Wpis z mikrobloga

@x3sq6gdeo7fb5udga86fgt: (wiem że to zauważyłeś, ale jak do twoich badań sie odnoszę, to wołam) @LifeReboot: badania cenne jak każde, ale korelacja nie zawsze oznacza wynikowość. Pierwszą myślą jest najpierw źródło obydwu, przy czym tutaj chodzi mi o różnicę 1-2 partnerów vs kilkunastu. Nie uważam że było powód(partnerzy)->skutek(rozwód), tylko bardziej powód(charakter i podejście do związków)->skutki(mniej partnerów, stabilniejsze małżeństwo.

Jeśli chodzi o badania z dziewicami to trzeba sobie zadać pytanie ile (mało)
@KEjAf: A po czym wnosisz, że ryzyko jest mniejsze? Bo np statystyka dzieci niebedacych spokrewnionych z męskimi opiekunami u nas nie różni się od tej na zgniłym i lewackim zachodzie. ;)
@LifeReboot: @KEjAf: @RotflCopter: Pytałem o wierność a nie trwałość w małżeństwie, to dwie podobne ale nie te same żeczy, o ile zdrada może być powodem rozpadu małżeństwa tak nie musi nim być, więc do tej pory żaden z was nie wskazał korelacji pomiędzy ilością partnerów seksualnych (a raczej jego brakiem) a wiernością w małżeństwie.

Prosiłbym o jasne wskazanie badań które potwierdzą że kobiety z większą ilością partnerów seksualnych przed
@Grubas o #!$%@? ilu ludzi, którzy sami siebie oszukują, to zaplusowało. Przecież nawet dziennikarki gazety wyborczej wiedzą,że w pewnym momencie dużo to za dużo.

Q
@twisterro: masz w tym wątku już parę wykresów na ten temat, po nich wnoszę.

@Ten_Ktory_Zwyciezyl_Dla_Swego_Ludu: Myślisz że rozwody a wierność w małżeństwie nie są ze sobą związane? Wygląda na to że po prostu bardzo chcesz wierzyć że jest inaczej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Niech no poszukam; masz tu jakieś badanie zależności o której mówisz, niestety pełna treść nie jest dostępna, chyba że za nią zapłacisz, ale
Pobierz KEjAf - @twisterro: masz w tym wątku już parę wykresów na ten temat, po nich wnoszę.
...
źródło: comment_1660672402kfWfl7Wfx2Xvy5PuphF5HQ.jpg
@Ten_Ktory_Zwyciezyl_Dla_Swego_Ludu: Myślisz że rozwody a wierność w małżeństwie nie są ze sobą związane? Wygląda na to że po prostu bardzo chcesz wierzyć że jest inaczej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@KEjAf: Oczywiście że są związane, zdrady są w końcu na drugim miejscu jeśli chodzi o przyczyny rozwodów.

Chodzi mi o to że nie możemy na podstawie badań pokazujących korelację pomiędzy ilością partnerów seksualnych a rozwodów oceniać prawdopodobieństwa
I w nich żeczywiście widać korelację chociaż uważam naprawdę pełny obraz można by otrzymać dopiero na dużo większej liczbie badanych z różnych krajów, religii, kręgów kulturowych, statusu materialnego i wykształcenia.


@Ten_Ktory_Zwyciezyl_Dla_Swego_Ludu: Klasyczny przykład wyparcia faktów niepasujących do tezy, tzw. moving goalposts.
W podlinkowanym przez @KEjAf badaniu są odnośniki do innych badań, również takiego że przyczyny rozwodów są podobne w różnych krajach (badanie na 160 społecznościach) i najczęstszą z nich jest zdrada
@Ten_Ktory_Zwyciezyl_Dla_Swego_Ludu: rzeczywiście (przez rz).

I rzeczywiście tych badań nie ma za dużo, ale myślę że jak najbardziej można na tej podstawie na ten temat wyrokować, generalnie ich rezultaty są jednoznaczne.

Te które tam były podane wcześniej - mówiące nie o zdradach a o trwałości i jakości relacji też są bardzo istotne, może nawet bardziej. Przecież jak szukasz żony, to chcesz stworzyć dobrą i trwałą relację, a nie jakąkolwiek byle nie zdradzała.
@Morken: Po przeczytaniu badania które wrzucił @KEjAf jak najbardziej zgadzam się że istnieje pewna korelacja ale twierdzę że badanie było przeprowadzone zbyt małej próbce żeby mieć absolutna pewność.

Wstawiłeś link do artykułu z roku 1989 wtedy rozwody nie były tak akceptowalne jak obecnie i rzeczywiście w tamty okresie zdrada mogła być głównym jego powodem ale obecnie w Polsce i USA jest jednak na drugim miejscu, co wcale nie zmienia faktu że
@KEjAf:
rzeczywiście (przez rz).

Masz rację mój błąd, nie będę już edytował bo nie warto.

Co do badań dla mnie istotnym aspektem jest wpływ religii na rozwiązłość i ciekawi mnie jak wyglądają statystyki tylko dla konkretnej grupy na przykład zadeklarowanych ateistów.

Co do badań dotyczących trwałości i jakości relacji jak najbardziej masz rację są bardzo istotne, ale cała dyskusja w sumie zaczęła się od tego że @SkorpionX stwierdził że żart z
@Ten_Ktory_Zwyciezyl_Dla_Swego_Ludu: Od tego jest statystyka żeby Ci odpowiedzieć na pytanie jak pewne są wnioski z badania na takiej a nie innej próbce - i w tym przypadku według tabeli obliczono że prawdopodobieństwo że ten wynik jest błędny (i liczba partnerów nie jest skorelowana z wiernością) jest poniżej 0.001 (znacząco dużo poniżej).

No i według tabeli jest to znacząco mocniejszy predyktor niż religijność, byłoby to zaskakujące żeby się dał wytłumaczyć religijnością (wydaje