Wpis z mikrobloga

W kontekście czarnej śmierci w Sandmanie… No niestety drogie kuce. Zachodnie społeczeństwa, a szczególnie amerykańskie są coraz bardziej wielokulturowe. W USA biali nie będą za kilka lat stanowili już większości, a to tam powstaje cały przemysł filmowy. Do tego tam młodzież jest dużo bardziej lewicowa, niż u nas, choć, i to się stopniowo zmienia. Dlatego nie dziwcie się, że korporacje starają się tworzyć dzieła, które będą uwzględniać reprezentacje różnych mniejszości, bo mogą na tym zarobić. To samo zresztą dotyczy osoby LGBT, ale to już inna sprawa. I nie ma to nic wspólnego z jakimś promowaniem komunizmu, czy niszczeniem zachodniej cywilizacji. Chodzi wyłącznie o czysty zysk, czyli coś, co ponoć lubicie najbardziej. Może wam się to nie podobać, ale zdanie polskiego wykopka akurat najmniej się tu liczy. Zresztą ta sama logika działa w przypadku władcy pierścieni. Nawet jeśli mi samemu się to osobiście nie podoba, to tak długo, jak Ameryka będzie hegemonem, tak długo dzieła popkulturowe będą odzwierciedlać ich model społeczeństwa. Poza tym sam komiks Sandman nie był dziełem jakiegoś konserwatysty jak można by, chociaż argumentować w przypadku Tolkiena. Jego twórca Neil Gaiman w Polsce ma łatkę postmodernisty tak, że no.

#bekazprawakow #seriale #filmy #sandman #polityka #neuropa #4konserwy #lotr #wladcapierscieni
Pobierz
źródło: comment_1659862224MIjTy2nR2wKHG2joSeM3V5.jpg
  • 16
@Al-3_x: Meh.

Sprzedaje się to co jest dobre i budzi emocje. A nie to co jest bardziej czarne czy LGBT. Nie wrzucają ich ze względu na kasę tylko chorą ideologię, że są coś czarnym/LGBT winni. LGBT i czarni to ułamek amerykańskiego rynku. A oni celują w USA i poza. Przez to komiks, który był już sam sobie bardzo w tematach LGBT itp. został jeszcze dopakowany tymi tematami i wrzucony jako serial.
@malani:

LGBT i czarni to ułamek amerykańskiego rynku.

No nie powiedziałbym xD Zresztą o czym my tu mówimy. Już sukces black pantery pokazał, że się opłaca robić filmy skierowane do czarnych choć była do produkcja mierna. Podobnie jest z gejami.
https://rekinfinansow.pl/dlaczego-korporacje-finansuja-lgbt/

Firma konsultingowa szacuje, że korporacje mogłyby zyskać dodatkowo 9 miliardów dolarów amerykańskich rocznie, tylko poprzez zatrzymanie talentów o orientacji LGBT w swoich firmach.

Bank Światowy szacuję, że dyskryminacja osób LGBT,
@Omicron: Dodaj do tego jeszcze Latynosów, kobiety, muzułmanów i każdą inną mniejszość, która się pojawia w filmach i serialach. W tym zestawieniu biali heteroseksualni mężczyźni nie stanowią już domyślnej grupy jak to było jeszcze w poprzednim wieku. Plus jak mówiłem. Na zachodzie są to zjawiska dużo bardziej tolerowane niż u nas.
odaj do tego jeszcze Latynosów, kobiety, muzułmanów i każdą inną mniejszość, która się pojawia w filmach i serialach.


@Al-3_x: Ale tu o nich nie mówimy.

Naciągasz sobie statystyki na swoją wersję świata. Sorry ale czarni kiedyś też stanowili podobny procent społeczeństwa i nagle teraz zaczeli robić na nich kasę.

Ja nie mam nic do czarnych ani homo. Patrzę tylko na jakość produkcji i jeżeli zmiany wątków są uzasadnione tylko tym że
@Al-3_x: szczersze to kolo #!$%@? mi to lata ile daja lgbt czy kolorowych bo juz dawno po TV odlaczylem sie od rzeczy takich jak filmy i nie zaluje. Co do psucia takiego tolkiena to brakuje tylko zeby krasnoludy w morii mialy sale z stripizem i draq queen, w sumie nikogo by nie bolal fakt kolorowych jakby cala akcja nie dziala sie w srodziemiu ktore znamy tylko na terenach ktore faktycznie sa
@malani:

Ale tu o nich nie mówimy.

Oczywiście, że o nich mówimy. Rozmawiamy o wielokulturowej wersji świata, a nie o jednej konkretnej mniejszości. USA bazuje na tym modelu społeczeństwa od dawna. Od samego początku ten kraj był w końcu zbitkiem kultur. Wcześniej dominowali imigranci z krajów białych. Dzisiaj się to zmienia co ma swoje odzwierciedlenie w kulturze tego narodu, więc twórcy serialów czy filmów dbają o to by przedstawiciele czarnych, czy
Od samego początku ten kraj był w końcu zbitkiem kultur. Wcześniej dominowali imigranci z krajów białych. Dzisiaj się to zmienia


@Al-3_x: Wait what?

