Wpis z mikrobloga

Jakby ktoś potrzebował raspberry pi 4, a nie miał na nie ponad 500 zł, to poniżej zdjęcie płyty głównej terminala Dell Wyse 3040 z czterordzeniowym Intelem Atom X5-28350 1.44 GHz, 2gb RAM i 8 GB na wlutownym dysku.

Powyżej Arduino Uno dla porównania wielkości.

Całość można kupić na allegro za 130 zł, a za 150 zł da radę na necie wyrwać wersję z 4 GB RAM.

Jak ktoś nie potrzebuje GPIO i w projekcie nie musi być użyta bezwzględnie malina, a wystarczą mu 4 pełne porty USB, z czego jeden 3.0 to jest to dobry i tani zamiennik, zwłaszcza że ma też 2 pełnowymiarowe gniazda DisplayPort.

Tylko trzeba uważać przy dobieraniu zasilacza, bo część płytek chodzi na 5V a część na 12V i dla bezpieczeństwa lepiej sprawdzić najpierw z zasilaczem 5V.

#ciekawostki #protip #cebuladeals #zainteresowania #elektronika #raspberrypi #automatyka
s.....i - Jakby ktoś potrzebował raspberry pi 4, a nie miał na nie ponad 500 zł, to p...

źródło: comment_1663163163ttx63e623AJogn9YQ2sWCm.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
no tylko ile to prądu pobiera w porównaniu do malinki?


@schreder: malina pod pełnym obciążeniem bierze podobno 6W, a Dell Wyse 3040 9W z podpiętą klawiaturą i myszką przy pełnym obciążeniu GPU.

Obciążając samo CPU Dell też ciągnie około 6W.
  • Odpowiedz
@skitarii: jeśli potrzebujesz używać karty dźwiękowej pod Linuksem na Z83xx to warto to dobrze sprawdzić.
Parę lat temu robiłem testy na ubuntu 18.04 i 20.04 i wbudowana karta dźwiękowa Z83xx potrafiła zacząć żyć własnym życiem (dźwięk się zapętlał, albo karta zaczynała sama coś generować.)

Intel robił procki Z83 z myślą o tabletach, gówno z tego wyszło i linuksowe sterowniki do tego są w kiepskim stanie, niedopracowane.
  • Odpowiedz
@skitarii: Ciekawa alternatywa. Tak z ciekawości - kojarzysz może czy istnieje jakiś uniwersalny wihajster który umożliwia rozbudowanie takich mini-komputerów o piny GPIO?
  • Odpowiedz
@skitarii: W sumie nigdy nie bawiłem się w ten sposób Ardurino. Zawsze wykorzystywałem malinę ale odkąd ich ceny kompletnie wywaliło w kosmos szukam jakichś tańszych alternatyw. Dzięki za podpowiedź :)
  • Odpowiedz