Wpis z mikrobloga

Witam po paru miesiącach od poprzedniej prognozy. Okazało się, że nie doszacowałem wzrostu WIBORu i w lipcu wynosił 7% zamiast 4.2%. Wspomniany wtedy kontrakt FRA 6x12 wygląda co prawda dość spokojnie, ale od parunastu dni wrócił na ścieżkę wzrostową. Warto go obserwować.

Nie mam niestety dobrych informacji na nadchodzące miesiące. Inflacja nie ma szans na ustabilizowanie się tak długo, jak długo realna stopa procentowa jest ujemna. Przy obecnej inflacji 15% oznaczałoby to stopy procentowe na poziomie 15% i więcej. Także za kilka-kilkanaście miesięcy czeka nas WIBOR grubo powyżej 10%, a wartość dwucyfrowa może zostać przekroczona jeszcze późną jesienią tego roku. Warto tutaj dodać, że Węgry już teraz mają dwucyfrową stopę procentową i będą zdeterminowane bronić kursu forinta przed dalszą dewaluacją.
Pod koniec 2023r niewykluczona jest u nas stopa procentowa w okolicach 20%, jak za czasów prezesury Gronkiewicz-Waltz z przełomu wieków.

Jeżeli ktoś ma kredyt mieszkaniowy i jeszcze nie przeszedł na stałą stopę procentową na 5 lat, to teraz może być ostatni moment na zrobienie tego. Potem może być już za późno.

#wibor #nieruchomosci #inflacja #ekonomia #gospodarka #polska
  • 11
@Kiedysbedeczerwonka: W kontrakcie FRA 6x12 rynek wycenia po prostu, jaki będzie WIBOR 6M za pół roku. Obecnie wycenia to na 8%, ale przed nami ciężka jesień i zima. Jeżeli ruszy w okolice dwucyfrowe, to za nim w końcu ruszy WIBOR, a na końcu stopy.

Państwa naszego regionu są też w dość ciężkiej sytuacji, gdyż m.in. z powodu wojny na Ukrainie oraz słabej sytuacji gospodarczej strefy euro inwestorzy wyprzedają złotówkę, forinta czy
@syn_admina: Myślę, że będzie podążać na północ razem z WIBORem i stopami procentowymi. Szczyt z czerwca pewno zostanie przebity, a szansa na wartości dwucyfrowe będzie na przełomie roku 2022/2023.