Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 97
#narzedzia #elektronarzedzia #majsterkowanie #silonaprawia

Dlaczego serwisy autoryzowane stosują wysokie wyceny? Czy chcą mnie oszukać?

Witam! W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć temat pogwarancyjnych napraw elektronarzędzi. Zdarza się dosyć często, że dostaje do naprawy sprzęt który wcześniej był wyceniany w głównym serwisie producenta. Klient zrezygnował ze względu na wysokie koszty i zgłosił się do mnie w sprawie jak najniższej wyceny. Nie zawsze ale często okazuje się, że koszty wychodzą niższe. Dlaczego tak się dzieje? Czy tamten serwis specjalnie coś zawyża?
Chciałbym to nieco wyjaśnić i trochę wybronić główne serwisy. Sam w takim pracowałem i znam wiele osób z takich serwisów. W takim miejscu jest konieczne przestrzeganie wysokich standardów producenta, dlatego może dochodzić do sytuacji wymiany większej ilości części bez wymiany których maszyna by działała ale muszą to wymienić z automatu. Istnieją zalecenia, według których w danym modelu przy każdym serwisie należy wymienić konkretny zestaw części, podczas gdy ja mogę sobie pozwolić na wymianę tylko wadliwego elementu. Przykłady?
- Mop parowy, w grzałce przepala się bezpiecznik termiczny. Autoryzowany serwis w takiej sytuacji zazwyczaj musi wymienić całą grzałkę gdyż producent nie przewiduje wymiany bezpiecznika i go nie udostępnia. Serwis nie może kupić takiego bezpiecznika w sklepie i go wymienić gdyż będzie to zastosowanie nieoryginalnych części i producent w przypadku wykrycia takiego działania może wyciągnąć konsekwencje. Serwis prywatny może sobie pozwolić na wymianę takich elementów za ułamek ceny.
- Szlifierka kątowa, np. DeWalt DWE4257. Zakładamy że uszkodziła się nam przekładnia. Zmieliły się tryby. Tu sytuacja ma się inaczej. W komentarzu dodałem fragment rysunku serwisowego. Widzimy w nim że możemy zamówić całą przekładnie w komplecie, już złożoną lub samą zębatkę. W przypadku głównego serwisu raczej zalecane są wymiany całych kompletów. Dlaczego? Znacznie przyspiesza to pracę serwisu i klient dostanie szybciej swoje narzędzie z powrotem. W przypadku mniejszego serwisu, nie ma takiego obłożenia i rygorystycznych terminów wysyłki, dlatego mogę rozebrać przekładnie i wymienić tryb ew. Sprawdzić łożysko. W głównym serwisie wywołałoby to znaczne opóźnienia.
- Trzeci i ostatni przykład. Wkrętarka Metabo, zdjęcie również w komentarzu. Zakładamy uszkodzenie łożyska wrzeciona. Rozleciało się uchwyt z wrzecionem wyleciał nam na ziemię. Jak widzimy producent oferuje tylko przekładnie w komplecie. Koszt ok 160 zł. Główny serwis ma obowiązek wymienić ten podzespół w całości. Jest do tego zmuszony przez firmę. Ja w takiej sytuację mogę rozłożyć przekładnie zmierzyć wymiary łożyska i wymienić je za jakieś 12 zł.

Stąd właśnie biorą się takie różnice w wycenach. Niektórym może się to wydać brutalne, że serwisy główne tak do tego podchodzą ale w większości przypadków chodzi o szybkość i dużą liczbę zleceń oraz to że mają związane ręce przez producentów elektronarzędzi. Moim zdaniem nie ma w tym żadnej złośliwości czy chęci oszustwa.

Dziękuję za poświęcony czas i miłego dnia kochani. :)
silo1408 - #narzedzia #elektronarzedzia #majsterkowanie #silonaprawia

Dlaczego serwi...

źródło: comment_1658919895QtHxKzOFcXiB24aPGIOMM6.jpg

Pobierz
  • 28
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@onionspirit: Wkrętarka Metabo BS18 koszt nowej samej wkrętarki to 319 zł. Wymiana przekładni w serwisie Metabo był jakoś w okolicach 150 zł Może 180 nie pamiętam dokładnie. U mnie wyniosła równe 60. Łożysko ok 20 zł z wysyłką bo nie miałem takiego na stanie do tego nowy smar plus koszt wymiany, przeglądu całego narzędzia i wyposażenia plus czyszczenie urządzenia i walizki, 2 Aku i ładowarki.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@onionspirit: podbijam pytanie, bo 12zł to tylko za łożysko, a ile robocizna? Wszystko moim zdaniem do 70zł to chyba opłacalne, zamiast kupowania kolejnego elektrośmiecia za 200zł?