Czy Ty chcesz powiedzieć, że teraz czarni zaczynają dominować w statystykach czy jak?
Jak bardzo to się zmieniło na przestrzeni 30 lat?
I 30 lat temu czarni nie grali w filmach/nie mieli telewizorów?

Gdyby to był taki złoty biznes to już dawno by to w kapitalistycznych stanach chwyciło.
@malani:

Czy Ty chcesz powiedzieć, że teraz czarni zaczynają dominować w statystykach czy jak?

Nie czarni tylko kolorowi. Od samego początku mówię o każdej możliwej mniejszości. Przecież od początku ci tłumacze, że korporacje umieszczają też postacie Latynosów czy Azjatów. Ale jak mówiłem, sukces black pantery pokazał, że opłaca się nawet robić filmy robione głównie pod czarnych. Przede wszystkim, jednak mamy silne ukierunkowane na kobiety, jeśli miałbym być szczery. Większe niż na
@Al-3_x: Eh. Nie chcę mi się nawet dyskutować.

Temat jest tylko o czarnych a Ty sobie dorabiasz dane do teorii. Gdyby było tak jak mówisz to większość Amerykańskiego rynku zalewałyby filmy o Jose i panu Chong, bo ich populacja zwiększyła się znacznie. Populacja czarnych minimalnie. To ideologia, a nie kalkulacja biznesowa.

Reszte to nawet nie komentuje, bo albo nie przeczytałeś co napisałem (piszesz to samo) albo argumenty w stylu "Czarna Pantera"
Pobierz
źródło: comment_1659966972TCWZoDv0uuE7OmwNM2Bu6Q.jpg
@malani:

Temat jest tylko o czarnych

No nie bardzo. To ja w końcu założyłem ten temat i mniej więcej wiem, o czym on jest, a wprost skupiałem się na wielokulturowym społeczeństwie, a nie samych czarnych.

Gdyby było tak jak mówisz to większość Amerykańskiego rynku zalewałyby filmy o Jose i panu Chong

Kolego wprost ci podałem przykład Shang-Chi jako przykład kina robionego pod azjatów. Zresztą amerykanie wykorzystują azjatów w swoich filmach od
@Al-3_x: Gościu kopiesz się z koniem (statystykami i informacjami). Pojedyńcze przypadki to nie argumenty, to cherrypicking. Netflix jak i całe Hollywood od dawana wspiera obsadzanie postaci z oryginałów czarnymi i lgbt czy mężczyzn zamienia na kobiety. Obudziłeś się wczoraj?

I o ile do pewnego stopnia nie stanowi problemu to jest takie magiczne słowo "nadreprezentacja". I dokładnie to się dzieje w Sandmanie. W komiksie, który i tak był bardzo w tematach wielokulturowości,
@malani:

Netflix jak i całe Hollywood od dawana wspiera obsadzanie postaci z oryginałów czarnymi i lgbt czy mężczyzn zamienia na kobiety.

No tak. O tym właśnie cały piszę. Sandman nie jest głównym tematem tego wpisu. Jest tylko przykładem. Odwołałem się też do władcy pierścieni i innych produkcji. I sam ci napisałem chyba ze 100 razy, że obsadzanie kolorowych postaci jest praktyką, która ma swoje korzenie już w latach 70 czy 60.
@Al-3_x: Słuchaj, nie masz, żadnych dowodów, że targetowanie filmów pod LGBT itp przynosi większy sukces. Jednostkowe przypadki to nie argument. Bo ja mogę podać Ci masę kontrprzykładów, które temu przeczą. Patrz Gra o Tron, The Boys, Dark, Stranger Things. Wszystkie top tier tytuły z ostatnich lat gdzie nie było forsowania czarnych czy LGBT i przyniosły kosmiczną kasę.

To że korporacje sobie tak to usprawiedliwiają to ich problem. Ale nawet w tym
@malani:

Słuchaj, nie masz, żadnych dowodów, że targetowanie filmów pod LGBT itp przynosi większy sukces.

Mamy dowody na to, że ten schemat działa w przypadku sprzedaży zwykłych produktów. Czy podobnie jest z filmami? Prawdopodobnie tak.

Dla wielkich korporacji rozszerzanie rynku zbytu to strategiczna kwestia. Okazuje się bowiem, że klienci LGBT należą do grupy najbardziej lojalnych (źródło: The Harris Poll). Potrafią przepłacać za dane produkty tylko dlatego że dana firma wspiera LGBT.
@malani: Do tego sam nie podałeś żadnych konkretów co do tej twojej ideologi. Jaki ona ma cel, komu i czemu służy, kto ją wymyślił, czy ma jakiś manifest, liczbę postulatów itp. Po prostu stwierdzasz, że oni to robią w imię jakiejś ideologii, ale nie mówisz nic na temat tego, czym ta ideologia dokładnie jest.