Wpis z mikrobloga

Z "Wakacji Kredytowych" skorzystało tylko 44,5% uprawnionych. Dlaczego? Nie wiem, ale najprostsza odpowiedź wydaje się być najbardziej prawdopodobna*. Przecież przy obecnych wycenach, st00pkach i tak niskiej partycypacji to dywidenda w PEKAO i PKO w przyszłym roku będzie powyżej 10%**.



#gielda #nieruchomosci
  • 17
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@olcayn: to wynika z niskiego poziomu edukacji ekonomicznej. Na bankierze były bardziej szczegółowe dane np z podziałem na wykształcenie i zarobki. Największy odsetek ludzi którzy wzięli wakacje był wśród najlepiej zarabiających i najlepiej wykształconych. Wśród najgorzej zarabiających ten odsetek był bodajże 23% ale nie pamiętam dokładnie
  • Odpowiedz
@olcayn: błędne założenie jest takie, że wszyscy kredytobiorcy mają duży kapitał do spłaty.
Jeśli Twój kredyt się kończy np za 3-4 lata i zostało do spłacenia np. 40-50k, to wzięcie wakacji i nadpłacenie rat daje jakieś groszowe zyski rzędu 1-2k na odsetkach. Część odsetkowa raty jest śmiesznie mała. W zamian za to wydłużasz sobie okres spłaty kredytu o kilka miesięcy.
Można rzec że pieniądz nie śmierdzi i nawet 250zł rocznie to
  • Odpowiedz
@sklerwysyny_pl: nie czytałeś ustawy, jak ktoś nie wziął za sierpień to mu przepada miesiąc wakacji kredytowych, nie można wziąć za wrzesień, październik, listopad, grudzień. Można wziąć za sierpień, wrzesień październik oraz listopad.
Dlatego niska partycypacja to dobry znak, wyniki za IIIQ będą bardzo dobre (lepsze od oczekiwań).
Sam kupiłem akcje banków bo gram pod niższą od zakładanej partycypacji w wakacjach kredytowych, w 99% korzystających nie wierzyłem zakładałem 60% bo wiem jakie
  • Odpowiedz
@sklerwysyny_pl: jak ktoś się pomyli to skorzysta z 3 miesięcy wakacji, a nie 4. Wbrew pozorom ma to kolosalne znaczenie w skali makro. Bo założenie było takie, że ZBP, że 85% skorzysta z całości.

"3. Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi w okresie:
1) od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch
miesięcy;" Jak ktoś przegapi wniosek we wrześniu, to skorzysta tylko z dwóch
  • Odpowiedz