Wpis z mikrobloga

https://www.dropbox.com/s/esl2juiac3vwvx2/rpp_2022_10_05%20I%20FIXED%20IF%20IT%20FOR%20YOU.docx

czekamy na wywiady z Panią Profesor, dokładnie tak ostro jedzie z facecikami jak się można było spodziewać <3

Rada dotychczas luzuje politykę pieniężną, spodziewając się wbrew danym obniżenia się dynamiki aktywności gospodarczej. Poza spadkiem płac realnych, niewiele wskazuje na obniżanie się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP może nie nastąpić nawet przez kilka lat. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, ale nie ma podstaw się go spodziewać przy bieżącym policy mix.


zaorane

#nieruchomosci #nbp #ekonomia
  • 5
  • Odpowiedz
@LuciusMiximus:
Ja już chyba pogodziłem się z tym, że reagowanie w najważniejszych instytucjach jest zawsze spóźnione, reaktywne na poziomie paciorkowca.
Będzie całkowita utrata zaufania do waluty, być może atak spekulacyjny wtedy dopiero zobaczymy stopy procentowe na adekwatnym poziomie.
  • Odpowiedz
Będzie całkowita utrata zaufania do waluty, być może atak spekulacyjny wtedy dopiero zobaczymy stopy procentowe na adekwatnym poziomie.


@LaurenceFass: tutaj żadnego ataku nie będzie trzeba, kiedy inflacja w Ameryce będzie jednocyfrowa a w Polsce w okolicach 20%.
  • Odpowiedz
@SzitpostForReal:
Jedynie rezerwy teoretycznie ratują (ponad 500 mld zł w walutach), teraz to już jest ostatnia karta.
Przy czym interwencje nic nie dają w momencie kiedy zaufanie do waluty jest zniszczone, a trzymanie jej daje duże realne straty kapitału. Wtedy to tylko chwilowe piki na kursie.
  • Odpowiedz
@LaurenceFass: Ja również nie ludzę się że mają zamiar walczyć z inflacją.

RPP nie podejmuje działań niezbędnych dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. Co więcej, wobec osłabiania się waluty, NBP nie ma w praktyce jak interweniować na rynku walutowym, bo nie ma jak ograniczać zgodnych z kierunkiem prowadzonej (a nie deklarowanej)polityki pieniężnej wahań kursu złotego
  • Odpowiedz