Wpis z mikrobloga

#rower #spd

Chyba czas spróbować z spd. Całe życie na płaskich jeździłam. Od niedawna mam szoskę i chcę spróbować z pedałami spd. Chcę by były to pedały mtb, by jakoś chodzić w nich. Przy okazji, może będę je też testować na rowerze mtb.

Na pewno w grę wchodzą pedały pod kompletnie początkującego, czyli łatwe do wypięcia, gdzieś mi kiedyś mignęło, że są takie pedały co na cztery strony można wypiąć, z luzowanym dokręceniem. Do tego buty - z rozmiarówką i przymierzaniem w sklepie może być ciężko, bo rozmiar 36, więc jakie buty zamówię takie bezpiecznie online i jak sprawdzić by pasowały pod pedały?

Rozumiem, że bloki są dodawane do pedałów? Czy sama sobie tam wszystko dokręcę imbusami czy może to nieco skomplikowane i lepiej by mi to zrobili w serwisie?

Sorki za pewnie głupawe pytania, ale kompletnie się nie znam na tym i nie interesowałam wcześniej, a po przejrzeniu poradnikowych stron mam jeszcze większy mętlik w głowie (tyle wiem, że spd mtb i takie właśnie łatwe do wypinania).
  • 21
  • Odpowiedz
@gram_w_mahjonga: sama dokręcisz a łatwość wypinania zależy od tego jak bardzo luźno ustawisz. Mam najlżej jak się da, jest wszystko ok. Pedałów szukaj pod mtb w takim układzie, bo nawet jak nie trafisz i się nie wepniesz, to będziesz mieć na czym oprzeć stopę i normalnie pojechać, a jeśli gramy nie robią Ci różnicy, to wygodniej.
Kupowałam buty przez net, fajnie, bo udało się trafić z rozmiarem zgodnie z tabelką. Patrz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@gram_w_mahjonga: pedały najlepiej shimano m520, tanie, proste, niezniszczalne i z regulowaniem siły wypięcia. Standardowe bloki będą w zestawie, ale są do dokupienia specjalne bloki z łatwiejszym wypinaniem (SHIMANO SPD SM-SH56).
  • Odpowiedz
@gram_w_mahjonga: jw - clou to bloki SM-SH56 - wypinają się wielu kierunkach, więc w razie sytuacji podbramkowej wyrwiesz nogę nawet do góry.

Co do samych pedałów to M520 są zupełnie ok. Tłuką to od ponad 20 lat, problemów większych z tym nie ma. Jeżeli chcesz podparcie to muszą być z rzeczywiście dużym obrysem, bo te szersze wynalazki w kształcie PD-M8120 nie zapewniają żadnej większej powierzchni, na której coś można oprzeć.

Ad
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@gram_w_mahjonga: dokrecisz bez problemu, jedynie poogladaj jak się istawia bloki, zapewne czasem w trakcie jazdy bedziesz regulowała podczas pierwszej trasy.

No albo wycieczka do specjalisty żeby ustawili bloki pod stope
  • Odpowiedz
shimano m520, tanie, proste, niezniszczalne


@Flyhaba: Niezniszczalne hehe

ja bardziej polecam m540


@Idaho59: Jedne i drugie załatwiłem w 2-3 tysiące kilometrów. Dobre pedały ale nie idealne.

@gram_w_mahjonga: Może jednostronne jak shimano a530? Ze swojej strony polecam LOOK X Track niestety dosyć mocno trzymają i nie da się aż tak poluźnić jak shimano.
  • Odpowiedz
@gram_w_mahjonga: z doświadczenia mogę polecić wizytę w rowerowym, zrobią to od razu prawie idealnie i wytłumaczą co i jak za jakieś grosze, unikniesz startych kolan, wybitego barku i przerwy w jeździe ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@gram_w_mahjonga: widzę, że na większość Ci tu już odpisali i że polecają pedały. Kwestia tego jak się z nimi czujesz, ja brałam spd na mtb, które z założenia są większe i nawet jak się nie wepniesz, to jedziesz (ale na szosę pewnie kupię takie same, gramy nie mają u mnie znaczenia, nie ścigam się ani nic, pytanie jak u Ciebie): Shimano Deore M8120 i do tego buty Northwave'a, model Origin w
  • Odpowiedz
@kasiknocheinmal: Dzięki! Już wszystko zamówione od wczoraj, wzięłam te pedały co pisali wyżej M520 + bloki wielokierunkowe, a buty właśnie Northwave Outcross 2 Plus WMN.

Też się nie ścigam, w ogóle mam słabą średnią i jeszcze bawię się łapaniem kilometrów bardziej niż poprawą wyników. To moje pierwsze spd, więc chcę być łagodna dla siebie, bo nie chcę się wyjebywać co chwilę :)
  • Odpowiedz