Edit. No w tym samym czasie pisaliśmy komentarz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@silo1408: W serwisie producenta przede wszystkim ma nie być tanio dla klienta oraz na tyle szybko i prosto, aby mało ogarnięty serwisant (bo najwięcej takich bo są tani) wykonał czynność - odkręcenie kilku wkrętów do plastiku i wymiana całej przekładni jest zdecydowanie prostsza i mniej ryzykowana niż wyjęcie segera, wytarganie łożyska i wciśnięcia go na prasie. W ostatecznym rozrachunku najlepiej jest wyprodukować i sprzedać nowe urządzenie ( ͡°( ͡
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Philosohero: możliwe, że w niektórych miejscach tak jest ale nie wszyscy tacy są. Znam serwisantów z serwisów producenta, wielu z nich to naprawdę doświadczeni ludzie z ogromną wiedzą, niektórzy mnie uczyli. Za co jestem im ogromnie wdzięczny.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@onionspirit: Dziękuję, zazwyczaj próbuje wyceniać tak, żeby było uczciwie i żeby coś z tego zarobić ale nie zawsze się tak da. Narzędzie bezszczotkowe to zmora. Moduły są strasznie drogie. Pracuje nad metodą naprawy tech modułów ale ostatnio brakuje czasu i środków. W przyszłości może uda mi się coś opracować i trochę mniej śmieci będzie szło. Gdyby udało mi się naprawić moduł to koszt części z 250 zszedłby na 30. Ale to
Dlaczego serwisy autoryzowane stosują wysokie wyceny?


@silo1408: trafiłem kiedyś na autoryzowany serwis robiący elektronarzędzia castoramy, w którym chyba pracował pracownik, który miał w dupie, pokłócił się z kierownictwem, albo po prostu był porządnym człowiekiem.

Rozleciała mi się kątówka na budowie, słychać, że łożysko padło. Robić trzeba, czasu nie ma, stwierdziłem, że nie będę się bawił w samodzielne dłubanie, oddam do serwisu. Odpłatnego, bo po gwarancji. Na stronie Castoramy znalazłem najbliższy, dzwonię,
Oddałem kiedyś na serwis gwarancyjny myjkę ciśnieniową z lidla, miała dość spore spadki generowanego ciśnienia. Trzymali ją chyba z miesiąc, zwrócili z połamanymi zatrzaskami i bez kilku śrub wraz ze stwierdzeniem "brak usterki". O dziwo jednak od tamtej pory działa prawidłowo, a było to ze 3 lata temu :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@silo1408: serwis maszyn ciężkich ale jeszcze dochodzi roboczogodzina, w moim przypadku 260 zł, wymieniamy zestaw części bo tak szybciej i efekt pewniejszy jak przyjdzie drugi raz rozbierać coś to koszta idą w kosmos
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@silo1408: ja mogę ostatni przykład potwierdzić dysonem i ich elektroszczotką. Syn wrzucił ją do wody i po jakimś czasie zaczęło ją telepać tak, że blokował się wałek i całość stawała. Kontakt z autoryzowanym serwisem skończył się poleceniem kupna nowej. Kontakt z serwisami polskimi - tak samo. Jak sobie człowiek sam rozłożył m, to się okazało, że szlag trafił jedno łożysko. 12 PLN i miałem ładne teflonowe, nowe łożysko. Trzeba było jedynie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@saj: www.sil-technik.pl Sam serwis na Podlasiu w Żerczycach. Z uchwytami to jest różnie, czy uchwyt jest zablokowany z wiertłem czy pusty? Zapiekły się zaciski uchwytu czy chcesz go wykręcić z narzędzia?
@silo1408: O to za daleko żeby wysyłać. Narzędzie działa, ale złapało luzy, dziwnie czasem się zaciska na wiertle i trochę krzywo sie obraca, ale ogólnie cały czas działa. Kupiłem sobie na wymianę od razu przekładnię i uchwyt, ale nie mogę tego we wkretarce ruszyć.