połowy. To co jest na grafice to jakieś 10GW, a w tej chwili mamy 50 kilka GW i zapotrzebowanie rośnie. Ten atom pozwoli co najwyżej zastąpić 1/3 tego co mamy obecnie e węglu.
  • Odpowiedz
@czwarta_gestosc: ale weź pod uwagę, że 2 największe polskie elektrownie - Bełchatów i Kozienice - za 10 lat będą już w fazie wygaszania. Łącznie dają one jakieś 9 GW, a za 15 lat ich już nie będzie. Nawet z tymi dwoma nowymi elektrowniami będzie c-----o
  • Odpowiedz
@czwarta_gestosc: One działają cały czas z pełną mocą? Jak to się liczy? Załóżmy czysto teoretycznie, że mamy obecnie 21 GW PV, pracują one w optymalnych warunkach i mamy zapotrzebowanie w sieci na 21 GW. PV da radę wyprodukować tyle prądu?
  • Odpowiedz
@KaiserBrotchen: Dlatego potrzebujemy więcej bloków, tak żeby te minimalne piki do 14 GW pokryć w całości energią jądrową. Patrząc perspektywicznie to mogłyby być 4 elektownie po 4 bloki, czyli ~18 GW. Resztę można z OZE.
  • Odpowiedz
@djtartini1 to, że BHP w Polsce jest kwestią czysto umowną to nadal prawda. Jedyna nadzieja w tym, że nasi czempioni nie zostaną dopuszczeni do zarządzania tymi elektrowniami na poziomie technicznym i organizacyjnym, wtedy jest szansa, że nie zostanie po nas radioaktywne pustkowie.
  • Odpowiedz
@lucer gdyby za PO rzeczywiście zaczęto budować atom nie zważając na masowe protesty ludności lokalnej to ta partia już dawno skończylaby jak SLD. Tak naprawdę dopiero wojna i pisowskie machlojki z węglem i OZE otworzyły oczy naszym rodakom.
  • Odpowiedz
pytanie, czemu nie zbudowano elektrowni za poprzednich rzadow?


@pure_function: nie wiem. Może presja debili bojących się atomu, może kraj na dorobku, może zwyczajny "tumiwisizm".
Ja za atomem byłem od lat, a jako że jest to mega kosztowna inwestycja, to najbardziej boli mnie roztwonienie grubych miliardów, które można było na taką elektrownię przeznaczyć.
  • Odpowiedz
@czwarta_gestosc: Wybrali w ogóle jakieś lokalizacje ? Czy to nadal huczne zapowiedzi a nawet lokalizacje nie są podane ? Na tej mapce wygląda jakby ta z koreii miała stać gdzieś koło Bydgoszczy, Poznania ? A pierwsze w ogóle słyszę o takiej lokalizacji.
  • Odpowiedz