Wpis z mikrobloga

Jak się ma [Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych](https://pl.wikipedia.org/wiki/Rękojmia_wiary_publicznej_ksiąg_wieczystych) do czasu który się czeka na wpis do KW?

Podobno w niektórych sądach wpis do KW trwa nawet pół roku.

Co będzie jak przez ten czas, kiedy w KW widnieje jeszcze poprzedni właściciel, ten drugi raz "sprzeda" działkę innemu kupującemu, który w dobrej wierze (bo w KW nadal widnieje poprzedni właściciel) ją kupi?

Jest jakiś mechanizm zabezpieczający przed tym?

#prawo #ksiegiwieczyste #nieruchomosci
  • 7
@hellfirehe: Wzmianka o pojawieniu się wniosku o wpis która pojawia się automatycznie po rejestracji wniosku wyłącza rękojmię.

Art. 8 UKWH

Rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych wyłącza wzmianka o wniosku, o skardze na orzeczenie referendarza sądowego, o apelacji lub kasacji oraz ostrzeżenie dotyczące niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości.
Wzmianka o pojawieniu się wniosku o wpis która pojawia się automatycznie po rejestracji wniosku wyłącza rękojmię.


@Celinka95: I taka wzmianka będzie np. tutaj? https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do
Wiesz może ile czasu trwa takie "automatycznie"?
Bo od złożenia pisma w biurze podawczym sądu do tego kiedy ktokolwiek tam zajrzy też może chwila minąć.

W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie żeby sprzedający taki numer zrobił dosłownie godzina po godzinie.
@hellfirehe: Nieruchomości sprzedaje się przecież wyłącznie notarialnie. Po sprzedaży notariusz elektronicznie sporządza i wysyła wnioski, więc jak tylko wprowadzi dane do systemu to pojawia się wzmianka. Powinien to zrobić od razu po akcie.

Wzmianka jest odnotowywana z dokładnością co do sekundy, więc dokładnie wiadomo kiedy zarejestrowano wniosek (picrel z mojej księgi), więc nawet jak ktoś to zrobi godzina po godzinie, to kolejna osoba już powinna nie móc skorzystać z rękojmi.
Celinka95 - @hellfirehe: Nieruchomości sprzedaje się przecież wyłącznie notarialnie. ...

źródło: comment_1663597691Z7patpGGr0oGzP2lRh8eNp.jpg

Pobierz
@Celinka95: dzięki, czyli dziś to jest proste.

Kiedyś (w czasach przedinternetowych) jak rozumiem wzmianka pojawiała się od razu po złożeniu wniosku w samej księdze, a osoba która zagląda do księgi (co kiedyś wymagało fizycznego otwarcia jej) wtedy widzi też wszystkie wnioski?
@hellfirehe: Wydaje mi się tak, jednak trudno mi powiedzieć bo księgi są elektroniczne jakoś od 2003 r., nie znam starszych czasów xD

Inna sprawa że wtedy księgi były w 100% jawne, w sensie do akt księgi wieczystej mógł zajrzeć każdy. Teraz może zajrzeć tylko właściciel, notariusz oraz osoba która wykaże interes prawny.