Wpis z mikrobloga

Na przykładzie Brazylii można wykazać, że nic się nie zmieniło w teorii monetarnej: zwalczanie inflacji za pomocą stóp procentowych wyższych niż inflacja działa zawsze. W zasadzie nie ma innej skutecznej metody (wyłączam sprzyjające warunki). Każdy bank centralny w cywilizowanym państwie powinien tak się zachować.

Przy okazji możemy obalić główne mity, które tutaj krążą (jak i w całym społeczeństwie):
1) "Podnoszenie stóp procentowych powyżej inflacji nic nie da bo przyczyna jest podażowa"
2) "Dalsze podnoszenie stóp procentowych zabije gospodarkę"

No więc w Brazylii w momencie kiedy inflacja zaczęła rosnąć pod koniec 2020 r. (górny wykres) do 4% niemal natychmiast podniesiono stopy powyżej 4% (dolny wykres). Na skutek różnych wydarzeń takich jak nadmierna emisja pieniądza, światowe problemy ekonomiczne inflacja rosła nieprzerwanie dalej. Bank centralny również nie próżnował i zawsze podnosił stopy procentowe powyżej inflacji. W efekcie, w Brazylii inflacja wyhamowała. Można po półtorej roku "zaciskania pasa" myśleć o obniżkach.

Natomiast czy zrujnowało to gospodarkę Brazylii? Nie, nie wystąpiła techniczna recesja - tylko w jednym kwartale PKB spadło o 0.3%, obecnie +1.2%.

#nieruchomosci #ekonomia #nbp #rpp
Pobierz LaurenceFass - Na przykładzie Brazylii można wykazać, że nic się nie zmieniło w teori...
źródło: comment_1666289689kmNv3ubfTrkE4BIecfZTpr.jpg
  • 60
  • 261
@LaurenceFass no bo o to właśnie chodzi w walce z inflacją, że gospodarka ma oberwać i nierentowne biznesy mają upaść, wszystko po to by ludzie przestali wydawać jak opentani co zatrzyma spiralę cenowo-płacową.

Konsekwencją tego jest bankructwo przelewarowanych gołodupców którzy przeinwestowali albo chcieli żyć ponad stan, to oni najgłośniej krzyczą że podnoszenie stópek szkodzi a nie pomaga.
@mookie: A co w Polsce będzie rentowne przy marżach na energii jakie są narzucane przez spółki czempionów? @LaruenceFass Brazylia i Polska to tak różne kraje, że porównywanie ich za pomocą jednego wykresy i wyciąganie na tej podstawie wniosków to za mało. Jak wyglądał ich bilans handlowy w porównaniu z naszym? Jak wygląda ich sytuacja od strony popytowej, czy doświadczyli może ostatnio skokowego przyrostu populacji o 5%? Jaka jest ich struktura zadłużenia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@LaurenceFass: zasadniczo to mówimy z grubsza o tym samym. Rząd pożycza lub "drukuje" i dorzuca na rynek przyczyniając się do inflacji. Na początku rozdawnictwo uchodziło bezkarnie, bo gospodarka się kręciła. Ale wraz z rozkręcaniem się socjalu i hamującą gospodarką, dostaliśmy gonga inflacyjnego.

Państwo też będzie musiało ciąć wydatki


Optymistyczne założenie. Mati #!$%@? jakiegoś fikołka, wyprowadzi dług do kolejnego wehikułu poza budżetem, NBP kupi obligacje za wydrukowany hajs i yolo do wyborów.
Optymistyczne założenie. Mati #!$%@? jakiegoś fikołka, wyprowadzi dług do kolejnego wehikułu poza budżetem, NBP kupi obligacje za wydrukowany hajs i yolo do wyborów. A później dolar po 6zl.


@szasznik:
Przy takim założeniu tak - w covidzie tak było (NBP skupował obligacje rządowe).
Natomiast w normalnych warunkach kiedy socjal jest z podatków to wtedy co najwyżej może zwiększyć tempo cyrkulacji.

To są prawdziwe dane:

@wykopowicz71: Z tej strony je zaczerpnąłem.
@wykopowicz71:
Chyba pomieszałeś okresy.
Te -8.9% do PKB to szok po zamknięciu gospodarek świata.
Cykl podwyżek zaczął się później dopiero w 2021 r. i wtedy w jednym kwartale było tylko -0.3%.

Natomiast bezrobocie spada.
Także nie wiem o jakich kosztach mówisz.
Ale jakie było jak podnieśli stopy. O tym mówię.


@wykopowicz71:
Szczytowy pik bezrobocia był w momencie kiedy stopy procentowe zaczęły być podnoszone.
Teraz jak są na poziomie 14% bezrobocie spadło znacząco.
Przy czym to raczej efekt uzdrowienia gospodarki i odbudowie po "szokach covidowych".
@LaurenceFass: W pełni się zgadzam, obnizenie stop po marcu 2020 keidy inflacja zaczynala sie rozpedzac bylo najwiekszym błędem świata. Jeżeli teraz nie wystudzimy gospodarki to spadniemy z większego konia, a nasze oszczędności pójdą się j... ( ͡° ͜ʖ ͡°) Baa, mysle że jeżeli stopy staną na takim poziomie, a inflacja 20%+ to juz nie zatrzymamy nawet oszczedzających, którzy rusza na kolejne zakupy, żeby nie stracić oszczędności. Kierunek
PKB Brazylii w ciągu ostatnich 10 lat spadło o 50%. Rewelacyjny kraj do brania na wzór :)

Co następne? Wenezuela? Tam też spadła inflacja z 10 razy


@Fan_Morawieckiego:
Ta, a nasze od 2007 r. jest w miejscu.
Błędnie rozumujesz bo patrzysz na wycenę PKB w USD, nie biorąc pod uwagę wahań walutowych.
Sprawdź realne, w sile nabywczej itp. będziesz bliżej prawdy.